Υπήρχε συγκεκριμένη ονομασία για τα "Multimedia CD-ROM" των 90ς;

box-back.jpgbox-front.jpg
Εδώ έχει την 1998, για του '94 δύσκολα τα πράγματα δεν θυμάμαι καθόλου.
Το θυμάμαι γιατί έψαχνα για την AWE64 προς αντικατάσταση της 16

Η συγκεκριμένη ήταν δυσχρηστη αλλά είχε αρκετό υλικό, όχι όμως πολλά πολλά για την Ελλάδα
 
Ειχα κατι συγγενεις και φιλους που στα μεσα των 90 σπουδαζαν 'ειδικος εφαρμογων με πολυμεσα' σε διαφορα ιεκ. Οταν ρωτουσα τι ειναι αυτο μου ελεγαν οτι θα φτιαχνουν προγραμματα και εφε οπως αυτα που βλεπουμε σε παρουσιασεις και στα σιντι. Θυμαμαι μου ελεγε ενας "να οταν μια φαρμακευτικη εταιρεια βγαλει ενα σιντι παρουσιασης προιοντων, τα πατας, σου κανει ζουμ, δειχνει βιντεακι με το μπουκαλι να περιστρεφεται κλπ, τετοια θα κανω" :D

Αντε τωρα να ελεγες σε καποιον 'σπουδαζεις κατι που σε δεκα χρονια δεν θα υπαρχει'. Μαθαιναν επεξεργασια ηχου, εικονας, βιτεο, θεωρια, λιγο 3d art και καποιο προγραμματισμο, αλλα κανενας δεν ασχοληθηκε επαγγελματικα με αυτο. Εκεινη την εποχη αρχισε το flash να τα αντικαθιστα ολα. Ενας χαρη στις γνωσεις που απεκτησε στο photoshop ασχοληθηκε ημιεπαγγελματικα με γραφιστικη αλλα στην αγορα δεν μπορουσε να ανταγωνιστει τους επαγγελματιες γραφιστες και ασχοληθηκε με εντελως ασχετα πραγματα.

Σημερα αντι για πολυμεσα εχουμε αππς που ειναι πιο μινιμαλιστικα και απο οσο ξερω, για να γινει ενα αππ συνεργαζονται γραφιστες, προγραμματιστες, σχεδιαστες ηχου, 3d artists κλπ, δεν υπαρχει 'ειδικος πολυμεσων' που ξερει λιγο απ'ολα σαν ελβετικος σουγιας. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προβολή συνημμένου 215546Προβολή συνημμένου 215545
Εδώ έχει την 1998, για του '94 δύσκολα τα πράγματα δεν θυμάμαι καθόλου.
Το θυμάμαι γιατί έψαχνα για την AWE64 προς αντικατάσταση της 16

Η συγκεκριμένη ήταν δυσχρηστη αλλά είχε αρκετό υλικό, όχι όμως πολλά πολλά για την Ελλάδα


Ε, με την SB16 θα ήταν τότε. Κάπου την έχω τη Grolier, σε απλή χάρτινη θήκη ερχόταν.
 
H Grollier Multimedia ερχόταν ως bundle με το Multimedia Kit Cdrom 6x
Αν τη βρεις.. ρίξε ένα ποστ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανακινήθηκε ξανά αυτό το θέμα Και χαίρομαι που πήρε φωτιά. Και βεβαίως χαίρομαι ακόμα περισσότερο και για το νέο υλικό που παρουσιάστηκε. Αυτό το cd rom με το χταπόδι πολύ μου άρεσε και μου ξύπνησε γλυκές αναμνήσεις.

Όπως είχα γράψει και παραπάνω, τα cd ROM ήρθαν να ταρακουνήσουν την εποχή των πράσινων και κίτρινων οθονών. Ήταν απολύτως πρωτοποριακά στα μέσα των 90s. Όταν ο υπολογιστής θεωρούνταν έως τότε από τους περισσότερους ως ένα μηχάνημα που του βάζεις δισκέτες και σου δίνει αριθμούς και φτωχά γραφικά, το να έχεις ήχο και εικόνα σε μία αλληλεπίδραση με τον χρήστη ήταν κάτι εντελώς πρωτοποριακό και πρωτόγνωρο για την εποχή εκείνη.

Το ίντερνετ δεν υπήρχε για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών υπολογιστών τότε. Μέχρι το 2000 στην Ελλάδα είναι ζήτημα εάν ήταν δικτυωμένοι 100 οι 150.000 υπολογιστές και η μεγάλη πλειοψηφία αυτών βρίσκονταν σε επιχειρήσεις, σε πανεπιστήμια, σε εταιρείες νέας τεχνολογίας, ενώ η χρήση του διαδικτύου περιορίζονταν στα e-mail και στην αναζήτηση καθημερινών χρηστικών πληροφοριών.

Ο κατάλογος του Ο.Τ.Ε. που βγήκε σε cd την περίοδο εκείνη ήταν κάτι εξαιρετικά σπουδαίο. Θυμάμαι είχαμε στο πατρικό μου σπίτι, σε ντουλάπι της βιβλιοθήκης τέσσερις τόμους των 1000 σελίδων και όλο αυτό αντικαταστάθηκε με ένα cdακή σε μια θήκη 10 επί 10 εκατοστων.

Θυμάμαι επίσης ένα cd ROM του 1997 σχετικά με ξενοδοχεία και διακοπές. Πάνω από 1000 ξενοδοχεία από όλη την Ελλάδα είχαν συμμετάσχει σε αυτό το project όπου έβλεπες σε video τα δωμάτια, την θέα τους, μπουφέδες και γενικά τις εγκαταστάσεις κάθε ξενοδοχείου. Επίσης σου παρείχε την δυνατότητα να δεις βίντεο από τον κάθε τόπο και να πάρεις μία γεύση του τι σε περιμένει. Με άλλα λόγια σου παρείχε τις πληροφορίες του διαδικτύου offline.

Συνοψίζοντας, τα cd rom ήταν το αναγκαίο σκαλί από τα pc των ειδικών στα pc για όλο τον κόσμο στην εποχή του διαδικτύου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και κάτι ενδιαφέρον από τον αγαπητό @FORD231 Που ανέβηκε μόλις σήμερα στο κανάλι του στο YouTube. Αναφέρεται σε μια συνεργασία του ΟΤΕ με το ΤΕΙ Κοζάνης και στη δημιουργία του πρώτου ελληνικού CD-ROM το 1988. Φίλε Ford αν μπορείς να ανεβάσεις τη συνέχεια του δελτίου ειδήσεων που αναφέρεται στην συνεργασία αυτή θα μας έκανες μεγάλη χάρη...
 

Συνημμένα

  • 5E4F6D5A-124F-4B15-934E-B4E0F988534B.jpeg
    5E4F6D5A-124F-4B15-934E-B4E0F988534B.jpeg
    114,6 KB · Προβολές: 8
Πίσω
Μπλουζα