Τώρα με το Brexit...

Μικρό το κακό άμα ισχύει.

Link
 
Όπως γράφει..

Αν το Banggood χρησιμοποιήσει την πλατφόρμα IOSS,τότε απλά θα δείτε μια αύξηση στα πακέτα, αλλα μέχρι εκεί. Αν ΔΕΝ το χρησιμοποιήσει τότε θα μπλέξει λίγο το πράγμα..

Σιγά μην κάτσει ο κάθε κινέζος να δηλώνει τα προιόντα του στο IOSS. Θα σου στέλνει το joystick έτσι και θα το πληρώνεις x 4 φορές. Το ίδο έργο θα βλέπουμε.
 
Για έν0α βινύλιο που μου ήρθε από UK, δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω πάντως. Ότι ήταν η αρχική χρέωση στο site!!
 
Πιο ακριβά θα πληρώνουμε απο 1 Ιουλίου ότι παραγγελνουμε μέσω διαδικτύου.

 
Μου ακούγεται σαν ταφόπλακα στις παραγγελίες εκτός ΕΕ.
Είμαι υπερβολικός;
Εκτός αν μας βολεύουν οι αποθήκες εντός ΕΕ.
 
TELEMMGLPICT000001643452_trans_NvBQzQNjv4BqQDfO_Li8BnuRdRCVfSGXuTuFIhELwdJ7eo4aJfswkVw.jpg

I bought an item from outside the EU after July 1, 2021.
Do I have to pay VAT upon delivery?

From 1 July 2021, you will pay no extra charges upon delivery for orders from outside the EU with a value not exceeding EUR 150.
You will see the final price including VAT at checkout. eBay will collect and remit this VAT amount to the responsible tax authorities.
You can view and download a corresponding invoice in your Purchase History.
For orders above EUR 150, you will need to pay VAT and possibly some clearance fees charged by the shipping company on behalf of the relevant customs or tax authorities when your items are imported into the EU.
 
το εξαιρετικό https://www.secondhanddarkroom.co.uk/ λέει ότι στέλνει Ελλάδα ακόμη και εξαιρετικά ογκώδη αντικείμενα όπως μεγεθυντήρες και μάλιστα στην τιμή σε λίρες περιλαμβάνονται και τα μεταφορικά και έχει χωρίσει την Ευρώπη εκτός Βρετανίας σε 5 ζώνες εμείς ανήκουμε στην 4η άρα πληρώνω παραπάνω 30 λίρες + το ΦΠΑ εισαγωγής δηλ. 24%. το όριο τους νομίζω είναι 25 κιλά.
 
Πίσω
Μπλουζα