Άλυτο εδώ και 21 χρόνια...

ElDelSak

RetroN00b
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
3
Όταν ήμουν πρώτη γυμνασίου, κάποια παιδιά απο το λύκειο, είχαν δείξει σε μένα και τους φίλους μου ένα χαρτάκι με μια σπαζοκεφαλιά που τους έδωσε ο μαθηματικός τους.Αν και δεν ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα, το -απλό- σχέδιο χαράχτηκε στο μυαλό μου και το ανακαλούσα τυχαία κατα καιρούς, αναμεσα σε μουτζούρες "Smiles" (κάτι σαν tag phrase με ένα φοίνικα αν θυμάστε) και animation στις γωνίες των βιβλίων, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το λύσω (δεν ξέρω καν αν υπάρχει όντως λύση ή ήταν μια φάρσα)

Το σχέδιο είναι αυτό:

quizm.png


Το ζητούμενο είναι να περάσεις απο όλες τις πόρτες αλλά μόνο μια φορά, ξεκινώντας απο 'οπου θες...

Όποιος ξερει κάτι.... :confused:
 
Ένα W έκανα και νομίζω πως είναι ΟΚ... δεν κατάλαβα μάλλον!!
 
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Print!

Xμ....

Για να δουμε....

:)
 
...κι εγώ νομίζω το έλυσα... Νομίζω λέμε!

BTW, αυτό το "νομίζω" δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με το "νομίζω ότι είμαι μια δίμετρη, ξανθιά θεά, εκπάγλου καλλονής & εξαιρετικής ευφυίας...".
 
χμμ,εγώ βρήκα το παρακάτω το οποίο θα έστεκε αν δεν υπήρχε η μεσαία πόρτα :xm: ,μήπως δεν υπήρχε και θυμάσαι λάθος :p ;

picture.php
 
To ζητουμενο ειναι να μην περασεις απο την ίδια πορτα. Οχι να μην διασταυρώσεις την πορεια σου, σωστά? Αν ναι, τοτε η λύση μου στεκει. Αν οχι, back to the drawing board :p

Οups! Back to the drawing board...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού το έλυσε πιο πάνω ο άνθρωπος βρε παιδιά! Τρίτο ποστ! :) Μπράβο!
 
Imgema είπε:
picture.php


Aυτό δεν εννοουσες? Ρωταω γιατι μου πήρε 5-6 προσπάθειες.

Imgema είπε:
To ζητουμενο ειναι να μην περασεις απο την ίδια πορτα. Οχι να μην διασταυρώσεις την πορεια σου, σωστά? Αν ναι, τοτε η λύση μου στεκει. Αν οχι, back to the drawing board :p
εχμ,η γραμμή σου όμως πάνω από τη μεσαία πόρτα περνάει μέσα από τον τοίχο :p
 
krem13 είπε:
εχμ,η γραμμή σου όμως πάνω από τη μεσαία πόρτα περνάει μέσα από τον τοίχο :p
χαχα ναι, τωρα το προσεξα :p

Back to the drawing board!
 
Imgema είπε:
picture.php


Aυτό δεν εννοουσες? Ρωταω γιατι μου πήρε 5-6 προσπάθειες.
...δε θέλω να σε πληγώσω, αλλά μπορεί να μην πέρασες από την πόρτα, πέρασες όμως από τον τοίχο, και άφησες αποτύπωμα σώματος τύπου cartoon!!!

Όσο για τη δικιά μου λύση, είπα ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπούρδα! Σαφώς και μου έμενε μια πόρτα, αλλά δεν παρέδωσα άκόμη... Έχω άλλα 21 χρόνια! :D
 
Δεν στεκει η λυση του 3ου post - στη μεση των δωματιων η γραμμη περναει μεσα απο ενα τοιχο.

edit..... αυτα παθαινει κανεις οταν αργει να απαντησει....σορρυ guys
 
Νομίζω ότι ο σκοπός του γρίφου είναι, να περάσεις απ' όλες τις πόρτες χωρίς να διασταυρώνεις πορείες, αλλά και να καταλήξεις...έξω!
 
saboter είπε:
Νομίζω ότι ο σκοπός του γρίφου είναι, να περάσεις απ' όλες τις πόρτες χωρίς να διασταυρώνεις πορείες, αλλά και να καταλήξεις...έξω!

Νομίζω ότι το παράκανες δύσκολο.

Σε λίγο θα μας πεις, σε κάθε δωμάτιο που είμαστε, να κάνουμε μια πιρουέττα, ένα άλμα "Μελισσανίδη", ένα κατι τις τελοσπάντων!
 
Ρε παιδια, δεν φαινεται να λυνεται αυτό. Οποτε δεν πειραζει μια τρυπα στον τοιχο :p

picture.php


Η κατι τετοιο τελος παντων :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ρε παιδια, δεν φαινεται να λυνεται αυτό. Οποτε δεν πειραζει μια τρυπα στον τοιχο :p
picture.php


Η κατι τετοιο τελος παντων :p
Now you're thinking with portals.

To θυμάμαι κι εγώ αυτό. πάντα κάπου κόλλαγα και έλεγα οτι την επόμενη θα το λύσω και θα είμαι το εξυπνότερο παιδί στην τάξη.

wait a second

*prints*
 
:( ...σα να μας είπες τον δολοφόνο στο τέλειο thriller...
 
Πίσω
Μπλουζα