Ένα τρελό ξενοδοχείο (Fawlty Towers)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.922
Αντιδράσεις
1.142
Ένα τρελό ξενοδοχείο (Fawlty Towers, 1975 & 1979), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 3/3/1982 & Τετάρτη 21/4/1982


Fawlty Towers (Παραγωγή BBC, 1975 http://en.wikipedia.org/wiki/Fawlty_Towers)

Πιστεύω ότι αρκετοί θα το έχουν δει. Απλά εγώ την ανακάλυψα πρόσφατα μέσω φίλου, και τα είδα όλα! :rofl:

Μιλάμε για μια σειρά απίστευτου αγγλικού χιούμορ. Η δράση εκτυλίσσεται σε ένα ελεεινό επαρχιακό ξενοδοχείο, όπου ο ΨΥΧΑΚΙΑΣ ιδιοκτήτης(ο ένας και μοναδικός John Cleese), μαζί με την απάλευτη σύζυγό του, τη σερβιτόρα-καμαριέρα(το μόνο λογικό άτομο εκεί μέσα), και το εκτός τόπου και χρόνου γκαρσόν Manuel, μπλέκονται σε κωμικοτραγικές καταστάσεις.

Η σειρά είναι μόλις δώδεκα πυκνά, ανελέητα, επεισόδια(δύο κύκλοι των έξι, γυρισμένοι με απόσταση τεσσάρων χρόνων μεταξύ τους) και προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Υ.Γ. Άσκηση για το σπίτι: Συγκρίνετε το Fawlty Towers, μια παραγωγή του 1975, με μεταγενέστερες ΜΠΟΥΡΔΕΣ των 90s+, και δείτε αν πιάνουν μία μπροστά της… :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια καθαρα "Αγγλικη" σειρα, που αντεχει σε πολλαπλες θεασεις

Το ενδιαφερον ειναι οτι υπαρχει και ελληνικη (unlicenced φυσικα) εκδοχη, καθως κυριολεκτικα ξεπατικωθηκε απο τον Σεφερλη σε αληστου μνημης σειρα του Αλτερ. Σε καποια επεισοδια μιλαμε για κανονικο remake, πλανο προς πλανο!

Δεν ξερω ποσα επεισοδια του FT ξαναγυρισε, καθως η σειρα του κοπηκε καπως... αποτομα οταν τους εβγαλε στην φορα ο Αναστασιαδης.
 
supacoopa είπε:
Το ενδιαφερον ειναι οτι υπαρχει και ελληνικη (unlicenced φυσικα) εκδοχη, καθως κυριολεκτικα ξεπατικωθηκε απο τον Σεφερλη σε αληστου μνημης σειρα του Αλτερ. Σε καποια επεισοδια μιλαμε για κανονικο remake, πλανο προς πλανο!Δεν ξερω ποσα επεισοδια του FT ξαναγυρισε, καθως η σειρα του κοπηκε καπως... αποτομα οταν τους εβγαλε στην φορα ο Αναστασιαδης.

Δεν το ήξερα αυτό. Φρικιαστικά πράγματα...
 
Ναι όντως, το είχα πετύχει κι εγώ...

Παρεμπιπτόντως πέτυχα ένα επεισόδιο του Kitchen Nightmares όπου ο σεφ πηγαίνει σε ένα ξενοδοχείο. Σε κάποια φάση λέει στην ιδιοκτήτρια: "Have you seen Fawlty Towers?" :D
 
Βασικα την σειρα την εγραφε ο Κλιζ με την τοτε γυναικα του Κονι Μπουθ που κανει την καμαριερα. Χωρισαν και σταματισαν και μετα απο καποια χρονια (αφου ηρεμησαν μαλλον) ξανακαθησαν και εγραψαν τον 2ο κυκλο.

Ο μυθος λεει οτι ο χαρακτηρας του Φολτυ ειναι εμπνευσμενος απο εναν υπαρκτο ξενοδοχο που ειχε πετυχει ο Κλιζ σε κατι γυρισματα των Μοντυ Παιθον. Εριστικος, προσβλητικος με του πελατες και ραγιας αν νομιζε οτι εισουν πλουσιος η ευγενης
 
Επος-σειρά, έχω εδώ και χρόνια τα DVD με τα 12 επεισόδια που έχουν κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά. Τη θυμάμαι και από το Seven X γύρω στο '96, αλλά τότε δεν μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση όσο μετά.
 
supacoopa είπε:
Το ενδιαφερον ειναι οτι υπαρχει και ελληνικη (unlicenced φυσικα) εκδοχη, καθως κυριολεκτικα ξεπατικωθηκε απο τον Σεφερλη σε αληστου μνημης σειρα του Αλτερ. Σε καποια επεισοδια μιλαμε για κανονικο remake, πλανο προς πλανο!

Δεν ξερω ποσα επεισοδια του FT ξαναγυρισε, καθως η σειρα του κοπηκε καπως... αποτομα οταν τους εβγαλε στην φορα ο Αναστασιαδης.
Το θυμαμαι αυτο το περιστατικο. Ο Σεφερλής πάντως είχε πει σε μια συνεντευξη οτι ειχαν συνεννοηθεί με την Αγγλική παραγωγή.

Οσο για το FT δεν ειχε τυχει ποτε να κατσω να το δω. Ισως επειδη δεν ηταν τοσο τρελό όσο των Μοντυ Παιθον
 
Ειμαι μεγας οπαδος της αρχικης σειρας, αλλα στα 83 ο Cleese δεν μπορει να παρει τα ποδια του πλεον.

Μακαρι να ειναι καλο, αλλα εχω τις αμφιβολιες μου. :nervous:
 
Δεδομένου ότι οι υπόλοιποι ηθοποιοί του αρχικού είτε έχουν αποσυρθεί είτε έχουν πεθάνει και ο Κλιζ το μόνο που κάνει τελευταία είναι να τα βάζει με τους νέους, δύσκολο το βλέπω να βλέπεται. Οι καιροί αλλάζουν, το χιούμορ παλιώνει πολύ γρήγορα και αυτός έχει μια στάση ζωής πιο συντηρητική κι από εκείνους που κατέκριναν τους Monty Pythons στα 70ς.
Αν ξεκίναγε με άλλο σκοπό, θα μπορούσε να έχει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα, χιουμοριστικό και συγκινητικό, αλλά τώρα από τον συγκεκριμένο δεν νομίζω.
 
Ειμαι μεγας οπαδος της αρχικης σειρας, αλλα στα 83 ο Cleese δεν μπορει να παρει τα ποδια του πλεον.

Μακαρι να ειναι καλο, αλλα εχω τις αμφιβολιες μου. :nervous:
Εδώ ο Picard στα 82 του τα βάζει με τους Κλιγκον ,μην πιάσουμε τον Χάρισον Φορντ.
 
Εδώ ο Picard στα 82 του τα βάζει με τους Κλιγκον
Το εγκατέλειψα απο την αρχη της προηγούμενης σεζον γιατι δεν βλέπεται με τιποτα. :thumbdown:

Συνεπώς μαλλον αποδεικνύεις αυτο που έλεγα. :fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα