Χάλια η οθόνη του GameGear

πω πω φιλε Σταυρο σε ευχαριστω.Αυτος ο Γρηγορης πραγματι κανει θαυματα,στο εκανε καινουριο.Το θεμα ειναι να μπορεσω να εχω επικοινωνια μαζι του.Μενω και Κορυδαλλο!
 
johnny19818 είπε:
angel_grig Μια ερώτηση. Έχω αλλάξει σε δύο GG τους πυκνωτές αλλά δε βρίσκω με τίποτα τον 68μF 6,8V (ξέρεις αυτόν που είναι στην αριστερή πλευρά κοντά στον καθοδικό σωλήνα) να είναι σε μικρό μέγεθος. Μόνο κάτι τεράστιους βρίσκω με αποτέλεσμα να μην κλείνουν τα 2 μέρη του GG. Φαντάσου ότι στο πρώτο αναγκάστηκα να τρυπήσω με το κολλητήρι το πλαστικό που είναι από πάνω και βρίσκονται οι μπαταρίες για να χωρέσει ο πυκνωτής και να κλείσει το GG. Επειδή όμως δε θέλω να κάνω το ίδιο και στο άλλο ήθελα να μου πεις αν βρίσκεις τέτοιον πυκνωτή. Αν ναι,πόσα βολτ?
Επειδή ανασταίνω και εγώ το δικό μου σιγά σιγά(έφτιαξα τον ήχο σε πρώτη φάση) διάβασα σε ένα tutorial στο youtube ότι ο συγκεκριμένος πυκνωτής(68μF 6,8V) μπορεί να αντικατασταθεί με έναν 100μF 10ν ή 16ν χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΔΕΝ το έχω κάνει ακόμα στο δικό μου γιατί δεν έχω πείρα με το κολλητήρι για να μπω στη μητρική.

Αν το κάνει κάποιος να το αναρτήσει για να δούμε και εμείς.
 
jimn είπε:
Επειδή ανασταίνω και εγώ το δικό μου σιγά σιγά(έφτιαξα τον ήχο σε πρώτη φάση) διάβασα σε ένα tutorial στο youtube ότι ο συγκεκριμένος πυκνωτής(68μF 6,8V) μπορεί να αντικατασταθεί με έναν 100μF 10ν ή 16ν χωρίς κανένα πρόβλημα.ΔΕΝ το έχω κάνει ακόμα στο δικό μου γιατί δεν έχω πείρα με το κολλητήρι για να μπω στη μητρική.

Αν το κάνει κάποιος να το αναρτήσει για να δούμε και εμείς.
Θεωρητικα μπορει να γινει γιατι συνηθως υπαρχει μια ανοχη +/-10 εως 20% οποτε ο 100μF μπορει να ειναι ουσιαστικα 80μF..μονο εαν το δοκιμασεις βλεπεις τι γινεται.Καλυτερα ομως να παρεις απο ebay μερικους 68μf και να εισαι σιγουρος..

ΥΓ Καλως ηλθες!!
 
jimn είπε:
Επειδή ανασταίνω και εγώ το δικό μου σιγά σιγά(έφτιαξα τον ήχο σε πρώτη φάση) διάβασα σε ένα tutorial στο youtube ότι ο συγκεκριμένος πυκνωτής(68μF 6,8V) μπορεί να αντικατασταθεί με έναν 100μF 10ν ή 16ν χωρίς κανένα πρόβλημα.ΔΕΝ το έχω κάνει ακόμα στο δικό μου γιατί δεν έχω πείρα με το κολλητήρι για να μπω στη μητρική.

Αν το κάνει κάποιος να το αναρτήσει για να δούμε και εμείς.
Το πρόβλημα δεν είναι τα Farad αλλά τα Volt στην προκειμένη περίπτωση. Δηλαδή, πυκνωτή 68μF βρίσκεις αλλά στα Volt δεν έβρισκα 6,8V που σημαίνει ότι αναγκαστικά έπαιρνα μεγαλύτερο πυκνωτή και πιο ογκώδη. Τα Volt δεν πειράζει να είναι διαφορετικά... Σημειωτέον βέβαια ότι ψωνίζω από τοπικά μαγαζια και όχι από ebay κτλ. τους πυκνωτές.

Το πρόβλημα με το μέγεθος του πυκνωτή το έλυσα. Απλά τράβηξα 2 καλώδια και τον τοποθέτησα στο κάτω μέρος, στο κενό μεταξύ πλακέτας και σασί του Game Gear. Έτσι μια χαρά κλείνει το μηχάνημα τώρα.

Καλώς όρισες και καλά μαστορέματα :)
 
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, αμαρτία είναι, είπα να ρωτήσω εδω πέρα. Πριν λίγες μέρες κατάφερα να αποκτησω (με 20 χρόνια καθυστέρηση) το δικό μου game gear! Απο τις γραμμές στην οθόνη κατάλαβα ότι πάω για capacitors replacement. Δυστυχώς δεν έχω κανένα cartridge να δοκιμάσω και ήθελα να σας ρωτήσω, όταν ανάβεις την κονσόλα χωρις game τί ακριβώς δείχνει στην οθόνη? Επίσης βγάζει κάποιον ήχο?
 
Τιποτα δεν σου δειχνει (βασικα μια ασπρη/γκριζα οθονη) και τιποτα δεν ακουγεται..εαν δεν εχεις cartridge δυσκολα να βρεις ακρη...
 
Σ' ευχαριστώ angel για τις σημαντικές σου πληροφορίες. Όντως πρέπει να προμηθευτώ μια cartridge, έστω και δανεική, να δω τι γίνεται, πριν αρχίσουν τα μαστορέματα...
 
Δεν είναι Game Boy ξέρεις :) . Καλορίζικο το μηχανάκι.
 
johnny19818 είπε:
Δεν είναι Game Boy ξέρεις :) . Καλορίζικο το μηχανάκι.
Φυσικά και δεν είναι χεχεχεχε!! Να σε καλά Johny, δεν μπορείς να φανταστείς τι απωθημένο εκπλήρωσα με μόλις 5 ευρώ! Και δεν με νοιάζει ιδιαίτερα να το φτιάξω εγκαίρως . Αρκεί που έχω την κονσόλα, απο κει και πέρα όλα είναι θέμα χρόνου! :D Αλλά να μην κάνει ενα klank κι αυτό ρε παιδί μου? Να γράφει sega, κάτι τελοσπάντων, τσ τσ τσ τσ! Αλλά είπαμε δεν είναι nintendo :D anyway...
 
gremlinakos είπε:
Φυσικά και δεν είναι χεχεχεχε!! Να σε καλά Johny, δεν μπορείς να φανταστείς τι απωθημένο εκπλήρωσα με μόλις 5 ευρώ! Και δεν με νοιάζει ιδιαίτερα να το φτιάξω εγκαίρως . Αρκεί που έχω την κονσόλα, απο κει και πέρα όλα είναι θέμα χρόνου! :D Αλλά να μην κάνει ενα klank κι αυτό ρε παιδί μου? Να γράφει sega, κάτι τελοσπάντων, τσ τσ τσ τσ! Αλλά είπαμε δεν είναι nintendo :D anyway...
5 ευρώ? Αν δε λειτουργεί ο ήχος και η εικόνα θα χρειαστείς άλλα τόσα να το φτιάξεις (μόνος σου πάντα). Πάντως ναι, μαύρη μαυρίλα χωρίς cartridge.
 
Ναι μόνος μου θα το φτιάξω. Να δω πότε θα φιλοτιμηθώ βέβαια.Έχουμε καιρό... :p

Ααα περιμένω την λίστα σου @johny
 
Παιδιά έπεσε στα χέρια μου ένα gamegear και όταν το ανάβω δεν δείχνει τίποτα. Μόνο ανάβει το φως της οθόνης.

Το πιθανότερο είναι να θέλει πυκνωτές;

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει τοποθέτηση μαζί με πυκνωτές;

Επίσης λείπουν τα καπάκια της μπαταρίας και το πλαστικό της οθόνης είναι αρκετά γρατζουνισμένο.

Βρήκα στο ebay ανταλλακτικά αλλά μου φαίνεται λίγο ασύμφορο με το βρω κάποιο έτοιμο.

Τι λέτε;
 
thanasisglt είπε:
Παιδιά έπεσε στα χέρια μου ένα gamegear και όταν το ανάβω δεν δείχνει τίποτα. Μόνο ανάβει το φως της οθόνης.
Το ανάβεις ενώ έχει παιχνίδι μέσα ή χωρίς παιχνίδι; Όταν λες δε δείχνει τίποτα εννοείς ότι μεν ανάβει η οθόνη και είναι μαύρη ή δεν ανάβει καθόλου. Με το κοντράστ "έπαιξες"; Μια φωτογραφία θα ήταν διαφωτιστική πιστεύω.

thanasisglt είπε:
Το πιθανότερο είναι να θέλει πυκνωτές;Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει τοποθέτηση μαζί με πυκνωτές;
Σίγουρα θα βρεις άτομο για αλλαγή πυκνωτών. Το μόνο εύκολο :)

thanasisglt είπε:
Επίσης λείπουν τα καπάκια της μπαταρίας και το πλαστικό της οθόνης είναι αρκετά γρατζουνισμένο.Βρήκα στο ebay ανταλλακτικά αλλά μου φαίνεται λίγο ασύμφορο με το βρω κάποιο έτοιμο.

Τι λέτε;
Αν θέλεις θα το λειτουργήσεις, καπάκια και οθόνη πρέπει να αλλαχτούν. Να γίνει τσίλικο το μηχανάκι :)
 
Καλησπέρα,

έλυσα όλο το μηχάνημα, καθάρισα πλακέτα / καπάκια και το έδεσα πάλι.

Ήθελε καθάρισμα γιατί ήταν χάλια. Είχα και μια ελπίδα μήπως και δουλέψει, αλλά δεν άλλαξε κάτι. (με κασέτα μέσα)

Να παραγγείλω πυκνωτές;

Παραθέτω φωτογραφίες 2015-01-31 13.49.59.jpg

2015-01-31 13.50.34.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθαρισε και τις επαφες του cartridge και πανω στο game gear αλλα και πανω στην ιδια την κασσετα...υπο γωνια βλεπεις κατι?ηχο με ακουστικα ακους?
 
angel_grig είπε:
Καθαρισε και τις επαφες του cartridge και πανω στο game gear αλλα και πανω στην ιδια την κασσετα...υπο γωνια βλεπεις κατι?ηχο με ακουστικα ακους?
Τα έχω κάνει όλα. Ούτε ήχος από ακουστικά ούτε τίποτα. Μόνο αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.
 
thanasisglt είπε:
Τα έχω κάνει όλα. Ούτε ήχος από ακουστικά ούτε τίποτα. Μόνο αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.
Τρέχα για πυκνωτές!
 
Μια απ'τα ιδια και με το δικο μου πρόβλημα δηλαδη.. Οσονούπω και το "ρεκτιφιέ" με την αλλαγη πυκνωτών!
 
Πριν λιγο καιρο επικοινωνησε μαζι μου ο Redrock ζητωντας μου να του επισκευασω το gg του..αν και δεν εχω πολυ χρονο,δεχτηκα να τον βοηθησω..

Το gg πριν την αλλαγη...

3.jpg

Μετα την αλλαγη..

Το Motherboard..

1.jpg

To audio board που ειναι και το πιο χρονοβορο στην επισκευη λογω του περιορισμενου χωρου...

2.jpg

Να πω λοιπον και απο εδω οτι χαρηκα που τον γνωρισα και να τον ευχαριστησω και για το γεγονος οτι επεμενε να παρω και χρηματα για την εργασια ενω του ειχα ζητησει μονο το κοστος των υλικων...

Καλο καψιμο redrock!! Διοτι..sega rocks!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς φίλε μου Γρηγόρη, master πρωτομάστορα ;) :D SEGA ROCKS and of course... YOU ROCK !!!...και φυσικά συγχαρητήρια για την άκρως επιτυχημένη επέμβαση !!!
 
Πίσω
Μπλουζα