"Έφυγε" ο Ζωρζ Μουστακί... για τη γειτονιά των αγγέλων

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Ο Ζωρζ Μουστακί, ο συνθέτης του Μέτοικου και της Μεσογείου, αναχώρησε για άλλες γειτονιές πριν από λίγες ώρες...

http://www.skai.gr/news/culture/article/232919/efuge-se-ilikia-79-eton-o-zorz-moustaki/

Δε μου αρέσουν τα μελοδράματα. Τον ευχαριστώ, απλά, για όλα όσα υπέροχα τραγούδια μας άφησε παρακαταθήκη, με εκείνη την απίστευτα βραχνή, βαθιά, ερωτική φωνή και του εύχομαι καλό ταξίδι...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένας πολύ σημαντικός καλλιτέχνης του γαλλικού τραγουδιού...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μας έβαζε τα τραγούδια του η καθηγήτρια των γαλλικών στο φροντιστήριο. Το αγαπημένο όλων μας ήταν το le meteque.http://www.youtube.com/watch?v=841TUAhwJ7s
 
Καλό του ταξίδι. Κι επειδή μπορεί να υπάρχει λάθος εντύπωση, δεν ήταν ένας ξένος που αγάπησε και τραγούδησε την Ελλάδα. Ήταν ελληνικής καταγωγής, από την Κέρκυρα, κι απλά αν και έκανε καριέρα στο εξωτερικό, αγάπησε την Ελλάδα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό ταξίδι σε ένα σπουδαίο καλλιτέχνη και Άνθρωπο. Θα τον αποχαιρετήσω με την Μεσόγειο:

[video=youtube_share;58hIKY0F_Jk]

 
[edit]

Η πολυτραγουδισμένη Μεσόγειος σε άλλη μιά υπέροχη εκτέλεση...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, όπως είπαν χτες, δεν αρνήθηκε ποτέ την ελληνική καταγωγή του, άσχετα αν δεν κατάφερε να μιλήσει καλύτερα ελληνικά από αυτά που ξέρουμε.

Η πλάκα είναι ότι θυμάμαι και το Χουάν Ραμόν Ρότσα να τραγουδάει κάποια στιγμή το Μέτοικο στην τηλεόραση (πολύ παλιά βέβαια), σκοτώνοντας κι αυτός ελαφρώς τα ελληνικά : "..αγκάπη που δε βρήκε γκη χαμένο μες στο κρίμα...". Ε, ή να είσαι μέτοικος ή να μην είσαι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εννοώ αν την αγάπησε γενικώς... περισσότερο από την Μ... εννοώ... :)

Και για να μη γίνει αφορμή για άλλα, καλό θα είναι να το αναλάβουν οι S/M...
 
Υπέροχος συνθέτης και ερμηνευτής ο Ζωρζ Μουστακί, στοίχειωσε τα παιδικά μου χρόνια με τον ''Μέτοικο'' και τη ''Μεσόγειο''. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρεσε πολύ στη μητέρα μου. Εμένα δεν μου πολυάρεσε ποτέ, αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν πραγματικός καλλιτέχνης. [edit] Ο Μουστακί γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια από γονείς με σεφαραδίτικες ρίζες γεννημένους στην Κέρκυρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]

Το 2001 ο Μουστακί είχε έρθει στην Ελλάδα για μια επετειακή συναυλία στο Ηρώδειο. Εγώ δεν είχα πάει (γιατί το εισιτήριο ήταν... τσιμπημένο και τα φτηνά εισιτήρια του άνω διαζώματος είχαν προ πολλού εξαντληθεί), έτυχε όμως την επομένη να βρεθώ στην "Αίγλη" του Ζαππείου, για να παρακολουθήσω ένα από τα υπαίθρια live που γίνονταν εκεί. Τη συγκεκριμένη μέρα, τραγουδούσε η Καίτη Κουλλιά. Ξαφνικά, σκάει μύτη ο Μουστακί με κάποιους υπεύθυνους από το Φεστιβάλ (μάλλον) και πιάνουν θέση μπροστά στη σκηνή. Εκείνη την ώρα η Κουλλιά τραγουδούσε Χατζηδάκι. Τελειώνοντας, η Κουλλιά αντιλαμβάνεται ότι μπροστά κάθεται ο Μουστακί (που την κοιτάζει με θαυμασμό) και τον σηκώνει να τραγουδήσουν. Τραγουδούν μαζί, στα ελληνικά και στα γαλλικά τη "Μεσόγειο". Εμένα, περιττό να πω ότι μου ήρθαν δάκρυα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον είχα δει στο Ολυμπιακό Στάδιο στη συναυλία αφιέρωμα στη Μελίνα, το Σεπτέμβριο του '94. Τα έσοδα θα πήγαιναν για την ανέγερση του νέου Μουσείου της Ακρόπολης.


Ο Μουστακί, ντυμένος στα λευκά, τραγουδούσε:
"Avec ma gueule de meteque, de juif errant, de patre grec et mes cheveux aux quatre vents... "


(ναι... ο Μέτοικος ξανά, αλλά δε χορταίνω να το ακούω αυτό το τραγούδι, όπως και τη Μεσόγειο)


 





 


Με την αισθαντική φωνή της μοναδικής Πιαφ το "Milord" σε μουσική και στίχους του Μουστακί... την εποχή που εκείνος είχε την ευτυχία να βρίσκεται κοντά στο ίνδαλμά του...


 


http://www.youtube.com/watch?v=d00o1_zUync
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Εκτός θεματολογίας [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα έχουμε ξεφύγει όμως από το θέμα.

Πάμε πάλι On topic. Οτι είναι εκτός θεματολογίας θα διαγραφεί :)
 
ολο εκτος θεματος?κοβομαι?ραντεβου το σεπτεμβρη?συνελοντι ειπειν,ηθελα να πω οτι ο μακαριτης δεν προκειται ποτε να τιμηθει ισαξια με την προσφορα του(αντιθετως με μερικους και μερικες..)αν καποτε η μεσογειος ηταν ελληνικη θαλασσα,πολλα πολλα χρονια μετα ο Μουστακι φροντισε τα ακουσματα της να εχουν κατι απο Ελλαδα..Ουτε στρατευθηκε πισω απο καμμια σημαια στην τεχνη και παρα τις καταβολες του η Ελλαδα μιλησε μεσα του πιο δυνατα..Αντιο.
 
Σβηστηκαν ολα τα offtopic - το παρον ειναι ενα αφιερωματικο thread για τον Ζωρζ Μουστακι.
 
Το παρακάτω τραγουδάκι "La philosophie Batukada" θυμίζει παιδιά των λουλουδιών και κάτι από την "Εκπαίδευση του Μικρού Δέντρου" :)




[video=youtube;DbeRF--jQpM]http://www.youtube.com/watch?v=DbeRF--jQpM&feature=share&list=PLPJYki_EOCZjaiC69GNCbKiLM RMVymlXz


Αν και φαίνεται λίγο αστείο στις μέρες μας δεν παύει το μήνυμά του να είναι διαχρονικό: seize the day προτού γίνουμε τροφή για τα σκουλήκια ή "... Έχουμε όλη τη ζωή για να διασκεδάσουμε, έχουμε όλο το θάνατο για να ξεκουραστούμε..."


 


Σε όσους ακούγεται γνωστό είναι γιατί το είχε τραγουδήσει ο Δάκης: Φιλοσό, φιλοσό, φιλοσόφησε
:D


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
20220808_133933.jpg
Ο Ζωρζ Μουστακί στο Πρωτοχρονιάτικο πρόγραμμα της ΕΡΤ 31 Δεκεμβρίου 1975 - 1 Ιανουαρίου 1976
 
Πίσω
Μπλουζα