Το Master System 1 στην Ελληνική αγορά

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
398
Προβολή συνημμένου 146386

Η πρωτη φορα που ειχα δει το μηχανημα, ηταν απο ενα παιδι στο σχολειο. Φυσικα μιλαμε για το πρωτο Master System, οπου ειχε το μακροστενο σχημα, υποδοχη για κασετες, αλλα και για τις ειδικες δισκετες της Sega. Οταν αγορασα Master System εγω και γνωστοι και φιλοι, πλεον υπηρχε η επανασχεδιασμενη εκδοση, το Master System 2.

Για χρονια πιστευα πως το μηχανημα το ειχαν φερει σε εκεινο το παιδι στο εξωτερικο, ωσπου ανακαλυψα πως υπηρχαν παιχνιδια Master System 1 σε δισκετες σε Ελληνικα καταστηματα της εποχης. Οποτε, αν και δεν ηξερα τοτε κανεναν αλλον με το MS 1, αποδειχτηκε πως οντως ειχε ερθει επισημως απο τοτε.

Θυμαστε και εσεις αλλα ατομα που να ειχαν παρει τοτε αρχες του 90 το πρωτο μηχανημα; Αν το ειχατε απο τοτε οι ιδιοι, που το ειχατε βρει προς πωληση; Ηταν της Zegetron η καποιας αλλης εισαγωγης;
 
Υπάρχει καταχώρηση στο PIXEL (Νοέμβριος '89):

"SEGA Master System, τώρα και στην Ελλάδα!"

"Από την ThirdWave", όπου "ThirdWave", ήταν η αντιπρόσωπος της OCEAN στην Ελλάδα...
 
Και γω το MS2 ηξερα ανεκαθεν. Καλα εκει που μεγαλωσα μονο ενα μαγαζι εφερνε sega μεχρι το 1995 περιπου, οποτε τι να περιμενεις...
 
DINO είπε:
Υπάρχει καταχώρηση στο PIXEL (Νοέμβριος '89):
"SEGA Master System, τώρα και στην Ελλάδα!"

"Από την ThirdWave", όπου "ThirdWave", ήταν η αντιπρόσωπος της OCEAN στην Ελλάδα...
Να'σε καλα DINO δεν θυμομουν πως υπηρξαν διαφημισεις στα εντυπα τοτε! Μου κανει εντυπωση οπου ειχε εισαχθει απο τοτε παντως! Λογικα δεν πρεπει να κρατησε και πολυ η συνεργασια της ThirdWave με την Sega στην Ελλαδα.

johnny19818 είπε:
Και γω το MS2 ηξερα ανεκαθεν. Καλα εκει που μεγαλωσα μονο ενα μαγαζι εφερνε sega μεχρι το 1995 περιπου, οποτε τι να περιμενεις...
Πραγματι φιλτατε johnny19818, αν δεν ειχα δει το Master System 1 σε σπιτι τοτε, θα πιστευα πως απλα ηταν διαφημιστικο κολπο για την κυκλοφορια του μηχανηματος.

Εχουμε ομως στη κοινοτητα οπου να ειχαν αποκτησει το μηχανημα απο τοτε; Ειμαι περιεργος για το που υπηρξε η διαθεσιμοτητα του καθως και για ποσο καιρο υπηρχε στην αγορα. Κριμα που ο διαδοχος του, το Master System 2 στους περισσοτερους τομεις ειναι κατωτερο τεχνικα απο το MS1. Ακομα μια ανεξηγητη κινηση απο την Sega!
 
Getta Robo είπε:
Κριμα που ο διαδοχος του, το Master System 2 στους περισσοτερους τομεις ειναι κατωτερο τεχνικα απο το MS1. Ακομα μια ανεξηγητη κινηση απο την Sega!
Ετσι ακριβως. Το MS2 σχεδιαστικα και κατασκευαστικα μοιαζει με κλωνο κονσολας παρα με γνησια κυκλοφορια εταιρειας. Γιαυτο και δεν το συμπαθησα ποτε μου. Και το Mega Drive 2 μοιαζει φθηνιαρικο βεβαια.
 
Στο τευχος 59 του pixel (οκτωβριος 1989) υπαρχει στο εξωφυλλο το ms1, μαζι με αλλες κονσολες. Το εξωφυλλο και ο βασικος τιτλος του τευχους ειναι "Games Consoles : εφτασαν" και στο εξωφυλλο υπαρχουν τα ms1, md1, NES, pc-engine. Μεσα υπαρχει παρουσιαση του ms1 (με αρκετα λαθη, σε βαθμο που γραφουν οτι ειναι καλυτερο απο τον atariST) αλλα και του παιχνιδιου που δινεται μαζι, του hang-on σε flash card.

Στο τευχος 61 του pixel (Δεκεμβριος 1989) το ms1 κυριαρχει στο τευχος, αφου ειναι το κυριως θεμα του τευχους, καταλαμβανοντας ολο το εξωφυλλο που εχει τιτλο "sega master system : το μεγαλο παιχνιδι". Στο πολυσελλιδο review παρουσιαζεται η κονσολα, τα περιφερειακα της και επισης αναλυτικη παρουσιαση των παιχνιδιων Rastan, Double Dragon, Afterburner, Space Harrier 3D. Στον επιλογο αναφερονται τα 30 παιχνιδια που υπηρχαν στην ελληνικα αγορα, καθως και οι τιμες

ms1 + 2pads + Hang-On + Labyrinth στις 46.200 δρχ

ms1 + 2pads + Hang-On + Safari Hunt + lightgun (φωτοπιστολο) στις 57.400 δρχ

ms1 + 2pads + Missile defence 3D + lightgun + 3D glasses στις 75.200 δρχ

H κονσολα διατιθεται απο την Third Wave απο το καταστημα Omni Shop Σουλτανη και Στουρναρα.

Αυτα με τα τυπικα της εποχης στα περιοδικα. Στην πραγματικοτητα τι γινοταν? Η τιμη για την αρχικη εισαγωγη ηταν υψηλη και οι πωλησεις χαμηλες. Ειδικα το πακετο των 75 χιλιαδων ηταν ελαχιστα πουλημενο. Το φθηνο ειχε καποιες πωλησεις, αλλα ακομη δεν ειχε καθιερωθει, στις κονσολες σαλονιου πουλουσε ακομα το atari2600 με τιμη κοντα στις 20.000 δρχ. Η μεγαλη διαδωση του ms εγινε φυσικα με την εισαγωγη του ms2 και κυριως την πτωση της τιμης του, επειδη πιεζοταν απο τo NES και το πολυ ανωτερο MD. Μετα το 1992 που εγινε και το μεγαλο μπαμ με τις κονσολες, το ms2 πουλαγε σαν τρελο, με χαμηλη τιμη, πολλα μα παρα πολλα παιχνιδια στην αγορα, αλλα και "φρεσκα" παιχνιδια της εποχης να κυκλοφορουν για αυτο οπως τα sonic κτλ. Ακομα και μετα το 1995 και την εισοδο των ps1, saturn, N64 στην αγορα, το ms3 που ειχε παραλληλη εισαγωγη κυριως απο Βραζιλια συνεχισε να πουλαει (!) σε δελεαστικη τιμη, κατω απο 20.000 δρχ λιγοτερο απο οσο ενα παιχνιδι για ps1. Απο τα δικα μου στοιχεια θεωρω οτι το ms ειναι μεσα στις 5 πιο καλοπουλημενες κονσολες στη Ελλαδα, μαζι με το md2, το ps1, το gameboy κτλ. Το μοντελο ms1 το ειχε μονο ενας στην περιοχη μου, αρχες της δεκαετιας του 1990. Δεν μπορω να πω οτι ηταν διαδεδομενο, σε ενα σπιτι μια κονσολα θα μπορουσε να ειναι το pc-engine ή καποιο αλλο που ηρθε απο το εξωτερικο μεσω καποιου ναυτικου. Αργοτερα στη μεση της δεκαετιας τα ms2 ηταν δεκαπλασια στην περιοχη μου και σιγουρα ηταν καθιερωμενη και γνωστη κονσολα. Η αγορα του ηταν καλη επιλογη επειδη αγοραζες κατι που ναι μεν ηταν τεχνολογικα παλιοτερο, αλλα υποστηριζοταν με καινουργιους τιτλους δηλαδη παιχνιδια που ακουγοντουσαν την εποχη, οπως το mortal kombat.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kι εγώ το θυμάμαι το Master System 1 που το διαφήμιζαν και σε παιδικά περιοδικά. Στην ίδια σελίδα διαφήμιζαν το Double Dragon, το Altered Beast, το After Burner κι ένα άλλο παιχνίδι που δεν θυμάμαι. Αν και πιο γνωστό στην Ελλάδα έγινε το Master System 2 χάρη στις διαφημίσεις στην τηλεόραση και την προσφορά με το Alex Kidd ενσωματωμένο στην κονσόλα και 3 παίχνίδια επιπλέον δώρο.
 
Vetus , φαντάζομαι λες για εκείνο το πακέτο που που περιείχε (εκτός του Alex Kid) το Sonic 1 , Ninja και ένα ακόμα με ένα μηχανάκι που άλλαζε σε αυτοκίνητο κτλ , σωστά ; πώς το έλεγαν το τρίτο ; Χρόνια προσπαθώ να θυμηθώ !
 
iliekater είπε:
...και ένα ακόμα με ένα μηχανάκι που άλλαζε σε αυτοκίνητο κτλ , σωστά ; πώς το έλεγαν το τρίτο ; Χρόνια προσπαθώ να θυμηθώ !
Το Action Fighter μάλλον εννοείς.
 
Πω πω ! Πράγματι , αυτό ήταν ! Σε ευχαριστώ !
 
Πίσω
Μπλουζα