Έκθεση vintage toys 2019 τεχνόπολη-Γκάζι

darkhado

RetroN00b
Joined
17 Αύγ 2012
Μηνύματα
478
Αντιδράσεις
736
Μόλις επέστρεψα απο την έκθεση παλιών παιχνιδιών 2019 στο Γκάζι και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες απο τις φωτογραφίες που τράβηξα, ωστε να έχουν μια εικόνα απο μέσα και αυτοί που δεν κατάφεραν να πάνε.Φέτος είχαν απέξω παρκαρισμένο ένα αντίγραφο απο το θρυλικό 'κατσαριδάκι'.Μέσα μπορούσες, ενώ χάζευες να ακούσεις διασκευές τραγουδιών απο βιντεοπαιχνίδια και κινούμενα σχέδια.(όταν μπήκα εγώ άκουσα μια διασκευή του Guile's theme απο το Street Fighter και μια διασκευή απο το intro  theme των Silverhawks)

Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος δεν έλειπαν τα παλιά arcades.

Στις τρείς πρώτες φωτογραφίες φαίνεται το 'κατσαριδάκι' ενώ παρακάτω μπορείτε να δείτε κάθε λογής παιχνίδια.

Απολαύστε...

20190413_164321.jpg

20190413_164350.jpg

20190413_164402.jpg

20190413_214542.jpg

20190413_214605.jpg

20190413_214642.jpg

20190413_214742.jpg

20190413_214929.jpg

20190413_215013.jpg

20190413_215047.jpg

20190413_215312.jpg

20190413_215419.jpg

20190413_215554.jpg

20190413_215618.jpg
 
Εκανα και εγω την επισκεψη μου στην εκθεση οπως καθε χρονια. Δυστυχως δεν ηξερα ποτε θα μου βγει να παω αλλιως καλη φαση θα ηταν να πηγαιναμε ενα κονβοι απο εδω και να τα λεγαμε κιολας στην εκθεση.

Ειναι ευκαιρια να πετυχαινω φιλους και γνωστους αλλα και παιρνω την ρετρο δοση μου χαχα

Ο  1@θανος[/USER] ειναι με το που μπαινεις με σπανιο βιντεοκασσετικο υλικο. Ειναι πραγματικα θεματοφυλακας του Ελληνικου VHS ο ανθρωπος. Πετυχα και τον 1@Jackie dragon[/USER]. Ελπιζω ολη η παρεα να ξαναβρεθουμε σε καποια πριβε προβολη Ελληνικου cult VHS.

Ο Ηλιας εχει σταντ με ρετρο υλικο και βιντεοπαιχνιδια σε πολυ καλες τιμες.

Βρηκα αγραφες κασσετες σε καποιον αλλο παγκο με 1 ευρω η μια (πηρα οτι υπηρχε σε Type II - το ξερω με μισειτε χαχα).

Ο Τζονυ Βαβουρας ειναι στα ντεκς.

Το μουσειο φλιπερ ειχε φερει 5 φλιπερακια εκ των οποιων και το Cyclone που μου αρεσει πολυ αλλα ειχε τοσο κοσμο εκει που δεν καταφερα να παιξω.

Ειχε  αρκετα σταντ με παλιους υπολογιστες και κονσολες με ελευθερη χρηση των μηχανηματων.

Ειχα παει με τη μια κορη μου και δεν καταφερα να κατσω πολυ διοτι ως νιατο σκυλοβαρεθηκε.

Φετος ειναι μεγαλυτερη η εκθεση και ο κοσμος πολυς. O Γιωργος κανει καταπληκτικη δουλεια στην προωθηση αυτου του event και εχει καταφερει να το κανει  θεσμο.

Πηγαιντε χωρις τα πιτσιρικια σας. :)

Παραθετω καποιες λιγες βιαστικες φωτογραφιες

IMG_20190413_210743.jpg

IMG_20190413_211540.jpg

IMG_20190413_211605.jpg

IMG_20190413_211718.jpg

IMG_20190413_211725.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παίδες δώστε λίγες πληροφορίες για την έκθεση. Διάρκεια, μέρες και ώρες επισκέψεων...
 
Σημερα τελειωνει. Νομιζω μεχρι τις 23:00 το βραδυ ειναι
 
Βρε τζαναμπέτηδες, πείτε το εγκαίρως και σε εμάς τους ανίδεους
 
Η έκθεση διαρκεί απο τις 12-14 Απριλίου απο τις 11:00 το πρωί εως τις 23:00 το βράδυ.Τιμή εισιτηρίου 5ευρώ (ένα εισιτήριο για όλες τις μέρες της εκθέσεως)και αυτομάτως παίρνετε μέρος σε κλήρωση για δώρο.Μπορείτε να πάρετε τη γραμμή Αγία Μαρίνα του μετρό και να κατέβαιτε στη στάση κεραμεικός.Κατα την έξοδό σας στη πλατεία η είσοδος της εκθέσεως είναι ακριβώς μπροστά σας.(τεχνόπολη Γκάζι) Τελευταία μέρα σήμερα, προλάβαιτε και βγάλτε καλύτερες φωτογραφίες απο το παλιό κινητό μου.?
 
Εκείνο το τραινάκι από το Mister P αν δεν κάνω λάθος, απωθημένο μου είχε μείνει!!!!!  :D
 
Εκείνο το τραινάκι από το Mister P αν δεν κάνω λάθος, απωθημένο μου είχε μείνει!!!!!  :D
Εγώ το είχα αλλά με διαφορετικά βαγόνια που φώτιζαν.Μου το κατέστρεψε ο Μ.......... ο αδερφός μου.Ήθελε να το φτιάξει καθώς έπαψε να δουλεύει και έτσι το άνοιξε και του πέταξε τα μάτια έξω.Βέβαια θα μπορούσαμε να το αποφεύγαμε αυτό αν έριχνε πρώτα μια ματιά στις μπαταρίες που απλά θέλανε άλλαγμα.??
 
Πρεπει να υπαρχει στο παταρι στο πατρικο μου. Καποια στιγμη θα κανω εφοδο...
 
Για όσους ενδιαφέρονται τα πιγκουινάκια της LYRA κοστίζουν 20€ ενώ ο φωτινούλης τηε elgreco 80€.Τουλάχιστον αυτές τις τιμές μου έδωσαν όταν τους ρώτησα.Ο φωτεινούλης ήταν ένα απο τα δικά μου παιδικά αποθημένα αλλά οι γονείς μου δε μου το παίρνανε γιατί και τότε ήταν ακριβό.Με έβαλαν να αρκεστώ σε έναν απο τους μικρούς φωτεινούληδες που φωσφόριζαν.Δε θα ξεχάσω ποτέ εκείνη τη μέρα...??
 
Είσαι και ο πρώτος.Φωτογραφίες με καλή ευκρίνεια.Μακάρι να ανεβάσουν κι άλλα άτομα φωτογραφίες απο την έκθεση με την ίδια ποιότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πέρασα μια βόλτα από εκεί χτες το μεσημέρι. Αθάνατη ατραξιόν το doom που έτρεχε σε έναν 486 με joystick. Παίξαμε και ένα ματς στο tehkan world cup με τον Omen. Toυ έβαζα γκολ με σούτ και αυτός έμπαινε στα δικά μου δίχτυα μαζί με τον παίκτη. Ένας είχε στημένο ένα bartop που κάθε τρείς και λίγο το πλησίαζε να παίξει ένα από τα παιδάκια. Αυτός ψιλο-φώναζε δεν είναι για παίξιμο, πωλείται. Μάλλον έπρεπε να του πω πως θα ήταν καλύτερα αν έβαζε ένα χαρτί "Πωλείται, παρακαλώ μην αγγίζετε". Κατά τα άλλα πολύ καλή οργάνωση με πληθώρα αγορίστικων και κοριτσίστικων παιχνιδιών. Αρκετοί συλλέκτες που δεν πουλούσαν και με μερικούς έπιασα για αρκετή ώρα την κουβέντα. Όλοι με ευχάριστη και άμεση διάθεση να σου δείξουν πως λειτουργεί η κονσόλα ή το ηλεκτρονικό παιχνίδι που είχαν στον πάγκο τους. Από κόσμο τουλάχιστο το μεσημέρι που πήγα, γινόταν ένας ψιλοχαμός. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνοταν το απόγευμα. To bartop του gameworld δεν είχε καν frontend και ήταν μάχιμο, πρέπει να είχε περάσει τουλάχιστο από 2 πεδία μάχης, αν κρίνω από τις φθορές που είχε στα μπροστινά ξύλα. Άντε και του χρόνου.
 
Είσαι και ο πρώτος.Φωτογραφίες με καλή ευκρίνεια.Μακάρι να ανεβάσουν κι άλλα άτομα φωτογραφίες απο την έκθεση με την ίδια ποιότητα.
Ευχαριστω.Εχω αρκετες φωτογραφιες απο την εκθεση (παιχνιδιων και αλλων εκθεματων). 

20190414_183559.jpg

20190414_173717.jpg
 
Ωραίος.Όποτε μπορείς ανέβασε κι άλλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Σαββατο, προτελευταια ημερα της εκθεσης για τα παιχνιδια περασμενων δεκαετιών, επισκεφτηκα κι εγω, με μεγαλη χαρα, την εκθεση αυτη.

Ενθουσιαστηκα από το πλήθος των εκθεμάτων και από τους πολύ καλα οργανωμενους χωρους της εκθεσης. 

Δεν ξεχώρισα ιδιαίτερα κάποιο από τα εκθέματα...μου άρεσαν όλα!!!! Καποια από αυτά τα είχα ξεχάσει (εντελώς όμως!) ενώ όσα θυμηθηκα με γέμισαν νοσταλγία...

Αξιζουν αμέτρητα συγχαρητηρια και ακόμα περισσοτερα ''ευχαριστω'' στους διοργανωτες για την εκθεση αυτη και για τις αναμνησεις που μας χαρισαν...από τα...καλύτερά μας χρονια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήμουν κι εγω εκει και επισκέφθηκα μαλιστα την εκθεση και τις 3 μερες που κράτησε! Πραγματικα πέρασα υπέροχα, καθε χρονιά ειναι καλύτερη απο τη προηγούμενη!! Επισης ειναι πολυ ευχάριστο που τα μεσα μαζικής ενημέρωσης οπως το Star channel κάλυψαν το event στο δελτίο ειδήσεων, γενικά φέτος η εκθεση εκανε ρεκόρ επισκεψιμότητας, οποιος δεν ηρθε κυριολεκτικά εχασε!!! Οπως προανέφερε και ο 1@Wally[/USER] τα ειπαμε για λίγο στην είσοδο μαζι με το πολυ καλο φίλο 1@θανος[/USER]  και το φοβερό του stand με την απίστευτη συλλογή του απο VHS ενω θυμηθήκαμε και τις θρυλικές συναντήσεις των βιντεοπροβολών! Να'μαστε καλα ρε παιδια να τα ξαναπουμε και του χρόνου! Τελος σας παραθέτω και τις δικες μου φωτογραφίες απο την εκθεση:            

DSCN0050.JPG

DSCN0042.JPG

DSCN9960.JPG

DSCN0112.JPG

DSCN0080.JPG

DSCN0101.JPG

tryu.PNG

423.PNG

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα