Άλμπουμ ποδοσφαίρου 1972

Ευπαλίνος

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2009
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
413
Παρακατω το εξωφυλλο και 2 σελιδες απο ενα δυσεύρετο ελληνικό άλμπουμ του 1972 με κάρτες ποδοσφαιριστων απο τις περισσοτερες ομαδες Α εθνικης. Οι περισσοτερες καρτες ηταν για τις μεγάλες ομάδες(πχ Ολυμπιακο, Παναθηναϊκο(2 σελίδες)) ενώ σε αλλες ομαδες υπήρχαν 4-5 καρτες(Εθνικος, Πανσερραϊκος κλπ)

Αλμπουμ 1972 1 Ευπαλινος.jpg

Αλμπουμ 1972 2 Ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ καλό! (Βέβαια, αυτό το ροζάκι για εξώφυλλο, θανατηφόρα επιλογή!....)

Ξέρουμε μήπως ποια εταιρία το κυκλοφόρησε? Τα αυτοκόλλητα ήταν μόνα τους ή ήταν μαζί με κάποια σοκολάτα?

Α! Και μια χάρη, παρακαλώ! #)

Είναι μήπως εύκολο να βάλεις και τη σελίδα του ΠΑΟΚ? Ευχαριστώ! :flower:
 
Και βεβαια δεν μπορουσα να σου αρνηθω τη χαρη. Το αλμπουμ εχει 76 καρτες απο 12 ομαδες. Δυστυχως δεν γραφει πουθενα την εταιρια. Δεν θυμαμαι πια που βρισκονταν οι καρτες, αλλα δεν νομιζω σε σοκολατα. Ο Παριδης στο μεσο της πανω σειρας ειναι φωτοτυπια.

Οι παικτες απο πανω ειναι: Κουδας, Παριδης, Σαραφης

Κατω: Γουναρης, Ιωσηφιδης, Τερζανιδης(και οχι Αποστολιδης οπως γραφει)

Αλμπουμ 1972 3 Ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χίλια ευχαριστώ! :thanx2: :thanx2:

Είναι πάρα πολύ συγκινητικό να βλέπεις εικόνες μιας άλλης εποχής! :)

Αν δεν απατώμαι (γιατί δεν είμαι φαν του ελληνικού ποδοσφαίρου - οπότε οι γνώσεις μου είναι λίγο ελλιπείς), το 1972 νομίζω είχε κερδίσει ο ΠΑΟΚ το Κύπελλο Ελλάδος. Έπαιξε εναντίον του Παναθηναϊκού (?) και κέρδισε!

Γενικά, η δεκαετία του '70 είχε μεγάλες επιτυχίες για τις Σαλονικιώτικες ομάδες, καθώς κατορθώνουν να σταθούν άξια στις μεγάλες Αθηναϊκές ομάδες. Το δε καλύτερο ήταν ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών ήταν Έλληνες... Και σταματάω εδώ, διότι θ' ανοίξω μεγάλο θέμα!....

Και πάλι, πολλά ευχαριστώ για τον κόπο σου!

(Το αυτοκόλλητο που είναι φωτοτυπία πάντως, ούτε που φαίνεται! Αν δε με το έλεγες, δε θα το καταλάβαινα! :) )
 
D@redevil είπε:
Χίλια ευχαριστώ! :thanx2: :thanx2:
Είναι πάρα πολύ συγκινητικό να βλέπεις εικόνες μιας άλλης εποχής! :)

Αν δεν απατώμαι (γιατί δεν είμαι φαν του ελληνικού ποδοσφαίρου - οπότε οι γνώσεις μου είναι λίγο ελλιπείς), το 1972 νομίζω είχε κερδίσει ο ΠΑΟΚ το Κύπελλο Ελλάδος. Έπαιξε εναντίον του Παναθηναϊκού (?) και κέρδισε!

Γενικά, η δεκαετία του '70 είχε μεγάλες επιτυχίες για τις Σαλονικιώτικες ομάδες, καθώς κατορθώνουν να σταθούν άξια στις μεγάλες Αθηναϊκές ομάδες. Το δε καλύτερο ήταν ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών ήταν Έλληνες... Και σταματάω εδώ, διότι θ' ανοίξω μεγάλο θέμα!....

Και πάλι, πολλά ευχαριστώ για τον κόπο σου!

(Το αυτοκόλλητο που είναι φωτοτυπία πάντως, ούτε που φαίνεται! Αν δε με το έλεγες, δε θα το καταλάβαινα! :) )
Η αληθεια είναι οτι μια καλη φωτοτυπια σε αλμπουμ παραγει αποτελεσματα σχεδον εφαμιλλα με το αυθεντικο. Εχω 2 τετοια αλμπουμ και το εχω επιβεβαιωσει.

Παντως βασει τιτλων η περιοδος εκεινη ηταν οντως πετυχημενη για τη Θεσσαλονικη και πραγματι θυμασαι πολυ σωστα: 1 πρωταθλημα(1976) και 2 κυπελλα(1972 με Παναθηναικο και 1974) ο ΠΑΟΚ, 1 κυπελλο ο Αρης(1970) και 1 κυπελλο ο Ηρακλης(1976). Παραλληλα ο ΠΑΟΚ συμμετειχε και σε αλλους τελικους του κυπελλου, ενω και ο ΠΑΟΚ και ο Αρης τερματισαν αρκετες φορς στην πρωτη τριαδα του πρωταθληματος
 
Καλησπέρα, μπορείς να βάλεις Ολυμπιακό και ΑΕΚ? Ευχαριστώ
 
Moυ θύμισες εποχές που μου έδειχνε ο πατέρας μου τέτοια άλμπουμ με αυτοκόλλητα από μπισκότα αν θυμάμαι καλά...Παναχαική θυμάμαι συγκεκριμένα και Παναθηναικό. Πολύ ωραία ανάμνηση,μπράβο που το κράτησες τόσα χρόνια και φυσικά αποτελεί ιστορικό κειμήλιο μιας πιο ρομαντικής εποχής του ποδοσφαίρου.
 
Η ομαδα του Θρυλου διαπιστωνω οτι ηταν πιο καλοφωτογραφημενη και η μονη με ομοιομορφες εμφανισεις!!! :D

Ωραιο αλμπουμ,σε ευχαριστουμε για την παρουσιαση Ευπαλινε!!! :thumbup:

P.S. οι φωτο στο τελευταιο post αποκατασταθηκαν. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα