Άβαταρ - Avatar (2009)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Ναι σωστα διαβαζετε. Ειναι ενα thread για μια αυριανή ταινία ;)

Ο τιτλος αυτος μου χτυπησε καμπανακι, με το που διαβασα το ονομα του Καμερον, ενος δημιουργου που σημαδεψε ενα μερος της εφηβικης φαντασιας μας πριν εξαφανιστει για τα τελευταία ~10 χρονια. :(

Το Αβαταρ εχει σχεδον ολα τα στοιχεια που θα το εκαναν ενα ιδανικο video-game ή franchise της δεκαετίας του 90: μια διαπλανητικη μεγα-εταιρεία, space marines, μια φυλη εξωγηινων εναρμονισμενη με τη φυση, ενα εξωγήινο οικοσύστημα, ρεαλιστικά αεροσκάφη, διαστημικά τανκς, στολές mech!!! :D

Οποτε βλεπω τα τραιλερ κατι χτυπαει μεσα μου. Νιωθω οτι αυτη η ταινια οχι μονο ειναι μπροστα για την εποχη της, αλλα και παραδοξως, καθυστερησε περιπου 10 χρονια!! Νιωθω οτι ενας γνωστός απο τα παλιά επιστρέφει για να μας δείξει όσα δεν μας έδειξε τόσο καιρό, κατι που δεν ενιωσα ουτε καν με τα Star Wars prequels.

Περιμενω πως και πως να μπω στην αίθουσα, οταν θα αφήσω στην είσοδο τα τελευταία ~10 χρόνια, καθως και καθε απαίτηση για πρωτότυπο σενάριο. Θα αφήσω την εφηβική μου φαντασία να πετάξει σε αφελεις μελοντολογικούς κόσμους όπως του Εξολοθρευτή, του Άλιεν, αλλά και του Κυνηγού, του Independence Day, του Mechwarrior, του Bioforge, του Unreal, του Wing Commander....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενας φιλος μου που πηγε εχτες στην promo προβολη μου ειπε τα καλυτερα!
 
Rakeesh είπε:
Οποτε βλεπω τα τραιλερ κατι χτυπαει μεσα μου. Νιωθω οτι αυτη η ταινια οχι μονο ειναι μπροστα για την εποχη της, αλλα και παραδοξως, καθυστερησε περιπου 10 χρονια!! Νιωθω οτι ενας γνωστός απο τα παλιά επιστρέφει για να μας δείξει όσα δεν μας έδειξε τόσο καιρό, κατι που δεν ενιωσα ουτε καν με τα Star Wars prequels.
Σε μια πρόσφατη συνέντευξή του ο δημιουργός της ταινίας είπε όντως ότι σχεδιάζει αυτή την ταινία εδώ και μια δεκαπενταετία.

Επίσης ανέφερε ότι πρόκειται για μια επιστροφή στις ρίζες της επιστημονικής φαντασίας της δεκαετίας του ΄70, όταν η ΕΦ είχε κοινωνικά, φιλοσοφικά και περιβαλλοντολογικά μηνύματα. Την αντιπαραβάλλει μάλιστα με ταινίες τύπου Star Wars οι οποίες απλά προσφέρουν μια διαφυγή από την πραγματικότητα σε φανταστικούς κόσμους του καλού και του κακού.

Παρομοίως φίλε Rakeesh ανυπομονώ κι εγώ να την απολαύσω...
 
Η ταινια πρεπει να ειναι φοβερη,απο το τρειλερ που ειδα ειναι εντυπωσιακο! μεχρι και για το παιχνιδι ακουσα καλα λογια που το επαιξε φιλος μου σε 360.
 
H ταινία δεν ξέρω τι θα λέει αλλά το σημαντικό είναι ότι προχωράει τα ειδικά εφέ, τον τρόπο κινηματογράφησης αλλά και το 3D στις κινηματογραφικές αίθουσες. Τώρα βέβαια αν η κατεύθυνση αυτή είναι αξιόλογη, είναι συζητήσιμο.
 
Την είδα χτες έστω και ξενερωμένος καθώς μόλις μας έκοψαν τα εισητήρια μας ενημέρωσαν ότι λόγω τεχνικού προβλήματος δεν θα προβληθεί σε 3D. Παρόλα αυτά έζησα μια φανταστική εμπειρία, που παρότι πάω κινηματογράφο από μικρό παιδί δεν θυμάμαι να έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο. Πολλοί λένε ότι το σενάριο δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, ισως να έχουν δίκιο. Αυτό που θα ζήσετε όμως δεν έχει να κάνει με σενάρια, μοντάζ, ερμηνείς κτλ. Εϊναι κάτι τελείως διαφορετικό, είναι απλά κάτι μαγικό. Θα πάω σίγουρα να το δω ξάνα και σε 3D, στη μορφή δηλαδή για την οποία φτιάχτηκε η ταινία και όσοι την έχουν δει μιλάνε για εμπειρία ζωής. Μην το χάσετε παιδιά και οπωσδήποτε όχι κατεβασμένο (αν και δε κάνετε τέτοια πράματα το ξέρω). Αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσετε για να τη δείτε στο σινεμά.
 
avatar_movie_promo_screenshot.jpg


Η ταινία έχει ένα σαφές οικολογικό-αντιπολεμικό μήνυμα. Βασίζεται ξεκάθαρα στην αντίληψη του Ρουσώ περί του "ευγενούς αγρίου”, του ανθρώπου δηλαδή που δεν έχει υποστεί την αλλοτρίωση και τη φθορά που επιφέρει ο σύγχρονος δυτικός πολιτισμός, και της επιστροφής στη φύση, ως μόνη πηγή αρμονίας και ισορροπίας. Σε μια σύγχρονη εκδοχή αυτής της ουτοπίας, ο Κάμερον, νομίζω, έκανε θαύματα. Πέρα από τα εφέ και την τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε, το κλειδί είναι η ηθική διάσταση των χαρακτήρων. Όταν αποθεώνεται το κέρδος, ο άνθρωπος γίνεται η μάστιγα αυτού... ή -φευ- και άλλων πλανητών.
 
Με τη σειρά μου να πω ότι η ταινία είναι πραγματικά πολύ καλή.

Εμφανές το μήνυμα της (ομολογώ ότι υπήρχαν αρκετές σκηνές που μου θύμιζαν ταινίες με θέμα το Βιετνάμ) και με φοβερά γραφικά.

Προτείνω σε όποιον πάει να τη δεί να προτιμήσει κάποια 3D προβολή.
 
Δυστυχώς, ούτε και αυτή η ταινία θα σταθεί ικανή να με γυρίσει πίσω στις αίθουσες του κινηματογράφου.

Βέβαια θα παραγγείλω το blue-ray οπως και δήποτε μια και προτιμώ την ησυχία του δικού μου σπιτιού.

Η ταινία είναι για τον κινηματογράφο ότι και το Dragon Age Origins για τα παιχνίδια. Αυτό φτάνει.
 
DeadOrganPlayer είπε:
Την είδα χτες έστω και ξενερωμένος καθώς μόλις μας έκοψαν τα εισητήρια μας ενημέρωσαν ότι λόγω τεχνικού προβλήματος δεν θα προβληθεί σε 3D.
DRM το τεχνικο προβλημα και δεν ηταν οι μονοι!


Even movie theaters have to deal with the onus of DRM—3D versions of Avatar have a complex system "which involves several certificates and server-delivered time-sensitive keys for hard drives and projectors" that completely blew up at some screenings.


Several theaters in Germany received 3D versions of Avatar with borked encryption for preview screenings. After trying for several hours to get the 150GB of blue kitties and Sam Worthington scowling in 3D decrypted so they could play it, at least one theater gave up and went 2D.


[Heise.de]
 
demis είπε:
Η ταινία έχει ένα σαφές οικολογικό-αντιπολεμικό μήνυμα. Βασίζεται ξεκάθαρα στην αντίληψη του Ρουσώ περί του "ευγενούς αγρίου”, του ανθρώπου δηλαδή που δεν έχει υποστεί την αλλοτρίωση και τη φθορά που επιφέρει ο σύγχρονος δυτικός πολιτισμός, και της επιστροφής στη φύση, ως μόνη πηγή αρμονίας και ισορροπίας. Σε μια σύγχρονη εκδοχή αυτής της ουτοπίας, ο Κάμερον, νομίζω, έκανε θαύματα. Πέρα από τα εφέ και την τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε, το κλειδί είναι η ηθική διάσταση των χαρακτήρων. Όταν αποθεώνεται το κέρδος, ο άνθρωπος γίνεται η μάστιγα αυτού... ή -φευ- και άλλων πλανητών.
Την είδα χθες (σε 3D). Σαφώς μαγική αίσθηση και άψογη από τεχνικής άποψης. Το μήνυμα που αναφέρει ο demis είναι ξεκάθαρο, υπερβολικά σαφές θα πρόσθετα.

Ευθεία αναφορά στους Ινδιάνους της Βόρειας Αμερικής (ακόμη και η εμφάνιση των γηγενών παραπέμπει σε αυτούς). Κάτι σαν Ποκαχόντας στο διάστημα.

Από την άλλη πλευρά η εξέλιξη της ιστορίας είναι προβλέψιμη και καταλήγει στο γνωστό από πάμπολλες ταινίες χολιγουντιανό όργιο βίας (big and bigger guns...). Δεν έχει γίνει καλή δουλειά στους χαρακτήρες και είναι πραγματικά κρίμα γιατί η ιστορία έδινε πολλές δυνατότητες. Έτσι καταλήγει να είναι μια απλή κλασική ιστορία καλού και κακού, όπως ο Πόλεμος των Άστρων, παρά τα όσα διαβεβαίωνε σε συνέντευξή του ο Κάμερον.

Μη σας αποθαρρύνουν πάντως τα παραπάνω. Η ταινία είναι ιδιαίτερη εμπειρία και αξίζει να τη δείτε.

Σημείωση: η αίσθηση του τρισδιάστατου είναι πραγματικά εντυπωσιακή στην αρχή, αλλά στη συνέχεια προσαρμόζεσαι, το ξεχνάς και δεν το συνειδητοποιείς πια. Ειδικά στο Avatar που κρατάει σχεδόν τρεις ώρες...

Πάντως στη σύγχρονη λογοτεχνία Επιστημονικής Φαντασίας υπάρχουν πραγματικά διαμάντια, που απορώ γιατί δεν τα κινηματογραφούν, τώρα που υπάρχουν οι τεχνικές δυνατότητες. Πρόσφατα διάβασα το A Fire Upon the Deep του Vernor Vinge (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Fire_Upon_the_Deep), ένα επικό μυθιστόρημα 500 σελίδων με τέτοιο πλούτο ιδεών που δεν νομίζω να έχω ξαναδεί στο είδος. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους της ΕΦ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εφφέ είναι ότι καλύτερο μαγευτικά!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρκετά καλή ταινία με ιδιαίτερα όμορφα εφέ.

Οφείλω επίσης να ομολογήσω πως η 3D version είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή σαν εμπειρία (μεταξύ μας, ποτέ δεν πίστευα πως λειτουργούσε αυτό το σύστημα με τα γυαλιά αλλά διαψεύστηκα* :) ).

Κατά τα άλλα, αν κάποιος αντικαθιστούσε τους εξωγήινους Navi με Ινδιάνους (όπως έγραψε ο zxspec83 από πάνω), θα είχαμε μια ιστορία των «κακών εναντίων καλών» Αμερικάνων.

Γενικά όμως, βλέπετε ιδιαίτερα ευχάριστα παρά τη μεγάλη της διάρκεια μιας και ο Cameron και η Weaver αποτελούν εγγύηση στις ταινίες του είδους από την εποχή του Aliens :thumbup:

Θα τη βαθμολογούσα με 7,5 στα 10.

Υ.Γ. Παίζει και η Rodriguez :flower:

*Περιμένω η τεχνολογία να περάσει στα first person shooters.
 
zxspec83 είπε:
Από την άλλη πλευρά η εξέλιξη της ιστορίας είναι προβλέψιμη και καταλήγει στο γνωστό από πάμπολλες ταινίες χολιγουντιανό όργιο βίας (big and bigger guns...). Δεν έχει γίνει καλή δουλειά στους χαρακτήρες και είναι πραγματικά κρίμα γιατί η ιστορία έδινε πολλές δυνατότητες.
Πάνω σε αυτό θα συμφωνήσω, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι Χολιγουντιανή υπερπαραγωγή προορισμένη για blockbuster...

Τουλάχιστον εγώ έχω πάψει να του δίνω μεγάλη σημασία όταν βλέπω τέτοιου είδους ταινίες και επικεντρώνω αλλού

αν και μια φορά θα ήθελα να δω να ξεφεύγουν από το γραφικό μοντέλο "προδοσία - αγάπη - μάχη (πεθαίνουν μερικοί καλοί) - τελική μάχη (πεθαίνουν οι κακοί)"...
 
Τεχνικα οντως προκειται για ενα απαραμιλλο θεαμα, ειδικα εφοσον εγω προσωπικα δεν ειδα ποτε πριν παρομοιες παραγωγες (πχ Μπεογουλφ και Ταξιδι στο Κεντρο της Γης) :) Στο θεμα μας τωρα, ενιωσα σα στο σπιτι μου βλεποντας ολους αυτους τους διαστημικους κομαντο με τα ιπταμενα ελικοπτερα, τα υπεροπλα, τα mech. Πολυ θα ηθελα να βρεθω σε ενα κοκπιτ η σε μια στολη σε καποιο μελλοντικό videogame στον κοσμο του Αβαταρ :armed:

Η ταινια να το πουμε απλα, θα μπορουσε να ειναι μια κλασικη ταινια της Disney/Pixar και σαν τετοιο πρεπει να τη δει κανεις. Το μηνυμα της ειναι ηθικα ξεκαθαρο αλλα και κλισε, το οποιο κλισε προχωραει και σε αλλες μικρες λεπτομερειες της αφηγησεις.

Ξερεις απο πριν ποια θα ερωτευτει ο πρωταγωνιστης, ποιος θα του κανει το νταή, ποτε θα τον απορριψουν, ποιο μερος θα παρει, ποτε θα εξιλεωθει, θα συμφιλιωθει με το νταη, καθως και ποιος θα πεθανει πρωτος και ποιος τελευταιος

Πραγματικα θυμιζει Ποκαχοντας, Χορευοντας με τους Λυκους, καθως και Ματριξ (αν αντικαταστησεις το κυβερνοδιαστημα με τα σωματα των Αβαταρ). Η πρωτοτυπια ειναι οτι αντι να εχουμε κακους ανεπτυγμενους εξωγηινους που εισβαλλουν στη γη α λα Independence Day, εδω εχουμε κακους ανεπτυγμενους γηινους να εισβαλλουν σε ενα πρωτογονο πλανητη.

Η πραγματικη δουλειά έπεσε στα εφφέ και στη μυθοπλασία, αφού ο πλανήτης με το οικοσύστημά του είναι ιδιαίτερα αληθοφανής, ασε δε και τη γλωσσα των εξωγηινων :D βεβαια ολο αυτο το δυναμικο ευκολα εχει στοχο το franchise με εγκυκλοπαιδειες και action figures που ηδη κυκλοφορουν

ΥΓ. Ενα μεγαλο λαθος της παραγωγης: Ακομα και οι οθόνες φαινονται να είναι 3δ, κατι που κανονικα δεν επρεπε να ισχυει, αφου δεν ειναι ολογραμματα :points:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Η πραγματικη δουλειά έπεσε στα εφφέ και στη μυθοπλασία, αφού ο πλανήτης με το οικοσύστημά του είναι ιδιαίτερα αληθοφανής, ασε δε και τη γλωσσα των εξωγηινων :D βεβαια ολο αυτο το δυναμικο ευκολα εχει στοχο το franchise με εγκυκλοπαιδειες και action figures που ηδη κυκλοφορουν
Διδάκτωρ γλωσσολογίας του University of Southern California παραδίδει μαθήματα Naʼvi εις αρχαρίους και προχωρημένους. Συστηματική διδασκαλία της γραμματικής, ορθή εκμάθησις της προφοράς και ειδικόν λεξιλόγιον αναλόγως των αναγκών σας.

Η εκμάθησις υποβοηθείται από video και ηλεκτρονικούς υπολογιστάς.

Τιμαί σχετικώς λογικαί (αν δεν σας αρέσει, ψάξτε να βρείτε αλλού...).

Δια περισσοτέρας πληροφορίας, επικοινωνήσατε με τον εν Ελλάδι εκπρόσωπόν μας zxspec83.

Na'vi, η γλώσσα των εκπλήξεων. Γιατί ποτέ δεν ξέρετε τι θα συμβεί...

naviwhiteguilt.jpg


(Φωτογραφία από την ιστοσελίδα http://io9.com/)

Δείτε κι εδώ:

http://io9.com/5410584/avatar-linguist-wants-navi-language-to-be-the-next-klingon
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πήγαμε χτες και την είδαμε σε 3D προβολή. Ο κόσμος της Πανδώρας είναι πραγματικά παραμυθένιος και μαγικός. Είναι σίγουρα μία ταινία γυρισμένη ως blockbuster, η κατάληξη είναι προβλέψιμη, το σενάριο έχει μερικά κενά που δεν καλύπτει πλήρως και δεν στέκονται και πολύ πειστικά αλλά κατά τα άλλα είναι μία πολύ καλή προσπάθεια να περαστεί το οικολογικό μήνυμα της εποχής που πραγματικά αποτελεί και την κεντρική ιδέα για όλο το σενάριο.


Αυτό που σου μένει από την ταινία πιστεύω είναι τα εφέ στον μαγικό κόσμο της Πανδώρας (που 3 ώρες πραγματικά τα χορταίνεις) αλλά και το όλο οικολογικό θέμα που προκύπτει όταν προσπαθούμε για χάρη του χρήματος να καταστρέψουμε ένα φυσικό περιβάλλον και να διαταράξουμε την φυσική του ισορροπία όποιο και αν είναι αυτό.


Η σκηνή που μόυ έμεινε από την ταινία είναι η πρώτη πτήση του avatar με το δράκο, και ενώ πετάνε ελεύθεροι στους αιθέρες. Εκεί σκέφτηκα: Βασιλιάς να είσαι δεν το ζεις αυτό.


Και φυσικά το όλο concept της φυσικής δικτύωσης, των αναμνήσεων και των ψυχών ήταν πολύ πρωτότυπο. Ο κόσμος της Πανδώρας είναι νομίζω ένας πραγματικός παράδεισος, ιδανικά φτιαγμένος για να μας πείσει οτι κάθε φορά που παρεμβαίνουμε στη φύση και στην αρμονική της διάταξη διάπρατουμε ένα έγκλημα. Για αυτό αν και η ταινία δεν είναι και κάτι το πολύ φιλοσοφικό και προσφέρεται περισσότερο σαν θέαμα νομίζω οτι ισοροππεί αυτό που χάνει από σεναριακής απόψεως με το οικολογικό της μήνυμα.


Τουλάχιστον αυτήν την φορά χρησιμοποιούνται τα εφέ για να περάσουν και ένα πολύ επίκαιρο περιβαντολογικό μήνυμα με τρόπο πολύ ευκολοχώνευτο και εμπορικό (και αυτό είναι καλό) και όχι απλώς για να φέρουν μόνο χρήματα στις τσέπες των παραγωγών όπως γίνεται με κάτι πολύ ευτελείς ταινίες γεμάτες από αδικαιολόγητη βία.


 
zxspec83 είπε:
Διδάκτωρ γλωσσολογίας του University of Southern California παραδίδει μαθήματα Naʼvi εις αρχαρίους και προχωρημένους. Συστηματική διδασκαλία της γραμματικής, ορθή εκμάθησις της προφοράς και ειδικόν λεξιλόγιον αναλόγως των αναγκών σας.
....

Δείτε κι εδώ:

http://io9.com/5410584/avatar-linguist-wants-navi-language-to-be-the-next-klingon
Δεν το δέχομαι!

Η γλώσσα τον Klingon είναι μία και δεν μπορεί κάποιος που βγάζει μια ταινία να δημιουργεί μια νέα γλώσσα που θέλει να γίνει "Klingon στη θέση της Klingon". Ιεροσυλία.
 
Περισσοτερα για τη γλωσσα:

http://james-camerons-avatar.wikia.com/wiki/Na'vi_Language

Χαρε δεν ξερω αν το παραπανω το λες για πλακα η το λες επειδη εισαι φαν του Σταρ Τρεκ. Το να φτιαχνεις μια γλωσσα για ενα εξωγηινο η φανταστικο κοσμο φυσικα και δεν ειναι εφευρεση του Σταρ Τρεκ. Η Παραμαουντ βεβαια εχει κατοχυρωσει ολη τη γλωσσα αλλα δε διαβασα πουθενα οτι η Να'βι εχει σκοπο να γινει εκμεταλλευσιμη εμπορικα. Απλα επειδη η Κλινγκον ειναι η πιο γνωστη στο Αμερικανικο geekdom, οποτε υπαρχει ενα τετοιο φαινομενο μιλανε για "νεα Κλινγκον"

Παντως οταν ειχαν βγει οι Αρχοντες, και τοτε ο κοσμος ειχε παθει μια πορωση με τις γλωσσες του Τολκιν, οι οποιες φτιαχτηκαν γυρω στο 1930
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα