Ένα δίωρο με το GameCube

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.508
Αντιδράσεις
2.239
Χθες επαιξα 2 παιχνιδακια στο GameCube, τo F-Zero GX link και το Mario Party 6 link.

To ραλλακι εχει υπεροχα γραφικα και πολυ ωραιο ηχο. Τρομερα φουτουριστικο και με ταχυτητες που ξεπερνουν την φαντασια. Καθοτι αρχαρια, εβγαινα παντα 30η, τελευταια δηλαδη και καταϊδρωμενη.

picture.php


Οσο για το Μario, ε, ειναι η αδυναμια μου :)

picture.php


Ο ηρωας που διαλεξα ηταν ο Toad, το γλυκουλι μανιταρακι.

picture.php


Αν και απογοητευτηκα οταν ηρθε ενα ροζ φαντασμα και την πρωτη φορα μου εκλεψε τα νομισματα μου, ενω την δευτερη το αστερακι μου, οι ιστοριουλες και τα Mini games του Mario ηταν τρομερα διασκεδαστικες. Οταν ημουν ζευγαρι σε καποια παιχνιδια με την Princess Peach νευριαζα γιατι ηταν ηλιθια :frypan: και αντι να με βοηθαει να κερδισουμε, με εμποδιζε... Ειμαι λιγο σκραπας στα παιχνιδια, αλλα περασα δυο ωριτσες ευχαριστα χωρις να φοβηθω, οπως τοτε που πηγα να σκοτωσω ενα ανθρωπο στο Assassin και μου ειχε μεινει βαρος στην συνειδηση για μερες.

Τρομακτικη στιγμη: οταν ενας βραχος κυνηγαει τους παικτες για να τους λιωσει....με εκανε χαλκομανια :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υποκλίνομαι... Για ευνόητους λόγους.
 
Αφού σου άρεσε το Gamecube, δεν παίρνεις κανα Wii? Αυτά τα δύο είναι συμβατά μεταξύ τους, οπότε στην ουσία θα έχεις 2 σε 1 μηχανήματα. :D (Ή μπορείς να δοκιμάσεις να τα τρέξεις στο PC σου, μέσω προσομοίωσής).
 
Captain Kal είπε:
Αφού σου άρεσε το Gamecube, δεν παίρνεις κανα Wii? Αυτά τα δύο είναι συμβατά μεταξύ τους, οπότε στην ουσία θα έχεις 2 σε 1 μηχανήματα. :D (Ή μπορείς να δοκιμάσεις να τα τρέξεις στο PC σου, μέσω προσομοίωσής).
Για ποιον προγραμμα προσομοιωσης λες? γιατι με ενδιαφερει,δυο που δοκιμασα για το Gamecube ηταν απαραδεχτοι.
 
vagosgta3 είπε:
Για ποιον προγραμμα προσομοιωσης λες? γιατι με ενδιαφερει,δυο που δοκιμασα για το Gamecube ηταν απαραδεχτοι.
Μόνο ο Dolphin τρέχει σε αποδεκτά επίπεδα ένα μικρό ποσοστό παιχνιδιών αλλα η ανάπτυξή του είχε σταματήσει εδώ και πολύ καιρό, εξού και η κακή ποιότητα της προσομοίωσης. Τα καλά νέα είναι οτι πλέον (εδώ και 15 περίπου μέρες) είναι open source οπότε μπορεί η κοινότητα να του δώσει ένα καλό σπρώξιμο και να δούμε αξιοπρεπές emulation για Cube. :thumbup:

Το μόνο κακό των εξομοιωτών 6ης γενιάς (ανεξαιρέτως) , είναι οτι θέλουν δυνατό μηχάνημα ...
 
Μόνο ο Dolphin τρέχει σε αποδεκτά επίπεδα ένα μικρό ποσοστό παιχνιδιών αλλα η ανάπτυξή του είχε σταματήσει εδώ και πολύ καιρό, εξού και η κακή ποιότητα της προσομοίωσης. Τα καλά νέα είναι οτι πλέον (εδώ και 15 περίπου μέρες) είναι open source οπότε μπορεί η κοινότητα να του δώσει ένα καλό σπρώξιμο και να δούμε αξιοπρεπές emulation για Cube.
Το μόνο κακό των εξομοιωτών 6ης γενιάς (ανεξαιρέτως) , είναι οτι θέλουν δυνατό μηχάνημα ...
Νομίζω ο Dolphin συνεχίζει. Θέλουν δυνατά μηχανήματα, και ακόμα η προσομοίωση είναι αργή.
 
domniki, αφού ο Μάριο είναι η αδυναμία σου, μην αμελήσεις να παίξεις το Paper Mario. Παίζεται πάρα πολύ ευχάριστα.
 
Captain Kal είπε:
Νομίζω ο Dolphin συνεχίζει. Θέλουν δυνατά μηχανήματα, και ακόμα η προσομοίωση είναι αργή.
Συνεχίζει κανονικά , σε επίπεδο Open Source πια. Είχε ανακοινώσει το 2004 οτι σταματάει κι απο τότε έκανε 1 minor update το χρόνο . ;)
 
Και θεωρητικά τουλάχιστον, από τη στιγμή που έγινε open source και εφόσον αναπτυχθεί ισχυρή community, θα επιταχυνθεί επιτέλους η ανάπτυξή του...
 
Ξεκιναω να κραταω την αναπνοη μου
 
Συγχαρητήρια domniki για την επιλογή της κονσόλας που διάλεξες να περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου , καθώς και για την επιλογή των παιχνιδιών που είναι αξεπέραστα!!! :bow:

Σου αξίζουν επίσης διπλά συγχαρητήρια για το απολαυστικό γράψιμο σου!!!! :D

Είναι πραγματικά ευχάριστη έκπληξη για εμένα μια κοπέλα να ασχολείται με το console gaming και να δίνει ώθηση σε ένα αγαπημένο αλλά λίγο "παραμελημένο" section! :angry:

:thanx2:

Μακάρι αυτό το μηχανάκι να πήγαινε λίγο καλύτερα..... :angry:
 
Πάει το Wii οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. !!!!!!!!!!!!!!
 
TallMan είπε:
domniki, αφού ο Μάριο είναι η αδυναμία σου, μην αμελήσεις να παίξεις το Paper Mario. Παίζεται πάρα πολύ ευχάριστα.
Thanks θα το εχω στα υποψη μου. Εψαχνα να βρω το Mario Kart. Θα μου το δανεισει ενας φιλος :bow: για να θυμηθω τα παλια (ηταν το αγαπημενο μου) :cheers:
 
Επιτελους βρηκα και επαιξα το "Mario Kart: double dash"! :clap: (extra πληροφοριες εδω)

Ειναι απιθανο! Καλα το θυμομουν απο το Super NES, που επαιζα πριν δεκαετιες με τον ξαδερφο μου. Το συστηνω ανεπιφυλακτα :cheers:
 
πράγματι πολύ καλό .. και έκανα την βλακεία και το έδωσα.. καλά που είναι το ντι ες να καλύψει αυτό το κενό
 
Ααμ και εσυ ενα χρονο εδω μεσα ,δεν εμαθες οτι ποτε δεν δινουμε τις παλιες κονσολες μας ,γιατι η πιθανοτητα να το μετανιωσουμε ειναι μεγαλη.

Μονο αγοραζουμε δεν πουλαμε. :D

Να το βαλουμε στους κανονες λειτουργιας.

Το gamecube μου δεν το αλλαζω με τιποτα ,ας ειναι καλα τα αποκλειστικα resident και ουκ ολιγα αλλα.

Με εχει απογοητευσει βεβαια λιγo η ελειψη συνεργασιας με τις LCD τηλεορασεις μιας και η ελειψη αναλογης θυρας εχει επιπτωσεις στα γραφικα,αλλα στις CRT το Cube rules.
 
μπορεί να έδωσα τον "κύβο" αλλά κράτησα το resident evil 1 remake (γραφικά του 4) μια μεμορυ και ένα χειριστήριο ..γιατί άραγε??? χεχεχε
 
Ευτυχως που υπαρχει το wii και μπορουμε και παιζουμε ολα τα παιχνιδια του gamecube, και τα περισοτερα περιφερειακα του.

Πεθανε το gamecube μου πριν λιγο καιρο, και ευτυχως που μπορω και να τα παιζω ολα στο wii. Ειδικα τα resident evil 0 + 1 ειναι αθανατα.
 
μπραβο πολλες αναμνησεις και απο τα 2 παιχνιδια
 
Πίσω
Μπλουζα