Το βιογραφικο σας [ως Pc Gamer]

Sierra: Aces of the Pacific σε ένα 386DX-40
 
Arcades:

Phoenix

Bubble bobble

Tehkan world cup

Game & watch:

Monkey donkey

Donkey Kong (δεν το είχα όμως)

Atari 2600:

Frost byte

Pac-man

(δεν είχα Atari 2600)

Spectrum:

Bomb Jack (το έσκισα)

Amiga:

Kick off 2

Player manager

PC:

Flashback

Monkey island (1, 3)

Larry (αρκετά)

Descent (1, 2)

Transport tycoon

Total annihilation

MAME

Οπωσδήποτε ξεχνάω αρκετά.
 
Οκ then...

Tο πρώτο μου ήταν το Phoenix το 1982 με ενα 10άρικο. Το συγκεκριμένο δεν είχε JOystick για κίνηση αριστερά-δεξια, αλλά 2 κουμπάκια, και ενα 3ο για fire. Μετά κόλλησα με το MS Pacman. Ενα από τα μελλοντικά μου πρότζεκτ είναι arcade@home και οπωσδήποτε μια jamma του στυλ 50-σε-1 με mspacman inside.
 
Rygar είπε:
Λοιπόν έχετε ΟΛΟΙ μια μανία να γράφετε τις κοτηγορίες των Θρεντς στα...παλιά σας τα παπούτςια. Ο άθρωπος ποστάρησε στην ΙΒΜ κατηγορία, άρα πρέπει να αναφερθείτε στο παιχνίδι που πρωτοπαίξατε στο PC σωστά; Ε; Το φελέκι μου μέσα; :mad:
Πρώτο παιχνίδι ήταν το Wolfenstein 3D το Νοέμβριο του 1993, μόλις είχα πρωτοπάρει PC.
πες τα ρε rygar! :rolleyes:
 
teflon είπε:
Για μένα, το πρώτο μου παιχνίδι ήταν η κουδουνίστρα. .........:animrolleyes: :tease:
.....Το τερμάτισα σε 1-2 ώρες, νομίζω :animrolleyes:.......:biglaugh::biglaugh:
φαντάζομαι χωρίς cheating!!!:biglaugh::biglaugh:
 
Δυστυχώς αυτή τη φορά ήμουν λάθος. Τελικά και ο Rygar κάνει λάθη :fafoutis:

O Rakeesh είπε:

Rakeesh είπε:
αυτη τη συζητηση θα ηθελα να την κανουμε για ολα τα παιχνιδια γενικα, ολων των πλατφορμων.. ελλειψη δυνατοτητας ομως το γραφω στο φορουμ των IBM...
 
και ο rygar κάνει λάθη και ο miko...
 
Λοιπον φιλε Rygar σε PC (γκουχ γκουχ...) το πρωτο παιχνιδι που επαιξα ηταν το 1988, το Alley cat της Rainbow Arts κι επειτα το Goody (Operasoft), το Livingstone και φυσικα ταρατατατατααααα.........SOPWITH. To απιστευτο low budget game εποχης αλλα με εθιστικοτατο gameplay. Κολλημα μεγαλο εφαγα και με το Football Manager 2 στο οποιο περασα απειρα ξενυχτια στη κυριολεξια. Ακολουθησαν χρονολογικα το Larry 1, το φοβερο NBA PLAYOFFS της Ε.Α. το οποιο παιζω ακομη και σημερα γιατι το θεωρω απο τα πιο απλα και ομορφα μπασκετακια και μαλιστα με κανονικα ροστερ της εποχης. Ισως το να αναφερει κανεις χρονολογικη σειρα με την οποια επαιξε καποια παιχνιδια σημερα να φαινεται περιεργο αλλα τοτε θυμαμαι εκανες εβδομάδες ή και μηνες για να ξεκολλησεις απο ενα παιχνιδι και να περιμενεις να σου ερθει το επομενο (απο το πειρατη της γειτονιας ή δωρο γιορτης κλπ.) Και ολα τα παραπανω σε ενα ταπεινο EURO PC το οποιο εκανα τη μ@λ@κι@ και το πεταξα πριν 15 χρονια.
 
Rygar είπε:
Tο πρώτο μου ήταν το Phoenix το 1982 με ενα 10άρικο. Το συγκεκριμένο δεν είχε JOystick για κίνηση αριστερά-δεξια, αλλά 2 κουμπάκια, και ενα 3ο για fire.
Αποκλείεται! Πρέπει να είχε και 4ο κουμπί, για θυμίσου...
 
Κάτσε ρε, ενα για Start, 2 αριστερά-δεξιά και ενα fire. Νομίζω ότι η κίνηση είναι αριστερά-δεξιά μόνο. Εχω να το παίξω πολλά χρόνια.

Ρε με κοροϊδεύεις;; :D :D
 
Και η ασπιδα? ;)
 
Λεπον... απο την αρχη ειχα μια ανεξηγητη ελξη προς οτιδηποτε ειχε σχεση με υπολογιστες και παιχνιδια.. τα πρωτα coinops που επαιξα, ηταν πακμαν, donkey kong (τρελλα!!), και κατι space invaders clone

Φυσικα ξετρελαινομουν οταν καποιος μεγαλυτερος ξαδελφος η γιος φιλων ειχαν παρει καποιο 'Αταρι' (τοτε ετσι ηξερα ολες τις κονσολες ανεξαιρετως :Ρ). Σε ενα ασπρομαυρο PC ειχα την πρωτη μου επαφη με adventure, το Λαρρυ 1, εμπειρια που με σημαδεψε, καθοτι οι εντολες μου εφερναν στο νου σκηνες επιστημονικης φαντασιας, με τον ανθρωπο να επικοινωνει με τον υπολογιστη μεσω πραγματικης γλωσσας!!!! :animeek:

Εν τελει καποιος απο αυτους μου χαρισε εναν Amstrad 464... το παιχνιδι με το οποιο ειχα πορωθει ηταν το Dragon's Lair

Μετα περασα στην Αμιγκα, την οποια ειχα θαυμασει ηδη οταν την ειχε καποιος γνωστος μας. Τα πρωτα μου παιχνιδια (κοπιες) ηταν Technocop, Double Dragon και Bruce Lee: The way of the red dragon η καπως ετσι, ενα beat-em up με απιστευτα γραφικα, μουσικη, ηχο και 3 πιστες!!!!!!!!! :animrolleyes: μεγαλος ερωτας ηταν το Defender of the Crown

Οπως περνουσαν τα χρονια, αρχισα να βαριεμαι τα πλατφορμ τα οποια ηταν καπως σουρρεαλιστικα, ανουσια και δεν ειχαν σεναριο. Δεν μπορουσα να φανταστω γιατι καποιος κακος πρεπει να εχει τη μορφη αλυσοπριονου η τοστιερας, τα οπλα μου να ειναι ουρανια τοξα ή καρδούλες, και η ζωη μου να αποκαθισταται 'τρωγοντας' νομισματα ή κέικ...

απο τοτε αρχισα να γινομαι φανατικος adventurας, φαν της Σιερρα (κυριως) αλλα και της Λουκας. Αυτη η φαση κρατησε ολη τη δεκαετια του 90. Τα adventures αρχισαν να ακολουθουν την τεχνολογια και να γινονται ενα ανωτερο ποιοτικα ειδος και η Αμιγκούλα δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Οπότε περάσαμε στα πισί.

Το κακο ειναι οτι όσον αφορα τα adventures, ποτε δεν ξεφυγα απο αυτες τις δυο εταιρειες και ηταν πολλα αλλα αριστουργηματα που ουτε καν αγκιξα :(
 
Παιδιά δεν το θυμάμαι, να πω την αμαρτία μου.
......θες να μας πεις οτι επαιζες Phoenix χωρις ασπιδα ? :eek:

(μα καλα, να παρει η ευχη, ολοι οι super duper gamers εδω μαζευτηκαν ?? εμεις οι κοινοι θνητοι που χασαμε 2 περιουσιες στα ουφο και ειχαμε και ασπιδα γιατι δεν καναμε κανα high score της προκοπης ?...)

:confused:
 
Ελα ρεεεε! :icon_cry:

Εχω πάρα πολλά χρόνια να το παίξω σοβαρά στο ΜΑΜΕ. Το έπαιζα καλά εκείνη την εποχή, απλώς δε θυμάμαι εάν είχε ασπίδα, αμυδρά θυμάμαι που το έπαιζα, τίποτε άλλο.

(το phoenix έπαιζα ε!)
 
telamonas.stokos είπε:
εμεις οι κοινοι θνητοι που χασαμε 2 περιουσιες στα ουφο και ειχαμε και ασπιδα γιατι δεν καναμε κανα high score της προκοπης
:confused:
Γιατί είναι εξαιρετικά βίαιο to kill your own kind..... :D :D
 
Alley Cat και Digger πρωτα PC Games το 88 αν θυμαμαι καλα
 
Σε pc ήταν το Doom και το C&C 95(αυτό που έτρεχε σε dos).Ευτυχώς το pc του μαγαζιού είχε και κάρτα ήχου :D
 
Pontium,θα έλεγα ότι εσύ ηλικιακά "έπεσες" ακριβώς πάνω στη μεγάλη μετάβαση του pc gaming...

Θυμάσαι αλήθεια φίλε πώς νιώσαμε όλοι μας (διότι τα συναισθήματα θα ήταν παρόμοια φαντάζομαι..),όταν είδαμε το Doom στην οθόνη του PC μας...;;

(Κοίτα να δεις,φιρί φιρί το πάμε με την κουβέντα αυτή να φορτώσω την Doomsday engine και να τερματίσω το Doom II για μια ακόμη φορά..!!)
 
Πίσω
Μπλουζα