Χριστιάνα

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Θα ήθελα να αναφερθώ σε μια τραγουδίστρια, της οποίας τα τραγούδια με συντρόφευσαν στην παιδική μου ηλικία. Μιλάω για τη Χριστιάνα. Πιστεύω πως υπήρξε σε μια εποχή που τον ερμηνευτή βοηθούσε αν όχι τόσο η φωνή πάντως πολύ η μουσική, η οποία είχε μελωδία, αρμονία και ιδιαίτερη ενορχήστρωση (δύσκολη κι όχι του ποδαριού). Θεωρώ ότι έχει ερμηνεύσει κάποια κομμάτια πολύ όμορφα όπως αυτό με τον Δάκη. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=s4CsAQ4eGOI]YouTube - Xristiana - Dakhs "Mila mou
 
Και δική μου αγαπημένη τραγουδίστρια των παιδικών μου (και όχι μόνο) χρόνων.

Συμφωνώ απόλυτα κριέ με τα όσα λες.

Αγαπημένο τραγούδι Τι να μας κάνει η νύχτα (1980)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2toBNb6wzKE&feature=channel_page]YouTube - TI NA MAS KANEI H NYXTA - XRISTIANA
 
....πέραν του ότι και εμένα μου άρεσαν κάποια τραγούδια της....θυμάμαι ότι κάποια εποχή στα πολύ early eighties....δεν υπήρχε επιλογή....την άκουγες ήθελες δεν ήθελες διότι "έπαιζε" συνέχεια στο ραδιόφωνο ...( με θυμάμαι στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου να περιμένω τον κο ψιλικατζή να μου δώσει αυτό για το οποίο με είχε στείλει η μητέρα μου και από το "τρανζίστορ" του....να παίζει η Χριστιάνα...)
 
Δεν ήξερα ότι είναι της Χριστιάνας το "Τι να μας κάνει η νύχτα".Στο cd του Σαμπάνη,ο οποίος το έκανε διασκευή γράφει "Μουσική & Στίχους - Κώστας Τουρνάς" και νόμιζα ότι είναι του Τουρνά!Βέβαια τώρα έγινε διασκευή με hip hop λόγια επιπλέον,από Stereo Mike!Εντελώς διαφορετικό!
 
"Τελειώσαμε λοιπόν"

Στίχοι: Γιάννης Πάριος

Μουσική: Θανάσης Πολυκανδριώτης

από τον δίσκο «ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ» του 1977

 
Το "Τελειωσαμε λοιπον" ειναι για μενα σιγουρα το Νο 1 της Χριστιανας, αλλα με προλαβαν οι προλαλησαντες, οποτε επιλεγω ενα αλλο τραγουδι της πολυ αισθησιακο κατα τη γνωμη μου...

http://www.youtube.com/watch?v=S6I4sDNpAc4
 
Κατά τα μέσα της δεκαετίας του 90 η Χριστιάννα έλεγε το τραγούδι Το καπώ?

Παραθέτω μερικούς στίχους

Τι μου γράφεις στο καπώ

στη σκόνη σ αγαπώ

και δεν το λες...

Ασε να το πάρει το ποτάμι

το φιλί κι ας γίνει ο έρωτας στα πόδια μας χαλί...
 
άτι χαλασμένα τζουκ-μποξ"

 


Στίχοι: Γιώργος Χρονάς

Μουσική: Μιχάλης Τρανουδάκης

Πρώτη εκτέλεση: Μαρία Δημητριάδη

Η Χριστιάνα στο HOUSE OF ART το 2000.

 
τι να πω για αυτη την αγαπημενη φωνη μια σπουδαια κυρια σε οτι εκανε προτοπορα με σπουδαια τραγουδια δυστηχως εδω και χρονια ανεβαινει το δικο της γολγοθα αν και νεα ακομα πασχει απο αλτσαχαιμερ για αυτο και την εχουμε χασει ευτυχως εχει κοντα της την οικογενεια της

για οσους δεν τη γνωριζουν ας ακουσουν το δισκο σαριμπινταμ των κραουνακη-νκολακοπουλου θα καταλαβουν γιατι φωνη μιλαμε
 
Τα τραγούδια της Χριστιάνας που μ' αρέσουν είναι:
1) Έβγα τελάλη μου (του αείμνηστου Νίκου Ιγνατιάδη με στίχους του Φίλιππου Νικολάου:
2) Η δική της απόδοση του Γιαρέμ-Γιαρέμ (του Γιώργου Χατζηνάσιου και του ποιητή Νίκου Γκάτσου):
και last but not at all least, Η Κάρμεν του Θανάση Καργίδη σε στίχους της Λίνας Νικολακοπούλου:
 
Η ομοίως αγαπημένη μου Χριστιάνα το 1987 στο "Μόνο Εσύ" (το διασκευασε καταπληκτικά πριν μερικά χρόνια και ο Μιθριδάτης των Ημισκούμπρια)
 
Αξίζει να αναφερθεί πως η Χριστιάνα είναι αδερφή της τραγουδίστριας- και εντελώς διαφορετικου ύφους μάλιστα - Βασιλική Λαβινα (είναι η γυναίκα του Γιάννη Μαρκόπουλου). Νομίζω μάλιστα πως οι 2 αδερφές έχουν συγγένεια και με την Ελένη Βιτάλη
 
Πίσω
Μπλουζα