Άλλα μας λέγαν... Άλλα καταλαβαίναμε

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
Αφορμη σταθηκε (τι αλλο) μια προσφατη αναμνηση :p

Δεν ηταν λίγες οι φορες που οι μεγαλυτεροι μας εξηγουσαν καποια πραγματα, αλλα που εμεις καταλαβαιναμε κατι τελειως διαφορετικο (και συχνα πολυ αλλοκοτο).

Το δικο μου κορυφαιο ειναι το εξης : στην γειτονια υπηρχε ενα μπακαλικο, και ο μπακαλης ειχε μια κορη που πεθανε χροοοονια πριν (ηταν ηλικιωμενος). Εμαθα γι'αυτην την κορη απο την μαμα μου (γυρω στα 6 πρεπει να ημουν), η οποια μου ειπε επι λεξη : μια πολυ ομορφη κοπελα.. και μετα που πεθανε, ο Κυρ Σωτηρης την κρεμασε στον τοιχο να την βλεπει.

Παρολο που ρωτησα, πως την κρεμασε, η μανα μου φαινεται πως δεν καταλαβε τι εννοουσα εγω και μαλλον μπερδεψε περισσοτερο τα πραγματα

Χαρακτηριστικα ρωτησα : πως την κρεμασε?

Απαντηση : με καρφι

Ε.. εγω καταλαβα οτι κρεμασε την ιδια την κοπελα στον τοιχο. Να σημειωσω οτι δεν ειχα κατανοησει καλα την ιδεα του θανατου (λογικο) και πρεπει να ειχα και μια ζωηρη φαντασια, γιατι δεν εξηγειται αλλιως ολο αυτο..

Το "παραδοξο" συνεχιστηκε απο την μανα μου : εχει βαλει και τζαμι μπροστα για να μην χαλασει.

Τεσπα.. τελειωνοντας η μαμα, μου ειπε οτι, αν θελησω να δω την κορη του, να κοιταξω στον τοιχο την επομενη φορα για να την δω.

Εκανα μεεερες να παω γιατι φοβομουν τι θα αντικρυσω. Οταν τελικα καποια στιγμη πηγα (αναγκαστικα) με τον πατερα μου, κοιταζα στους τοιχους να δω που ειναι η κοπελα, αλλα περα απο μια φωτογραφια μιας σχετικα μεγαλης γυναικας, δεν ειδα κατι αλλο. Στον γυρισμο ρωτησα την μανα μου, η οποια υπεθεσε πως μαλλον την εβγαλε.

Το ολο συμβαν ειχε θαφτει στο μυαλο μου, πιθανον γιατι τρομαξα παρα πολυ, και μεχρι σχετικα προσφατα που το θυμηθηκα, και φυσικα καταλαβα τι εννοουσε η μανα μου τοτε

Υ.Γ. ξερω.. μακαβριο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο ενα 'εγκεφαλικο' θεμα για τα παιδικα μας χρονια που ανοιγεις :)

Κι εμενα το μυαλο μου επαιρνε πολλες περιεργες στροφες τοτε αλλα δε μπορω να θυμηθω τωρα
 
Ήμουν 6 χρονών όταν μετακομίσαμε με τους γονείς μου στην Κρήτη μόνιμα. Λίγο καιρό μετά και μέχρι να προσαρμοστώ θυμάμαι τη μάνα μου να συζητάει με τη σπιτονοικοκυρά μας να με "κοντέψει" λίγο ένα πρωινό για να κάνει κάτι δουλειές που ήθελε. Εγώ πήρα μια τρομάρα, νομίζοντας ότι θα με κοντύνει. Που να φανταστώ ότι το να σε "κοντέψει" κάποιος στα κρητικά σήμαινε να σε φιλοξενήσει...
 
Καλοκαίρι του 1991 είχαμε κάνει παιδικό πάρτυ στην αυλή του σπιτιού στο χωριο οπου περνω τις καλοκαιρινές διακοπές. Ένα γειτονάκι θα έφερνε λύρα (κρητική λύρα) κι εγώ νόμιζα ότι θα φέρει λεφτά (λίρα!!!)...
 
Ε.. εγω καταλαβα οτι κρεμασε την ιδια την κοπελα στον τοιχο. Να σημειωσω οτι δεν ειχα κατανοησει καλα την ιδεα του θανατου (λογικο) και πρεπει να ειχα και μια ζωηρη φαντασια, γιατι δεν εξηγειται αλλιως ολο αυτο..
 
Μια φορά είχαμε πάει οικογενειακώς σε ένα εστιατόριο που είχαν οικογενειακοί φίλοι. Κάποια στιγμή σκάνε μύτη η κόρη του εστιάτορα με την τότε σχέση της. Η κοπέλα σε κακά χάλια είχε μια φανερή δυσαρέσκεια στο πρόσωπό της και με το ζόρι μιλούσε. Όταν λοιπόν κάποιος ρώτησε τι έχει, το αγόρι της είπε ότι "Έχει τα υδραυλικά της" εννοώντας ότι είχε περίοδο. Εγώ τότε κατάλαβα ότι ήθελε να πάει τουαλέτα αν και κάτι δεν μου κολλούσε. Ήμουν περίπου 10 χρονών, που να ξέρω;
 
Βλέπω σε ψιλικατζίδικο, χειρόγραφη επιγραφή : τσιγάρα, αναπτήρες, ..., προφυλακτικά ΣΤΟΠ.

Και λέω του μπαμπά : Δεν παίρνουμε ένα, να μη μας γράψει η Τροχαία;

Ε, είχα καταλάβει ότι ήταν αυτό...
 
johnny19818 είπε:
Μια φορά είχαμε πάει οικογενειακώς σε ένα εστιατόριο που είχαν οικογενειακοί φίλοι. Κάποια στιγμή σκάνε μύτη η κόρη του εστιάτορα με την τότε σχέση της. Η κοπέλα σε κακά χάλια είχε μια φανερή δυσαρέσκεια στο πρόσωπό της και με το ζόρι μιλούσε. Όταν λοιπόν κάποιος ρώτησε τι έχει, το αγόρι της είπε ότι "Έχει τα υδραυλικά της" εννοώντας ότι είχε περίοδο. Εγώ τότε κατάλαβα ότι ήθελε να πάει τουαλέτα αν και κάτι δεν μου κολλούσε. Ήμουν περίπου 10 χρονών, που να ξέρω;
καλό!!!

ΦΖΠ1 είπε:
Βλέπω σε ψιλικατζίδικο, χειρόγραφη επιγραφή : τσιγάρα, αναπτήρες, ..., προφυλακτικά ΣΤΟΠ.
Και λέω του μπαμπά : Δεν παίρνουμε ένα, να μη μας γράψει η Τροχαία;

Ε, είχα καταλάβει ότι ήταν αυτό...
...φαντάζομαι την έκφραση του ανθρώπου...
 
Πίσω
Μπλουζα