Έλα το βράδυ ,θα είμαι με μια φίλη σου

elsint17

RetroMaNiaC
Joined
18 Απρ 2016
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
398
Έλα το βράδυ ,θα είμαι με μια φίλη σου


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%88%CE%BB%CE%B1_%CF%84%CE%BF_%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%B4%CF%85..._%CE%98%CE%B1_%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9_%CE%BC%CE%B5_%CE%BC%CE%B9%CE%B1_%CF%86%CE%AF%CE%BB%CE%B7_%CF%83%CE%BF%CF%85!

θεατρο μετροπολιταν

ελα το βραδυ ,θα ειμαι με μια φιλη σου

ερωτικη κωμωδια ,διασκευη απο γαλλικο εργο

καλοκαιρι του 1992

βασιλης τσιβιλικας,τονια καζιανη,παυλος ευαγγελοπουλος,αθηνα μαυροματη,σπυρος μισθος,ελενα στρατη και γκελυ γαβριηλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά... Από τις ωραιότερες θεατρικές κωμωδίες που έχω δει ποτέ.... Εγώ και η κολλητή μου, ήμασταν φαν του Τσιβιλίκα και είχαμε δει αρκετές παραστάσεις του... Αυτή ειδικά την παράσταση τη θυμάμαι για το απίστευτο γέλιο που είχαμε ρίξει και που δε σταματούσε... Θυμάμαι την τελική ατάκα του Τσιβιλίκα (δικηγόρου) που την είχε δανειστεί από την πεταλουδίτσα της νύχτας που έπαιζε στο έργο.... "Εγώ σας το είπα... Το μεροκάματο απόψε, δεν το χάνω... " :D :D
 
Το θυμαμαι σαν τιτλο και σαν πολυδιαφημισμενο. Ηταν μια εποχη που πηγαιναμε συχνα θεατρο με τους γονεις μου. Ημουν κι εγω φαν του Τσιβιλικα οπως ο/η 1@TZELASO[/USER] ... δε θυμαμαι ομως αν ειχαμε παει στο συγκεκριμενο η αν το ειδα μονο στην τηλεοραση

 
Η... Είμαι η.... :) Μήπως είχες δει την παράσταση με την Καλλιόπη Ευαγγελίδη, όπου ο Τσιβιλίκας κάνει μια εκπληκτική απομίμηση γυναικείου στριπτίζ (αν θυμάμαι καλά) υπό τους ήχους του τραγουδιού "a little bit of Monica in my life, a little bit Erica by my side...." Κοντεύαμε να πνιγούμε από τα γέλια... Ένα θέατρο ολόκληρο τρανταζόταν.... :) Ψάχνω τον τίτλο της, μήπως και τη βρω στο YouTube αλλά δεν τον θυμάμαι καθόλου.
 
Νομίζω ότι αρχικά τον ρόλο της Γκέλυς Γαβριήλ τον έπαιζε η Χριστίνα Παππά.
 
Δεν το ξέρω. Εγώ τη Γκέλυ Γαβριήλ είχα δει. Ξέρετε, μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι έβγαινε στη σκηνή γυμνή, με τα χέρια στο στήθος. Καθόμασταν δεύτερη σειρά, ως συνήθως (το ζητούσαμε στο γκισέ) και την είχαμε ακριβώς μπροστά μας. Ήταν πολύ εντυπωσιακός και έξυπνος ο τρόπος που κινούνταν.
 
TZELASO είπε:
Η... Είμαι η.... :) Μήπως είχες δει την παράσταση με την Καλλιόπη Ευαγγελίδη, όπου ο Τσιβιλίκας κάνει μια εκπληκτική απομίμηση γυναικείου στριπτίζ (αν θυμάμαι καλά) υπό τους ήχους του τραγουδιού "a little bit of Monica in my life, a little bit Erica by my side...." Κοντεύαμε να πνιγούμε από τα γέλια... Ένα θέατρο ολόκληρο τρανταζόταν.... :) Ψάχνω τον τίτλο της, μήπως και τη βρω στο YouTube αλλά δεν τον θυμάμαι καθόλου.
"Πυροτεχνήματα στο τσεπάκι μου" λέγεται η παράσταση
 
tzias57 είπε:
Νομίζω ότι αρχικά τον ρόλο της Γκέλυς Γαβριήλ τον έπαιζε η Χριστίνα Παππά.
νομιζω πως οχι η χριστινα παπα δεν επαιξε σαυτη την παρασταση

παντως την πρωτη χρονια ηταν σιγουρα η γαβριηλ

νομιζω δεν αλλαξε ουτε την δευτερη
 
Ο Τσιβιλίκας είχε μια μοναδική ικανότητα να παίρνει πολύ μέτρια θεατρικά έργα και να τα ανεβάζει επίπεδο με την παρουσία του ενώ αλλιώς θα επρόκειτο για ανούσιες σαχλαμαρίτσες. Πραγματικά σε αυτά τα θεατρικά έκανε one man show και πρόσφερε άπλετο γέλιο με ρεσιτάλ ερμηνείας όταν ο υπόλοιπος θίασος συνήθως είχε συμπληρωματικό ρόλο.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι αδίκησε τον εαυτό του. Με το ταλέντο του θα μπορούσε να κάνει περισσότερα πράγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα