"Έφυγε" ο Νίκος Βασταρδής

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tzias57

RetroMasteR
Joined
6 Mαϊ 2008
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
462
Έφυγε σε ηληκία 87 ετών ο ηθοποιός Νίκος Βασταρδής. Ήταν πατέρας της ηθοποιού και σεναριογράφου Άννας Ανδριαννού. Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=128682&catid=3

Ένα απόσπασμα απο την σειρά "Ρωμανός Διογένης" που πρωταγωνσιστούσε

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΦΥΓΕ Ο ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΝΙΚΟΣ ΒΑΣΤΑΡΔΗΣ

καλο ταξιδι σε εναν υπεροχο ανθρωπο,σε εναν μεγαλο ηθοποιο,σε εναν αγαπημενο δασκαλο.Κυριε Νικο,ηταν τιμη μου που σας γνωρισα,πολυτιμο φυλαχτο ολα οι γνωσεις που μου μεταδωσατε....φτωχυνε κι αλλο το θεατρο...303427_302836303120318_112508732153077_814451_1429580838_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κακο με τους καλλιτεχνες που φευγουν, συνεχιζεται.

Καλο ταξιδι αγαπημενε ηθοποιε των παιδικων μου χρονων. Ο Θεος να σε αναπαυσει.
 
Αρκετές παιδικές αναμνήσεις είναι συνδεδεμένες με την παρουσία του ... να, κάτι μεσημέρια Κυριάκών στις αρχές των 80ς στο εξοχικό μας, όπου μάς κρατούσε συντοφιά η στιβαρή, αντρίκεια φωνή του με την υπέροχη άρθρωση και η εν γένει "αρχοντιά" του ... Μιλάω για το "Πορφύρα και Αίμα", που όλοι μαζί το βλέπαμε οικογενειακώς :


Τον ευχαριστούμε .... r.i.p. :( :( :( [δυστυχώς, εμείς "των 80ς οι εκδρομείς" ... αποχαιρετούμε πολύ σύντομα έναν ακόμη "παιδικό μας ήρωα" , μετά τον Τσιβιλίκα και τον Δαδινόπουλο :( :( .... Όμως, επειδή έχουν "κρατήσει" ένα πολύ γλυκό & τρυφερό κομμάτι της ζωής μας, τα παιδικά & εφηβικά μας χρόνια, είναι ... σαν να μην έφυγαν ποτέ από κοντά μας .... ] ....

[bambinella, την ίδια στιγμή γράφαμε σχεδόν τα ίδια :eek: o_O .... εμ, αφού έχουμε μεγαλώσει με τα ίδια πράγματα .... πάντως, ΄με βάση αυτά που διάβασα στη retroDB, διαπιστώνω ότι την "Πορφύρα και αίμα" την πρόλαβα στην επανάληψή της το 1980 / 1981, μιας και πρόκειται για σήριαλ του 1977 !!! Μεταδιδόταν Κυριακή μεσημεράκι και μάς "πετύχαινε" στις ανέμελες οικογενειακές μας στιγμές στο εξοχικό μας στο Πόρτο Ράφτη, μπροστά απ' την τεράστια παλιά ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας (που ... πάταγες το μεγάλο τετράγωνο κουμπι και η εικόνα "ερχόταν" μετά από μερικά λεπτά) !!! Τη φωνή του Βασταρδή, ως 9χρονο παιδάκι, την λάτρευααααα ..... Μακάρι να έχουν σωθεί τα επεισόδια της σειράς και να ξανακούσω αυτήν την υπέροχη φωνή μετά από 30βάλε χρόνια ..... ] ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό του ταξίδι...Άλλος ένας αγαπημένος μας έφυγε... :(
 
Μεγάλος ηθοποιός πραγματικά και σπουδαίος θεατράνθρωπος πάνω απ'όλα. καλό του ταξίδι...
 
Συνεχίζονται δυστυχώς με ταχείς ρυθμούς οι απώλειες των μεγάλων ηθοποιών.

Καλό του ταξίδι.

Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή του.
 
'Ηταν μορφή!

Κρίμα...
 
.... και θα μου επιτρέψετε, φίλοι μου, να μνημονεύσω μια ταινία στην οποία πρωταγωνίστησε ο Νίκος Βασταρδής !!! "Θύρα 7 - Η μεγάλη στιγμή" του Φώσκολου, έτους 1983 !!! Η ταινία, παρά την αφέλειά της και το ... "παρατραβηγμένο" σενάριό της [ο Φώσκολος, μέσα στη συνήθη θεματολογία του - με ίντριγκες, μεγιστάνες κλπ - έβαλε και ... τη Θύρα 7 :eek: o_Oo_O], είναι μία από τις αγαπημένες μου 80ς ταινίες [γούστα είναι αυτά !!! ] !!! Πάρτε μια γεύση από την παρουσία του αγαπημένου μας ηθοποιού και σε αυτήν την ταινία :

 
α ρε μπαμπεση σταυρωτη..

σωνει πια η παγανα στου θεατρου τη γειτονια..
 
Αγαπημένε αυτοκράτορα Γαλέριε ("Εν τούτω νίκα"), αγαπημένε αυτοκράτορα Ρωμανέ Διογένη ("Πορφύρα και αίμα"), καλό σου ταξίδι!
 
Καλό ταξίδι. Θυμάμαι τον Ρωμανό (alone against all).
 
Aretara, βλέποντας τη Βιβέττα Τσιούνη στο avatar σου, θυμήθηκα ότι ο Νίκος Βασταρδής είχε συμπρωταγωνιστήσει μαζί της και στη σειρά 'Ένας Πυγμαλίων" (1975). Εκτός από τον Νίκο και τη Βιβέττα έπαιζαν ο Άγγελος Αντωνόπουλος, η Τζοβάννα Φραγκούλη και η Λίλη Παπαγιάννη.
 
Στον Ρωμανό Διογένη τον φοβόμουν απίστευτα. Τώρα στενοχωρήθηκα απίστευτα. Καλό του ταξίδι!
 
Ο αφηγητής από το "κάπου, κάπως, κάποτε". Επιβλητική παρουσία...
 
RIO είπε:
Ο αφηγητής από το "κάπου, κάπως, κάποτε". Επιβλητική παρουσία...
ακριβως αυτο και ο κυριος αποστολιδης ειχε φτιαξει την μαριονετα του βασιλια να του μοιαζει καταπληκτικα του την ειχε αφιερωσει μαλλον ειχε παιξει και τον αρμαγεδων στον πρωτο χρονο της λαμψης για οσους θυμουνται

 
Επιβλητική παρουσία, επιβλητική φωνή. Άφησε το στίγμα του σε σημαντικές δουλειές της Ελληνικής τηλεόρασης.

Καλό του ταξίδι και τον ευχαριστούμε για τις αναμνήσεις που θα μας συντροφεύουν για πάντα...
 
Φτωχότερος ο καλλιτεχνικός κόσμος...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα