Φωτό από τον χώρο σας

Ειμαι πλεον στην τελικη ευθεια. :happyjump::anim_roll:

Μολις εφυγε ο ξυλουργος! Σταδιακα τωρα θα γεμισω τα ραφια με τις ρετροκονσολες (και τον περιστασιακο ρετρουπολογιστη αμα χωρεσει).

P9126461.JPGP9126462.JPG
 
Θα ήθελα να μοιραστώ ένα από τα 2 holy grails της συλλογής μου. Απ΄όσο έχω ψάξει μιλήσει, πρέπει να είνα το τελευταίο σωσμένο στη χώρα μας.
Sega Zegetron Kiosk, που παίζαμε μαζί του σε ΜΙΝΙΟΝ, Λαμπρόπουλο, Aronis Toys και άλλα μεγάλα καταστήματα.Στη 2η φώτο υπάρχει και το 2ο απο τα 3 έπιπλα που έδινε η ZEGETRON στα καταστήματα.
Μπορώ να ανοίξω ποστ νέο περί τούτου εάν υπάρχει ενδιαφέρον με πολλές φώτος του restoration κτλ
 

Συνημμένα

  • εικόνα_Viber_2020-09-13_17-59-35.jpg
    εικόνα_Viber_2020-09-13_17-59-35.jpg
    247,1 KB · Προβολές: 22
  • σωσαδωσδωσδωσαδβγασδ.jpg
    σωσαδωσδωσδωσαδβγασδ.jpg
    210,3 KB · Προβολές: 21
Εξελίξεις στον τοίχο με τις κονσόλες.

P9266514.JPG

Μια εικονα μπορει να λεει χιλιες λεξεις, αλλα θα προσπαθησω να περιγραψω εν συντομια τι βλεπουμε. Απο αριστερα προς τα δεξια.

Πανω σειρα:

ArcadeJoy, Space Alpha, Raspberry Pi 4, Jaguar, Neo Geo Pocket Color, Playstation 1, Playstation 2, Xbox

Μεσαια σειρα:

PC Engine, Dreamcast, Nintendo 64, Game Gear και Lynx (μεσα στο σακιδιο), SNES, NES, Vic 20

Κατω σειρα:

Gamecube, Master System, Atari 2600 Jr, 2 HP T5710, Saturn

Δεν φαινεται το Mega Drive γιατι ειναι ηδη στημενο στο τραπεζι (και εχω λιωσει στο παιχνιδι).

Δεν ειμαι ακομα στην τελικη καταταξη, γιατι τελικα θα ηθελα στον τοιχο μονο κονσολες και οχι υπολογιστες. Παντως πλησιαζω.

Επεξεργαζομαι ενα ακομα σχεδιο για να μπορω να εχω και καμποσα home micros αμεσα διαθεσιμα για χρηση.

Καποια στιγμη θα ερθει και ο ηλεκτρολογος να προσθεσει μια πριζα στον τοιχο αυτο, γιατι μεχρι τωρα παίρνω ρευμα με ενα εξαιρετικα μακρύ καλώδιο που περνάει απο επικινδυνα σημεια για να μπουρδουκλωθεί κανεις.

Μεχρι στιγμης ειχα καποιες απωλειες πολεμου, ενα SNES που παλιοτερα δουλευε πλεον αρνειται και δεν μπορω να βρω και το SNES Everdrive και κοντευει να μου στριψει! Παντως ακομα δεν εχω δοκιμασει τα παντα. Επιπλεον τωρα ειναι ευκολο να κανω μια καταγραφη για το τι εχει ακομα αυθεντικο τροφοδοτικο (για να το αντικαταστησω) και που μου λειπουν Scart RGB καλωδια ή καλυτερης ποιοτητας καλωδια.

Τελος καποια στιγμη θα αποσυρω τις δυο Dell U2311H που εχω στο κεντρικο μου συστημα για κατι πιο μοντερνο, οποτε μια απο αυτες θα παει να κανει μονιμη παρεα στην CRT τηλεοραση. Εχει μια φοβερη βαση και μπορει να περιστραφει για να παιζω ολα αυτα τα vertical arcade παιχνιδακια με το RP4. Αλλα αυτο ειναι στα μεσο-μακροπροθεσμα σχεδια.
 
Συνεχιζω τον ελεγχο των κονσολων. Μεχρι στιγμης ολα καλα. Δεν μπορεσα να βρω την SD καρτα του Everdrive 64, αλλα μικρο το κακο, εφτιαξα μια αλλη. Ο μεγαλυτερος μου φοβος ηταν οτι το Skunkboard θα εχει αποδημήσει εις Κυριον, γιατι καποια μοντελα εχουν την ταση να χανουν το firmware τους αν μεινουν αχρησιμοποιητα για μεγαλα χρονικα διαστηματα και δεν υπαρχει απλος τροπος να το επαναφερει κανεις.

Ευτυχως στην περιπτωση μου δεν ειχα αυτο το προβλημα.

P9306520.JPG

Ενας ακομα στοχος επιτευχθεί, ο ξυλουργος μου εφτιαξε ενα επιπλακι με ροδες για να βαλω τα micros που θελω να εχω προχειρα, αλλα δεν ειχα χωρο μεχρι τωρα. Πλεον εχω ολες τις βασικες ομαδες τροφιμων ετοιμες (ή σχεδον ετοιμες) προς καταναλωση.

Απο πανω προς τα κατω, αριστερα προς δεξια.

Atari 130XE, ZX Spectrum +3.
Amiga 500, Oric-1
Commodore VC20, Spectravideo SVI-728.

PA046521.JPGPA046522.JPG

Χωραει ανετα κατω απο το τραπεζι ετσι ωστε να μην πιανει καθολου επιπλεον χωρο.

PA046523.JPG
 
Ομορφα και νοικοκύρεμα όπως πρέπει! :thumbup::thumbup:
 
Πηρα κατι ωραια καλωδιακια Ground Zero GZCC 1.3X με ωραία γωνιακά βύσματα στην μια μερια για να λυσω ενα χωροταξικό προβλημα.

PA096528.JPG

Το απλο καλωδιο που ειχα βαλει για να στελνω τον ηχο στο ρετροστερεοφωνικο καλυπτε τις 2 απο τις τρεις εισοδους στην σκαρτιερα. Οχι πια!

PA096527.JPG

Α και μερικες φωτογραφιες απο τον παλιο πιστο μου συντροφο το XBOX που ειχε αποσυρθει απο την ενεργο δραση το '14. Κανει λιγο φασαρια ο ανεμιστηρας, αλλα κατα τ'αλλα δειχνει να λειτουργει φυσιολογικα. Και μου βαζει και κατι ιδεες για arcade emulation στην CRT τηλεοραση...

PA096524.JPG

Για την ωρα αρκουμαι με Outrun 2. Ετσι για δοκιμη... ;)

PA096526.JPG
 
Ωραίο αμάξι το Opel GT ^^. Είχα δει ένα παρκαρισμένο στην Κοπεγχάγη το 2016.
 
Ωραιο τo outrun 2!!! απο τα παιχνιδια που παιζω και εγω στο xbox και το τελευταιο arcade racing που μου αρεσε απο την sega.
Καλη επιλογη και για arcade emulation το xbox.
 
Μια μικρη βελτιωση στον τοιχο με τις κονσολες. Ως γνωστον το NES ειναι μονοφωνικό, οποτε τωρα που ακουω τα παντα απο το στερεοφωνικο, παιζει μονο το ενα ηχειο.

Ετσι προμηθεύτηκα αυτον εδω τον προσαρμογέα της εταιριας Blow (ατυχής ονομασία για εταιρεία ηλεκτρονικών :D )

P2197488.JPG
P2197489.JPG

Φαίνεται να ειναι πολυ καλης ποιότητας

P2197490.JPG

In situ

P2197493.JPG

Τωρα ακούω τα παιχνίδια του NES και απο τα δυο ηχεία!

Air Fortress

P2197492.JPG
P2197491.JPG
 
Προσφατα αντικατέστησα τις δυο γερικες Dell Ultrasharp U2311H του κεντρικου υπολογιστη μου με δυο AOC 24G2U/BK.

Συνεπως μια απο τις Dell θα παει στον τοιχο με τις κονσολες και η αλλη για backup. Επειδη δεν εχει HDMI χρησιμοποιησα εναν μετατροπεα σε DVI. Για να περναω τον ηχο στο ρετροστερεοφωνικο χρησιμοποιησα τον εξαγωγεα αναλογικου ηχου απο HDMI που ειχα παρουσιασει προ καιρου. Για να κανω την ζωη μου πιο ευκολη εβαλα πριν τον εξαγωγεα ενα αρχαιο HDMI hub που ειχα.

Η καλωδιωση πριν μπει στην θεση της.

P2257532.JPG

Η Dell U2311H. Στην εποχη της ηταν εξαιρετικη.

P3057540.jpg

Εχει μια παρα πολυ καλη βαση που επιτρεπει να γυρισουμε ευκολα την οθονη 90 μοιρες. Οτι πρεπει για ολα τα vertical arcade παιχνιδια!

P3057541.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια φώτο από το γραφείο μου. Οτιδήποτε άλλο αν υπάρχει βρίσκεται στην αποθήκη. Κάτω από το γραφείο υπάρχουν ηχεία, δεκάδες βιβλία και 5-6 μπάλες μπάσκετ.


image.png
 
Εγκρίνω το dual monitor setup. :cool:

Αν επιτρέπεται, οι δυο συσκευές που ειναι κατω απο την οθονη τι ειναι;
 
Μια φώτο από το γραφείο μου. Οτιδήποτε άλλο αν υπάρχει βρίσκεται στην αποθήκη. Κάτω από το γραφείο υπάρχουν ηχεία, δεκάδες βιβλία και 5-6 μπάλες μπάσκετ.


image.png

Πολύ ωραίο το φωτιζόμενο keyboard με το mouse!

α και κατι άλλο, Σε θυμάμαι (νομίζω δλδ) απο τα διαφορα μέρη που συχνάζαμε.. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγκρίνω το dual monitor setup. :cool:

Αν επιτρέπεται, οι δυο συσκευές που ειναι κατω απο την οθονη τι ειναι;
Είναι ένα TECHNICS SH EH760. Τα υπόλοιπα κομμάτια βρίσκονται κάτω από το γραφείο. :)

Πολύ ωραίο το φωτιζόμενο keyboard με το mouse!

α και κατι άλλο, Σε θυμάμαι (νομίζω δλδ) απο τα διαφορα μέρη που συχνάζαμε.. ;)
Στα ίδια στέκια συχνάζαμε, είναι πολύ πιθανό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χρησιμοποιώντας το αγαπημένο μου ντοσιέ που ξεθαψα πρόσφατα, δημιούργησα ενα quick start guide για τον τοίχο με τις κονσόλες.

Επειδη εχω 1002 διαφορετικά χειριστηρια και λοιπα αξεσουάρ που το καθενα εχει τα δικα του κολπα, συνδυασμούς κουμπιων, εναλλακτικες λειτουργιες κλπ, ειναι πρακτικα αδυνατο να τα θυμαμαι ολα αυτα καθε φορα που θελω να χρησιμοποιησω κατι.

Ετσι μαζεψα αποσπάσματα απο τα διαφορα εγχειρίδια που περιγράφουν ολες αυτες τις λειτουργιες, τα τύπωσα, τρυπησα και εβαλα στο ντοσιέ. Ετσι οταν θελω να χρησιμοποιήσω κατι, ριχνω μια γρηγορη ματια και δεν χρειαζεται να ανοιξω τον υπολογιστή, να κατεβαζω pdf κλπ.

P2118224.JPGP2118225.JPGP2118226.JPGP2118227.JPG

Οπως παντα με το retrocomputing/retrogaming ολα του γαμου δυσκολα, αφου ειναι παρα πολυ δύσκολο να βρει κανεις λευκο χαρτι Β5 πλεον, μετα μουλάρωσε ο εκτυπωτής, επειτα διαπίστωσα οτι το περφορατερ μου δεν κανει για ντοσιε που θελει 4 τρυπες και έφαγα μιση ωρα κάνοντας τρυπες με το dremel(!).

Παντως ειμαι ικανοποιημένος με το τελικο αποτέλεσμα και πιστευω οτι ειναι μια πολυ χρήσιμη προσθηκη στον τοιχο με τις κονσολες και οχι μονο!
 
Μετεφερα το playroom/εργαστηριο/μηχανουργειο σε μεγαλυτερο δωματιο. Χρειαστηκε καμια βδομαδα σκληρη δουλεια, ηλιο με ηλιο, αλλα χωρεσαν ολα πισια κονσολες σιντια ντιβιντια κτλ κτλ ανετα και με ευκολη προσβαση. Τα επιπλα ανακατασκευη απο παλαιοτερα επιπλα και βεβαια ιδιοκατασκευη απο μενα τον μαστορα. Πλεον χωραμε ανετα 4 φιλοι με τις φραπεδιες και τα μπυρονια μας, να παιξουμε να γελασουμε και να θυμηθουμε τα παλαια. Το πιο ωραιο μια τεραστια ντουλαπα που εκτος απο τα σχετικα ντουλαποειδη χωρεσε οτι κουτα εργαλεια ανταλλακτικα ειχα. Πιστος στην παλαια διαφημιση των σχολων μηχανικων "τα θρανια διπλα στις μηχανες" εγω κοτσαρισα μια μεγγενη διπλα στο PC. Μενει να συνδεσθουν ενα μονιτορ πανω απο το χρεπακι και τα Atari 2600 & Microgenius. ενα παλαιο τραπεζακι τηλεορασης με ροδες κανει χρεη παγκου επεμβασεων σε πισια, κονσολες κι οτι αλλο πεσει στα χερια μου. Ο χωρος διαθετει και ευθυγραμμηστηριο σκληρου στρωματος, για στανιαρισμα μεσης μετα απο πολυωρο γκειμινγκ.
Δεν ξερω εσεις, αλλα σε μενα αρεσει περισσοτερο το μπλεδακι των win7, αυτο των 10 μου δινει την εντυπωση οτι επεσε χλωρινη πανω του
 

Συνημμένα

  • P9120414.JPG
    P9120414.JPG
    303,9 KB · Προβολές: 29
  • P9120416.JPG
    P9120416.JPG
    365,3 KB · Προβολές: 29
  • P9120422.JPG
    P9120422.JPG
    354,4 KB · Προβολές: 29
  • P9120423.JPG
    P9120423.JPG
    320,2 KB · Προβολές: 27
Θυμιθηκα τον Αλεξη Ζορμπα που ειπε "ευρον πετραν πρασινην ωραιοτατην"
Εγω παλι ευρον RF Switch βολικοτατον, συνδεση πανω του Atari και κεραια τηλεορασης,κι απο εκει στην τι βι νο μορ βαλε βγαλε, ας ειν καλα το διακοπτακι
Θα φιερωσω μια μερα, για μπλιμπλικια και πιου πιου, ετσι για να ξανανιωσω λιγο ο πουρειτζερ.
Παντως πηρα αρκετες ιδεες απο εδω. Ειδικα αυτος ο Oric ειναι βλεπε και σημειωνε. Καπου θα σου χρειαστουν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα