Το πρώτο μου PC - Μέρος Β'

Kι εγώ στον ξάδερφό μου έπαιζα συχνά σε έναν Amstrad 1512 με CGA. Θυμάμαι σαν σήμερα ότι φορτώναμε και βλέπαμε τα εξής: Bushido, Lode Runner, Strip Poker, Test Drive, Ancient Art of War (παιχνιδάρα).

Εκείνη την εποχή τους υπολογιστές τους έκρινα καθαρά με βάση την ικανότητά τους να παίζουν ποιοτικά games, οπότε δε θα έδινα ποτέ χρήματα για να πουλήσω τον Commodore (ή την Amiga αργότερα) για να πάρω PC.

Μόνο αρκετά αργότερα, το 1994, όταν πλέον ξεκίνησα τις σπουδές στην πληροφορική και αφότου πια η SVGA και η SoundBlaster είχαν αρχίσει να ξεπερνούν σε δυνατότητες την Amiga αγόρασα έναν 486 DX @ 66ΜΗz με Cirrus Logic σε VESA Local Bus, SoundBlaster AWE32 και ηχεία. Πρώτα παιχνίδια που αντεγρ...εεε αγόρασα φυσικά τα Doom & Heretic!
 
Αργησα να ασχολιθω με υπολογιστες, ταξιδευα, δεν ειχαν εφευρεθει οι φορητοι, οποτε μια κονσολιτσα για παιχνιδια μου ηταν πιο βολικη στις μεταφορες. Ο πρωτος υπολογιστης μου λοιπον ηταν ενας pentium 100 (κουμπωνε σε μια καρτα κι αυτη με την σειρα της σε ενα σλοτ στην μητρικη), καρτα γραφικων μια τριντεντ, σκληρο 1,2 gb μνημη 16 η 32 mb 14αρι μονητορ, m/s ποντικi πληκτρολογιο, χωρις ηχο. Το χρησιμοποιουσα για να γραφω παιχνιδια με ενα plaxtor cd recorder, το οποιο ηταν ακριβοτερο απο οτι το υπολοιπο πι σι. Καποια στιγμη εβαλα το ΑοΕ 1 και ξετρελαθηκα. Μου εδωσε ενασ φιλος μια ISA ηχου αγορασα και 2 ηχειακια και ποιος με επιανε μετα.
Ειχα και κατι celeron στο μαγαζυ για ιντερνετ, αλλα εγω κολημενος στον Ρ 100 και στο ΑοΕ. Αγορασμενο σε κοπια, σε οριτζιναλ, σε συλλεκτικη εκδοση, κατεβασμα απο ιντερνετ οτι σχετικο, more empires, historical battles κτλ κτλ. απο εκει και περα τα πραγματα, πηραν τον δρομο τους. Η καλητερη μου, οταν εβαλα μια ΤΝΤ2 Riva. Μετα εμπλεξα και με Voodoo κι αλλες μαγειες.
 
Πίσω
Μπλουζα