Χειροτεχνίες εκδόσεων Καμπανά

boomer είπε:
Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος αλλά αφού το ρωτάς, το βιβλίο της ιστορία της Γ δημοτικού αναφέρετε όλο στην ελληνική μυθολογία και φυσικά σε όλες τις ιστορίες που συσχετίζονται με τον Τροικό πόλεμο πριν και μετά!! Αν ψάξεις υπάρχουν και φώτο στο ανάλογο θρεντ!!
ευχαριστω boomer:)

δε θα ελεγα οτι ειναι εκτος θεματος αφου η ερωτηση που εκανα,δηλαδη αν οι χειροτεχνιες που καναμε ειχαν σχεση με οσα διδασκομασταν εκεινη τη συγκεκριμενη χρονια,αφορα στο παρον θεμα.

Οι φακελοι ηταν 6 προφανως θα αντιστοιχουσε ενας φακελος για καθε ταξη του δημοτικου.Αυτο ομως ειχε σχεση μονο με το βαθμο δυσκολιας ή και με τα μαθηματα που καναμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λιγο ανακαλυψα στο διαδικτυο φωτογραφιες ενος φακελου με τιτλο "Χαρτοκατασκευες απο την Ιστορια" των εκδοσεων Καμπανά.Ξαναειδατε αυτον ή παρομοιο φακελο;Γνωριζετε αν κυκλοφορησαν την ιδια περιοδο με τους φακελους "Χειροτεχνιες και κατασκευες";

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


kab1.jpg

kab2.jpg

kab3.jpg

kab4.jpg

kab5.jpg

kab6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιες κατασκευες. Απο τα τηλεφωνα μπορεις να καταλαβεις; Αν βλεπω καλα δεν εχει μπροστα 010 ή 210
 
pardalotzatziki είπε:
Ωραιες κατασκευες. Απο τα τηλεφωνα μπορεις να καταλαβεις; Αν βλεπω καλα δεν εχει μπροστα 010 ή 210
pardalotzatziki αυτο ειναι το screenshot με τα τηλεφωνα των φακελων "χειροτεχνιες και κατασκευες"

k4xeirkatask.JPG

ενω αυτο ειναι του φακελου "χαρτοκατασκευες απο την Ιστορια"

k4xartok.JPG

ειναι τα ιδια με τη διαφορα οτι στις "χαρτοκατασκευες" προστεθηκαν κι αλλα 2 τηλεφωνα καθως και το φαξ

Αυτο σημαινει οτι κυκλοφορησαν λιγο αργοτερα απ τις "χειροτεχνιες και κατασκευες",σωστα; ποσο ομως αργοτερα; ποιος ξερει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Αυτο σημαινει οτι κυκλοφορησαν λιγο αργοτερα απ τις "χειροτεχνιες και κατασκευες",σωστα; ποσο ομως αργοτερα; ποιος ξερει..
Ποτε αρχισε η χρηση του 210; Δεν θυμαμαι...
 
pardalotzatziki είπε:
Ποτε αρχισε η χρηση του 210; Δεν θυμαμαι...
μηπως θα ηταν καλυτερα να δουμε ποτε ξεκινησε το φαξ στην Ελλαδα;

ετσι κι αλλιως κανενα απ τα τηλεφωνα δεν εχει μπροστα "210" ,ισως η υπαρξη του φαξ να ειναι αυτη που θα βοηθησει καπως στο να βρεθει η χρονολογια κυκλοφοριας των "χαρτοκατασκευων"
 
βρηκα φωτογραφιες (στο διαδικτυο) απο εναν ακομη φακελο με "χαρτοκατασκευες απο την Ιστορια"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


kab1.jpg

kab2.jpg

kab3.jpg

kab4.jpg

kab5.jpg
 
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε στις προηγούμενες σελίδες ( είναι και κάμποσες ), αλλά κάτι βυζαντινές εκκλησίες όπως ο Άγιος Δημήτριος Θεσσαλονίκης κλπ , σε αυτές τις χειροτεχνίες δεν ήταν;
 
RIO είπε:
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε στις προηγούμενες σελίδες ( είναι και κάμποσες ), αλλά κάτι βυζαντινές εκκλησίες όπως ο Άγιος Δημήτριος Θεσσαλονίκης κλπ , σε αυτές τις χειροτεχνίες δεν ήταν;
RIO σιγουρα εννοεις αυτες εδω , ειναι μεταγενεστερες απ τις "χειροτεχνιες και κατασκευες" και μαλλον κι απ τις "χαρτοκατασκευες απο την Ιστορια" αλλά δεν ξερω ποτε κυκλοφορησαν
 
katerinak είπε:
RIO σιγουρα εννοεις αυτες εδω , ειναι μεταγενεστερες απ τις "χειροτεχνιες και κατασκευες" και μαλλον κι απ τις "χαρτοκατασκευες απο την Ιστορια" αλλά δεν ξερω ποτε κυκλοφορησαν
Ναι, αυτές εννοούσα katerinak... :)
 
Η δική που εκτίμηση σχετικά με την αρχική χρονολογία κυκλοφορίας αυτής της σειράς είναι με βάση το αλλαγμένο λογότυπο των εκδόσεων,την ένδειξη ''σύγχρονο σχολείο'' αλλά και τον μοντέρνο σχεδιασμό και χρωματισμό των καρτελών!! Πιστεύω πως είναι μεταγενέστερη της γνωστής σειράς ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ και κυκλοφόρησε αρχές των 90ς ή τέλη των 80ς αν και το δεύτερο το βλέπω λιγάκι δύσκολο!!
 
boomer συμφωνω με οσα γραφεις,λογικο το βρισκω να κυκλοφορησαν στα 90ς

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα προτιμω τους παλιους φακελους με τον τιτλο "Χειροτεχνιες και κατασκευες",μου αρεσουν περισσοτερο κι αυτες ειναι που χρησιμοποιουσα στο δημοτικο
 
katerinak είπε:
boomer :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: οπως διαπιστωνω δεν ειχα ουτε το φακελο Νο 3, ειναι σαν να τον βλεπω για πρωτη φορα

Στο ποστ 22 προσθεσα μια φωτογραφια που ειχα βρει στο ιντερνετ με τις φυλες, γραφω οτι κατι μου θυμιζει γιατι ειχα την εντυπωση οτι κατι παρομοιο ειχα φτιαξει κι εγω τοτε,αλλα τα περιεχομενα του 3ου φακελου μου ειναι εντελως αγνωστα!

Το επιτραπεζιο παιχνιδι "παιρνω και δινω" εξελιχθηκε λογω του ευρω.. θα ηταν ωραιο να το βλεπαμε και στην οριτζιναλ εκδοση του με τις δραχμες που ειναι συλλεκτικη

Να εισαι καλα!!!!!!!!
βρεθηκε η καρτελα και με τις δραχμες!!!

attachment.php


-------- . -------- . -------- . -------- . -------- . -------- . -------- . -------- . --------- . -------- . --------- . --------

αλλη μια φωτογραφια του θεματος "λαϊκη αγορα" του 5ου φακελου

attachment.php


οι φωτο ειναι απ το διαδικτυο

k7.jpg

ka7.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατερίνα και Boomer είστε καταπληκτικοί! Αυτές οι χειροτεχνίες μου είχαν μείνει σαν μία θολή ανάμνηση και χάρηκα πολύ που τις ξαναείδα! Μιλάω συγκεκριμένα για το Νο 3 των εκδόσεων Καμπανά, γιατί εμείς μόνο αυτό κάναμε. Και είναι πολύ περίεργο, γιατί το κάναμε μόνο σε μία τάξη, στη Γ δημοτικού και καμία άλλη χρονιά. Τα φτιάχναμε όλα με τη σειρά που τα είχε ο φάκελος κάθε φορά που είχαμε χειροτεχνία. Εγώ θυμόμουν έντονα μόνο τις φυλές, γιατί ήταν το πρώτο του φακέλου, και τη λίμνη με τα ζώα, επειδή μου άρεσε τόσο, που διακοσμούσε το δωμάτιό μου για χρόνια. Τα άλλα τα θυμήθηκα καθώς τα είδα σ'αυτό το θέμα, και ειδικά το παιχνίδι της τράπεζας, το οποίο είχα παίξει πολλές φορές. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να εμποδίσω τους μεγάλους από το να πετάξουν όλα αυτά. :thanx2:
 
Μπράβο Κατερίνα για την ανακάλυψη της φώτο με τις δραχμές!! Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί υλικό με αυτές τις καρτέλες!!

perlastar μπορείς να ψάξεις στα βιβλιοπωλεία και με λίγο τύχη ίσως υπάρχει κάποιο στοκ απ το συγκεκριμένο τεύχος. Απλά η μόνη διαφορά είναι πως ο φάκελος θα είναι αλλαγμένος απ' αυτόν που γνωρίζεις!!
 
boomer είπε:
Μπράβο Κατερίνα για την ανακάλυψη της φώτο με τις δραχμές!! Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί υλικό με αυτές τις καρτέλες!! perlastar μπορείς να ψάξεις στα βιβλιοπωλεία και με λίγο τύχη ίσως υπάρχει κάποιο στοκ απ το συγκεκριμένο τεύχος. Απλά η μόνη διαφορά είναι πως ο φάκελος θα είναι αλλαγμένος απ' αυτόν που γνωρίζεις!!
Υπαρχουν καποια νουμερα απο παλιες συσκευασιες σε βιβλιοπωλεια, αν θελει καποιος πληροφοριες στελνει π.μ.
 
boomer είπε:
Μπράβο Κατερίνα για την ανακάλυψη της φώτο με τις δραχμές!! Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί υλικό με αυτές τις καρτέλες!!
boomer αν δεν κανω λαθος αυτες οι καρτελες με τις δραχμες που βλεπουμε στην πρωτη φωτο πρεπει να ειναι οι μοναδικες που διαφερουν (συγκρινοντας τις καρτελες των παλιων με αυτες των νεων φακελων). Δεν ξερω βεβαια αν στους φακελους Νο 1 και του νηπιαγωγειου υπηρχε θεμα σχετικο με τις δραχμες
 
Καλη χρονια κ λογω των ημερων χριστουγεννιάτικες κατασκευες από χειροτεχνιες Καμπανα..

IMG_7000.jpg

IMG_6995.jpg

IMG_6998.jpg

IMG_6999.jpg
 
Τις πέτυχες πολύ ωραία geotsi. Το εξωτερικό μέρος απ' τις μπάλες του δέντρου με τους αριθμούς γιατί τις αφαίρεσες όμως;; Είναι μέρος τις κατασκευής!! :xm:
 
Σε ευχαριστω boomer.. Δεν τις εβαλα γιατι μου αρεσαν να φαινονται οι εικονες με τα δωρα,, :) (καποια στιγμη θα τις βαλω).
 
Πίσω
Μπλουζα