Άννυ - Annie (1982)

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Με την μικρουλα ορφανη. Ειναι μιουζικαλ της δεκαετιας του 1980. Ενα κοκκινομαλικο κοριτσακι που ονειρευεται να βρει και αυτο μια δικη του οικογενεια να το παρει μακρια απο το ορφανοτροφειο οπου μεγαλωνει. Εχει κανει προσπαθειες να το σκασει αλλα παντοτε ο αστυνομικος της περιοχης την βρισκει και τη ξαναγυρναει πισω. Στην τελευταια της προσπαθεια να αποδρασει βρισκει και υιοθετει εναν σκυλο που τον ονομαζει Σαντυ και τον περνει μαζι της. Καποια μερα επισκεπτεται το ορφανοτροφειο η προσωπικη γραματεας του πλουσιοτερου ανθρωπου της Αμερικης και ζηταει να φιλοξενησει για λιγες μερες ενα παιδακι. Η Αννη καταφερνει και κανει αυτη την κυρια να ενδιαφερθει γι αυτη και να την παρει μαζι της. Εκει στην επαυλη του Ουορμπακς ξεκιναει για την Αννυ μια καινουργια ζωη. Στο τελος καταφερνει να πραγματοποιησει το ονειρο της μετα απο την περιπετεια της απαγωγης της απο τον αδελφο της γυναικας που ειχε το ορφανοτροφειο για να τσεποσουν την αμοιβη που εδινε ο Οουρμπακς στους γονεις της αν τυχον βρισκοντουσαν και κατοπιν την διασωσης της ο Οουρμπακς καταλαβαινει οτι την εχει αγαπησει και την υιοθετει.

Το κοριτσακι που επαιζε την Αννυ ηταν πανεξυπνο και πολυ χαριτωμενο.

0128_annie_memba_launch-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Warner Chappell, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Let's Go To The Movies ... μιούζικαλ στα καλύτερά του!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aγαπημενη ταινια με ενα εξαιρετικο καστ.Ευκαιρια να το ξαναδω.Παντως η πρωταγωνιστρια Αileen Quinn σημερα ειναι πολυ ομορφη.
 
Από τις ταινίες που είχα ερωτευτεί ως παιδί!.....

Μ' έκανε όχι μόνο ν' αγαπήσω το μιούζικαλ, αλλά περισσότερο μ' έκανε να εκτιμήσω το υπέρτατο αγαθό που είχα: τους γονείς μου... Με είχε αγγίξει πολύ το σενάριο και ενδόμυχα είχα το φόβο τι θα γινόταν, αν ήμουν ορφανό.

Ταινία διαχρονική, βλέπεται ευχάριστα ακόμα και τώρα - ακόμα κι από μεγάλους...

Πρέπει να τη βρω οπωσδήποτε (την έχω σε μισοπεθαμένο VHS)...
 
Ένα ρεπορτάζ από την ελληνική απόδοση του μιούζικαλ , που ανέβηκε στο Κηποθέατρο Αλίκη το καλοκαίρι του 1981...

 


2.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg


Από το περιοδικό "Κατερίνα".
 
η ταινια περιειχε χριστουγεννα απο οσο θυμαμαι την ειχα δει αρκετες φορες πριν καποια χρονια γιατι με την θεατρικη ομαδα στην οποια ημουν τοτε ειχαμε ανεβασει το μιουζικαλ σε διασκευη ωραιος ο albert finney σαν oliver warbucks αλλα προσωπικα μου αρεσε πολυ ο tim curry στον ρολο του κοκορα του αδερφου της κυριας χαννιγκαν υπαρχει ενα σηκουελ του 1995 το http://en.wikipedia.org/wiki/Annie:_A_Royal_Adventure! και ενα ριμεηκ του 1999 http://en.wikipedia.org/wiki/Annie_%281999_film%29 με την kathy bates το οποιο ειναι καλο αλλα δεν φτανει το προτοτυπο
 
Θανο ευχαριστω για τις πληροφοριες.Δεν ηξερα για αυτες τις ταινιες και το οτι παιζει η Κathy Bates ειναι ενας καλος λογος να το τσεκαρω.
 
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!! :)
 
attachment.php
περιοδικο σουπερ Κατερινα του 1982supek82.jpg
 
Πολύ θα ήθελα να μάθω γιατί θεωρείται αποτυχημένη αυτή η κινηματογραφική μεταφορά! Εμένα παιδί με είχε μαγέψει)
 
Πίσω
Μπλουζα