Χρόνοι εκκίνησης μοντέρνων παιχνιδιών (Forza Horizon 4)

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.411
Παιζω εδω και λιγο καιρο το Forza Horizon 4 εκδοση για PC. Εχω αγορασει την Ultimate εκδοση.

Ομολογουμένως ειχα καιρο να παιξω μοντερνο παιχνιδι σε PC. Αυτο που εξεπληξε ειναι ο απειρος χρονος που κανει να ξεκινησει.

Το ταπεινο PC μου:

  • Intel I5 7600K στα 4.6GHz

  • Gigabyte Z270-Gaming K3

  • RAM G-Skill 32GB DDR4-2400

  • Samsung EVO 960 250GB M.2 NVME

  • Geforce GTX 1050 TI
Το παιχνιδι ειναι εγκατεστημενο στον SSD.

Απο την στιγμη που παταω το εικονιδιο μεχρι να βγω στον δρομο, εκανε 3 λεπτα παρα 5 δευτερολεπτα!!! :points: :wait2: :shake:

Εσεις που παιζετε πιο πολλα μοντερνα παιχνιδια, ειναι αυτο κατι που συμβαινει συχνα;

Επαιξα και ενα DOOM demo απο το Steam και (οπως και οτιδηποτε αλλο, γιατι το μηχάνημα @$$#@! και σπέρνει) φόρτωσε πρακτικά στιγμιαία. :go: :boss:

Image1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επιτελους βρηκα την λυση στο προβλημα με τον τραγικο χρονο εκκινησης. Με το ιδιο setup εκτος απο την καρτα γραφικων που που πριν 1.5 μηνα αναβαθμιστηκε σε GTX 1660 TI, πλεον εχω χρονο εκκινηση περιπου 1:20 εως 1:30. :cool:

Απ' οτι φαινεται ειναι γνωστο προβλημα για οσους εχουν αγορασει τις πιο πλουσιες εκδοσεις του παιχνιδιου ή/και DLC περιεχομενο (car packs κλπ). Η λυση ειναι να απεγκαταστησει κανεις τα παντα εκτος απο το παιχνιδι και τα fortune island και Lego Speed champions addons! Τα αυτοκινητα απο τα car packs παραμενουν, αλλα ο χρονος εκκινησης μειωνεται δραματικα. :thumbup:
 
Κατά πάσα πιθανότητα κάνει compile shaders στην αρχή και αργεί η 1050ti. Υποθέτω δηλαδή. Η 1050ti είναι οκ αλλά η 1660 είναι σίγουρα πολύ ανώτερη.
 
Μαλλον δεν το εγραψα καλα. Ηταν και λιγο αργα βλεπεις...

Οχι, μονο με την αλλαγη της καρτας δεν ειχε καμια αλλαγη στον χρονο εκκινησης. Η αλλαγη ηταν μονο απο την απεγκατάσταση.
 
Γίνονται διάφορα με κακογραμμένα προγράμματα. Πχ το Grimdawn σε PC με 16gb και gtx 1070 και κολλάει στα καλά του καθουμενου. Παίζει 60fps και στο ξεκαρφωτο κολλάει για μισό δευτερόλεπτο.
 
Πίσω
Μπλουζα