''Έφυγε'' ο Νίκος Τριανταφυλλίδης

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
601
δεν ξερω που ταιριαζε να το βαλω σαν θεμα ομως εφυγε δυστυχως σημερα σε ηλικια 49 ετων ο σκηνοθετης νικος τριανταφυλλιδης (γιος του χαρρυ κλυν) και ιδρυτης του gagarin live music space ο Οποιος ηταν και ο εγκεφαλος και οργανωτης του greek cult film festival ειχε τυχει να τον γνωρισω τοσο σε συναυλιες οσο και στο ιδιο το festival απλος ανθρωπος ετοιμαζε ενα ντοκυμαντερ αφιερωμα στον παοκ ομως δυστυχως δεν προλαβε να το ξεκινησει.... http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...s.4102748.html
 
Πολυ ασχημο νεο...απροσδοκητο...νεος ανθρωπος

Τα πρωτα GCFF ηταν ανεπαναληπτα
 
Κριμα.......

Κουραγιο στην οικογένειά του.

:(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ κρίμα, και για τους γονείς του κυρίως... Καλό του ταξίδι.

Θέλω να πω, από πρώτο χέρι, ότι επειδή ο Νικόλας ασχολήθηκε με πάρα πολλά πράγματα, σε κάποια δεν ήταν και τόσο εντάξει με τους συνεργάτες του. Τέλος πάντων, παρασμένα-ξεχασμένα... (θα μου πεις, και τελικά ποιός είναι εντάξει πια με τους συνεργάτες του...)

Ως σκηνοθέτης (γιατί παραπάνω μιλούσα για άλλες δραστηριότητες), μου αρέσει στις ταινίες του, π.χ. στους "Αισθηματίες" (2014), και πραγματικά είναι κρίμα που έφυγε νωρίς...Ίσως εν μέρει σε αυτή την ταινία να παρουσιάζει, σε δεύτερο, κρυμμένο επίπεδο, και κάποια πράγματα που αναγκάστηκε να δεχτεί στο χώρο της νύχτας, μια που ασχολήθηκε και με αυτόν (προσωπική άποψη).

Δείτε την ταινία αυτή, πάντως, όπως και να έχει. Είναι και μια μεγάλη επιστροφή του Τάκη Μόσχου.

Και πάλι καλό του ταξίδι, και συλλυπητήρια στους δικούς του.
 
ολα καποτε τελειωνουν σαυτην την ζωη και η ιδια η ζωη δυστυχως

ευτυχως οι σκηνοθετες ανηκουν τις κατηγοριες εκεινων των ισως τυχερων ανθρωπων που κατι μενει και υπαρχει πισω τους
 
Νεότατος άνθρωπος...Κρίμα....
 
Καλό ταξίδι Ν. Τριανταφυλλίδη...

(Λυπάμαι πολύ για τον Χάρρυ Κλυνν. Ειρωνεία της τύχης- μεγάλο πλήγμα για έναν άνθρωπο που πρόσφερε χαρά και γέλιο.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομολογω οτι δεν τον ηξερα σχεδον καθολου περα απο το ονομα. Απο τις δουλειες του ειχα δει μονο το Ραδιο Μοσχα, το οποιο θυμαμαι με νοσταλγια επειδη ηταν απο τις πρωτες ταινιες που ειχα δει εκεινη την εποχη με την παρεα μου (και btw τη συγκριναμε καπως με το Pulp Fiction)
 
πολύ κρίμα και πολύ νέος!!

R.I.P.
 
Ο Νίκος Τριανταφυλλίδης μπορεί να εφυγε πρόωρα το περασμένο καλοκαίρι ενω προετοίμαζε την ταινία -αφιέρωμα στην αγαπημένη του ομάδα του ΠΑΟΚ, η«90 χρόνια ΠΑΟΚ -νοσταλγώντας το μέλλον» ταινία ομως (που ειχε «αφήσει» ημιτελή),που ολοκλήρωσε τελικά η σύντροφός του, επίσης (βραβευμένη) σκηνοθέτης,Μαρίνα Δανέζη, μετά τον θάνατό του τον περασμένο Ιούνιο ,θα προβληθεί σε παγκόσμια πρεμιέρα στον 57ο Φεστιβαλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης(3-13 Νοεμβρίου 2016) .
http://www.ert.gr/538567-2/

Το ότι δεν έβαλαν καν τόνο σ' αρκετές λέξεις της ανακοίνωσης ,φαντάζομαι είναι στα πλαίσια της τιμής π,ου αποτίει η ΕΡΤ -και αυτός (Β.Κ.) που συνέταξε το κείμενο- στον μεταστάντα ,όσο & κατά πόσο τιμούν αμφότεροι τον ρόλο τους, όσο τους "χορηγούς τους" -όλους μας .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω Nemo... κρίμα για τον άνθρωπο που έφυγε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ κρίμα, και για τους γονείς του κυρίως... Καλό του ταξίδι.

Θέλω να πω, από πρώτο χέρι, ότι επειδή ο Νικόλας ασχολήθηκε με πάρα πολλά πράγματα, σε κάποια δεν ήταν και τόσο εντάξει με τους συνεργάτες του. Τέλος πάντων, παρασμένα-ξεχασμένα... (θα μου πεις, και τελικά ποιός είναι εντάξει πια με τους συνεργάτες του...)

Ως σκηνοθέτης (γιατί παραπάνω μιλούσα για άλλες δραστηριότητες), μου αρέσει στις ταινίες του, π.χ. στους "Αισθηματίες" (2014), και πραγματικά είναι κρίμα που έφυγε νωρίς...Ίσως εν μέρει σε αυτή την ταινία να παρουσιάζει, σε δεύτερο, κρυμμένο επίπεδο, και κάποια πράγματα που αναγκάστηκε να δεχτεί στο χώρο της νύχτας, μια που ασχολήθηκε και με αυτόν (προσωπική άποψη).

Δείτε την ταινία αυτή, πάντως, όπως και να έχει. Είναι και μια μεγάλη επιστροφή του Τάκη Μόσχου.

Και πάλι καλό του ταξίδι, και συλλυπητήρια στους δικούς του.
oι "Αισθηματίες" ήταν ίσως η καλύτερη του ταινία μυθοπλασίας..Εξαιρετική ταινία με πολύ ωραία φωτογραφία και ήχο.Ενώ οι 3 προηγούμενες του δεν μπορώ να πώ οτι μου άρεσαν πολύ εως καθόλου  (Ράδιο Μόσχα,Το Παλτό,Μαύρο Γάλα) οι αισθηματίες ήταν αξιόλογη ταινία και με ωραίες μουσικές μέσα.Πάντως πολύ θολά θυμάμαι σε μια συνέντευξη του Τριανταφυλλίδη αρχές '10 που έλεγε ότι θα ξεκινούσε σύντομα τότε την νέα του ταινία ''Αισθηματίες''.Τα ντοκιμαντέρ του (Τα στέκια,η τανία για τον Screamin Jay Hawkins κ.α.) ήταν πολύ ενδιαφέροντα πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα