Έλληνες... Τζέημς Μπόντ

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.843
Αντιδράσεις
67.116
Ανδρέας Μπάρκουλης

 


Νίκος Κούρκουλος


 


Κώστας Πρέκας


 


Σπύρος Φωκάς


 


Γιώργος Φούντας


 


Αλέκος Αλεξανδράκης


Θανάσης Βέγγος :D

Από τους παραπάνω Έλληνες ηθοποιούς, ποιος πιστεύετε ότι θα ταίριαζε να παίξει τον Τζέημς Μπόντ. Προσωπικά θα διάλεγα τον Μπάρκουλη που πάντα μου θύμιζε τον Κόνερυ ( στο στυλ, στην φαλάκρα, 60ς στυλ κλπ)...
 
Όντως ο Μπάρκουλης είχε το στυλ του Σον Κόνερι. Δεν ξέρω αν ήταν συνειδητή μίμηση εκ μέρους του Μπάρκουλη ή απλά ήταν το στυλ της εποχής (μάλλος λίγο και από τα 2). Από την άλλη οι ταινίες του Θου Βου είναι οι καλύτερες παρατζέιμσμποντικές ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου.
 
Και εγω ψηφιζω Μπαρκουλη!
 
Από πλευράς στυλ (κουστουμιάς κι έτσι), ιδανικότεροι θα ήταν ο Χρήστος -σαβουάρ βιβρ- Ζαμπούνης, και πρίν από μερικά χρόνια ο Ζάχος Χατζηφωτίου !
 
Ναι αλλά αν ο Μπλόφελντ έκλεβε τα γυαλιά του Χατζηφωτίου; :p
 
panp είπε:
Από πλευράς στυλ (κουστουμιάς κι έτσι), ιδανικότεροι θα ήταν ο Χρήστος -σαβουάρ βιβρ- Ζαμπούνης, και πρίν από μερικά χρόνια ο Ζάχος Χατζηφωτίου !

Τον Ζαμπουνη, θα τον προτιμουσα στους "Κακους"!...

Συμφωνω με την λιστα και στους τοπ Μπαρκουλης - Αλεξανδρακης...

Αλλα,θα προσθεσω και Λακη Κομνηνο χωρις μουσια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και χτες είδα στο σινεμά τη νέα ταινία και τα έχω και φρέσκα χιχι

Ωραίο το κουίζ , και εγώ θα ψήφιζα τον Μπάρκουλη, έχει το στυλ και το ύφος του αγαπημένου μου Μποντ ( του Σον )
 
Μόνο που ο Κόνερι δεν ήταν πολύ κοντά στο πώς φανταζόταν τον ήρωα ο Φλέμινγκ όταν έγραψε τα πρώτα βιβλία. Αλλά η μεγάλη επιτυχία των πρώτων ταινιών και ο ασύγκριτος Κόνερι άλλαξαν τον χαρακτήρα ακόμη και στα μεταγενέστερα βιβλία του Φλέμινγκ, που τα έγραψε με τον τύπο του Κόνερι στο μυαλό του.

Σίγουρα ο Μπάρκουλης είναι πλησιέστερα στον τύπο του Κόνερι, ενώ ο Αλεξανδράκης ή ο Κούρκουλος στον τύπο του Ρότζερ Μουρ. Για τον τελευταίο Μποντ (που δεν μου αρέσει καθόλου, καλά τον χαρακτηρίζει thuggish ο Economist) ο μόνος που θα ταίριαζε είναι ο Σουγκλάκος!
 
Θα μου αρεσε στο πιο κυριλε, ο Νικος Κουρκουλος,

στο πιο κατασκοπευτικο ο Αλεξανδρακης,

και στο πιο .. αγριο ο Φουντας.

Μαλλον καταληγω στον Αλεξανδρακη που και ωραιος ειναι, και πιστευω οτι του ταιριαζει ο ρολος του κατασκοπου
 
Προτείνω εναλλακτικό θρεντ:

Ποιός από τους παρακάτω ξένους ηθοποιούς, θα μπορούσε να παίξει τον Κώστα Πρέκα:


Σον Κόνερυ,



Ρότζερ Μουρ,



Τζορτζ Λάζενμπυ,



Τίμοθυ Ντάλτον,



Πηρς Μπρόσναν.
 
ο φουντας ηταν αναμεσα στους 2 επικρατεστερους για τον ρολο στην ταινια στην υπηρεσια της αυτου μεγαλειοτητας βρηκα ενα αρθρο που αναφερεται σε αυτο :

Λίγοι γνωρίζουν ότι παραλίγο να ήταν ο επόμενος, μετά τον Σον Κόνερι, Τζέιμς Μποντ. Οι παραγωγοί τού 007, αναζητώντας σε όλο τον κόσμο τον αρρενωπό διάδοχο του Κόνερι, οδηγούνται και στον Ελληνα ηθοποιό. Ο Φίνος τον πείθει να μπει σε αεροπλάνο. Από τα δοκιμαστικά δεκάδων ηθοποιών τελικά επικρατούν δύο υποψήφιοι: ο Φούντας και ο Τζορτζ Λάζενμπι. Επειδή ο Ελληνας ηθοποιός δεν θα προλάβαινε να μάθει να μιλά με ευχέρεια τα αγγλικά, χάνει το ρόλο.
 
Αυτή την ιστορία την έχω διαβάσει και εγώ αλλά δεν έχω βρει κάποιο αγγλικό ή άλλο ξενόγλωσσο άρθρο που να την επαληθεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Προτείνω εναλλακτικό θρεντ:
Ποιός από τους παρακάτω ξένους ηθοποιούς, θα μπορούσε να παίξει τον Κώστα Πρέκα:


Σον Κόνερυ,



Ρότζερ Μουρ,



Τζορτζ Λάζενμπυ,


 


Τίμοθυ Ντάλτον,



Πηρς Μπρόσναν.
o Kόνερυ θα ταίριαζε να παίξει το Πρέκα στα γεράματα ( με την γενειάδα)... :D
 
What if/O καταλληλότερος έλληνας να αντικαταστήσει το S.Connery (1967)-poll

Για πρώτη φορά μετά από 3000+ τόσα posts και 8 χρόνια στο forum ξαφνικά σήμερα μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να ξεκινήσω ενα poll-δημοσκόπηση

(Κι εμείς τι φταίμε θα μου πείτε??? :D )

Ανάμεσα στην πληθώρα των πληροφοριών -με τις οποίες εμπλουτίζει το forum - η bambinella στο thread "Ξέρατε ότι....; " (του οποίου thread μάλιστα είναι και δημιουργός ) αναφέρθηκε σε μία πληροφορία

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19364-%CE%DD%F1%E1%F4%E5-%FC%F4%E9&p=504012&viewfull=1#post504012

η οποία και αποτέλεσε την σπίθα για την δημιουργία αυτού του poll/δημοσκόπησης.

Και πιο συγκεκριμμένα

bambinella 100 είπε:
Παρα τριχα θα βλεπαμε το Γιωργο Φουντα στο ρολο του Τζεημς Μποντ;Οταν το 1968 ο Σων Κοννερυ αρνηθηκε να συνεχισει το ρολο που τον εκανε διασημο, οι παραγωγοι εκαναν δοκιμαστικα για να βρουν τον επομενο Μποντ για την ταινια On Her Majesty's Secret Service. Αναμεσα σε εκεινους τους ηθοποιους ηταν και ο Γιωργος Φουντας ο οποιος ειχε κανει γνωστη την παρουσια του στο διεθνη καλλιτεχνικο κοσμο μεσα απο την ταινια Ποτε την Κυριακη.

Η προταση εγινε μεσω της Φινος Φιλμ και οταν ο Φιλοποιμην τη μετεφερε στο Γιωργο Φουντα εκεινος αρνηθηκε να συμμετασχει στα δοκιμαστικα. Τελικα δεχτηκε κατοπιν πιεσεως του Φιλοποιμενος.

Αρκετο καιρο αργοτερα, κι αφου ειχαν δοκιμασει την τυχη και το ταλεντο τους πολλοι νεοι και ωραιοι ηθοποιοι, απεμειναν μονο δυο υποψηφιοι: Ο Γιωργος και ο αλλος Γιωργος, ο Tζωρτζ Λεϊζενμπι. O Eλληνας ηθοποιος εχασε το ρολο οταν δηλωσε στους παραγωγους πως δε θα προλαβαινε να μαθαινε αγγλικα μεχρι την εναρξη των γυρισματων.
μας πληροφορηθήκαμε ότι ίσως κάποια στιγμή έπαιξε σοβαρά το όνομα του Γ.Φούντα για να ενσαρκώσει το James Bond(007) ως αντικαταστάτης

/διάδοχος του Sean Connery αντί του George Lazenby.

Δεχόμενοι ( την πιθανότητα να ίσχυε ) το παραπάνω ,οτι δηλαδή ένας μη Βρετανός , μη Αγλλοσάξωνας, και μάλιστα μεσόγειος και δη Βαλκάνιος-Έλληνας είχε σοβαρές πιθανότητες τότε

να ενσαρκώσει τον εμβληματικό χαρακτήρα τότε , πριν αναδειχθεί μετά από μισό αιώνα πλέον σήμερα ως ένα ισχυρό βρετανικό σύμβολο ,

θα μπορούσαμε να οδηγηθούμε και το υποθετικό/what if) ερώτημα του poll/δημοσκόπησης

Ποιος θα ήταν ο καταλληλότερος έλληνας ηθοποιός να ενσαρκώσει

α)τον βρετανό James Bond( OO7 ) του Ian Flemming

β)διαδεχόμενος τον Sean Connery

γ) το 1967 ???

(λαμβάνοντας υπόψη και το α) και το β) και το γ) ) .

1) Σπύρος Φωκάς

2) Νίκος Κούρκουλος

3) Άγγελος Αντωνόπουλος

4) Γιώργος Φούντας

λιγότερο πιθανοί

5)Κώστας Πρέκας

6)Λάκης Κομνηνός

7)Γιάννης Φέρτης

8)Θάνος Λειβαδίτης

9)Ανδρέας Μπάρκουλης (αν και ίσως οριακά λόγω ηλικίας /νομίζω ότι γέρασε λίγο πρόωρα )

Ο Αλέκος Αλεξανδράκης "κόβεται" λόγω ύψους με δεδομένο ότι θα αντικαταστήσει το Sean Connery, o Γιάννης Βόγλης/Φαίδων Γεωργίτσης λόγω physique,Ο Α.Γιαννακάς λόγω ηλικίας/physique ...

Ολα αυτά βέβαια αν δεν εχουν κάποια αντίρρηση οι admins/mods μια και δεν έχω τα απαραίτητα δικαιώματα για να ξεκινήσω poll και θα πρέπει να βάλουν εκείνοι το χεράκι τους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To προηγούμενο thread του RΙΟ μου είχε διαφύγει ...

Οπότε ας πράξουν οι admins οτι θεωρούν καλύτερο (π.χ. Διαγραφή του παρόντος και συγχώνευση με το προαναφερθέν ... e.t.c.)
 
Έκανα την συγχώνευση. Θέλετε, αν δεν έχει αντίρρηση και ο Ριο, να το κάνω poll ?
 
Δεν φτάνει που ήρθα ....δεύτερος ,νομίζω οτι ήδη χαλάει/χαλάω την "συνέχεια" του thread του Rio όπως είναι .

Πολύ δε περισσότερο (θα χαλάσει το thread του Rio) αν προστεθεί ένα ασχετο poll στην αρχή του thread.

(Αν ήμουν admin :burn: , θα είχαν σβηστεί όλα μετά από το #15 μύνημα και κάτω :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα