Έφυγε ο ηθοποιός Γιάννης Μιχαλόπουλος

imperium

RetroAdept
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
846
Αντιδράσεις
128
http://blogs.gossip-tv.gr/nassos/apopsi/%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BB%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BF-%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9/

Ξεκίνησε την καριέρα του ως εκφωνητής του ραδιοφώνου μιας και η φωνή του ήταν πολύ χαρακτηριστική. Όμως στην πορεία τον κέρδισε η υποκριτική. Γεννημένος στην Αθήνα στις 22 Απριλίου του 1927 ο Γιάννης Μιχαλόπουλος έφυγε πρίν από λίγες ώρες από την ζωή. Σήμερα τα ξημερώματα στο ΚΑΤ η νοσηλεύτρια ενημέρωσε τους γιατρούς ότι ο ηθοποιός δεν είχε πλέον σφυγμό. Αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα υγείας την τελευταία δεκαετία.

Στον κινηματογράφο έπαιζε συνήθως δεύτερους ρόλους. Εμφανίστηκε σε πολλές ταινίες, μεταξύ των οποίων: Αχ αυτή η γυναίκα μου, Άνθρωπος για όλες τις δουλειές, και άλλες. Στην τηλεόραση έπαιξε σε πολλές σειρές, με πιο γνωστή το Ορκιστείτε παρακαλώ, από τις πιο πετυχημένες τηλεοπτικές κωμικές σειρές της δεκαετίας του 1980, όπου πρωταγωνιστούσε ως δικαστής.

 


 
απο δω το πληροφορηθηκα ,πολυ κριμα,ταλαντουχος και με ηθος

καλο παραδεισο
 
ένας ακόμη μεγάλος ηθοποιός στην γειτονιά των αγγέλων.Καλό του ταξίδι
 
Φτωχοτερος ο καλλιτεχνικος κοσμος... :(
 
Καλο ταξιδι κυριε Προεδρε........................
 
Δεν το ήξερα ότι μέχρι τώρα ζούσε ο ηθοποιός αυτός. Οταν είδα τον τίτλο μου ήρθε άλλος Μιχαλόπουλος στο μυαλό και τρελάθηκα.

Τουλάχιστον όμως πρόλαβε ο άνθρωπος αυτός και πλησίασε τα 90. Μακάρι όλοι να φτάνανε τόσο και να μην φεύγαν στα 60 κάτι τους, όπως έχει γίνει "της μόδας" τελευταία στον καλλιτεχνικό κόσμο.
 
  • Like
Reactions: PT8
Ένας χαρακτηριστικότατος ηθοποιός, με ευγενικά χαρακτηριστικά και καταπληκτική φωνή... Εξάλλου, ξεκίνησε ως εκφωνητής ραδιοφώνου.

Καλό του ταξίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον θυμάμαι ΚΑΘΕ φορά που περνάω έξω από το φαρμακείο Σέκερη & Κανάρη για να πάρει τα χάπια του ;)

Καλό ταξίδι και καλή ανάπαυση.
 
Για καποιο περιεργο λογο, σε ολους τους ρολους του εκανε τον ηλικιωμενο και φαινοταν και ηλικιωμενος.
 
Wally είπε:
Για καποιο περιεργο λογο, σε ολους τους ρολους του εκανε τον ηλικιωμενο και φαινοταν και ηλικιωμενος.
Όντως .

Μάλιστα νομίζω σε μια συνέντευξη το είχε εκφράσει ως παράπονο/διαπίστωση ότι στην αρχή της κινηματογραφικής καριέρας του έπαιζε ρόλους μεγαλύτερους από την πραγματική ηλικία του

π.χ.

Αχ και να 'μουν άντρας 1966 (Πατέρας με κόρη σε ηλικία γάμου)

Αχ! Αυτή η γυναίκα μου 1967 ( ως μεσόκοπος Χαρίλαος)

Μιας πεντάρας νιάτα (1967) 1967 (στον καλύτερο ίσως ρόλο του ως ο ~60άρης ψάλτης Πασχάλης -όπου κλέβει την παράσταση )

Η θεία μου η χίπισσα 1970(ο πατέρας του 25-30αρη Itt-Τσιβιλίκα)

Ο κατεργάρης 1971 (ο πατέρας του 25-30αρη Βουρνά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως με αυτά τα χαρακτηριστικά γυαλιά α-λα-Χατζηφωτίου, ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο να κάνει κάτι άλλο από τον ηλικιωμένο ή τον "θεσμικό" ("Ορκιστείτε παρακαλώ").
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πάντως με αυτά τα χαρακτηριστικά γυαλιά α-λα-Χατζηφωτίου, ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο να κάνει κάτι άλλο από τον ηλικιωμένο ή τον "θεσμικό" ("Ορκιστείτε παρακαλώ").
και εκτος αυτου ηταν σχεδον πενηνταρης ,οποτε δεν ειχε και πολλες επιλογες

επισης δεν επαιζε δευτερους ρολους στις ταινιες οπως αναφερανε στα σαιτς κτλ αλλα συμπρωταγωνιστικους ρολους,ενω στο θεατρο ηταν θιασαρχης η συνθιασαρχης και στην τηλεοραση πρωταγωνιστης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Όντως .

Μάλιστα νομίζω σε μια συνέντευξη το είχε εκφράσει ως παράπονο/διαπίστωση ότι στην αρχή της κινηματογραφικής καριέρας του έπαιζε ρόλους μεγαλύτερους από την πραγματική ηλικία του

π.χ.

Αχ και να 'μουν άντρας 1966 (Πατέρας με κόρη σε ηλικία γάμου)

Αχ! Αυτή η γυναίκα μου 1967 ( ως μεσόκοπος Χαρίλαος)

Μιας πεντάρας νιάτα (1967) 1967 (στον καλύτερο ίσως ρόλο του ως ο ~60άρης ψάλτης Πασχάλης -όπου κλέβει την παράσταση )

Η θεία μου η χίπισσα 1970(ο πατέρας του 25-30αρη Itt-Τσιβιλίκα)

Ο κατεργάρης 1971 (ο πατέρας του 25-30αρη Βουρνά)



elsint17 είπε:
και εκτος αυτου ηταν σχεδον πενηνταρης ,οποτε δεν ειχε και πολλες επιλογες

επισης δεν επαιζε δευτερους ρολους στις ταινιες οπως αναφερανε στα σαιτς κτλ αλλα συμπρωταγωνιστικους ρολους,ενω στο θεατρο ηταν θιασαρχης η συνθιασαρχης και στην τηλεοραση πρωταγωνιστης


Αχ και να 'μουν άντρας 1966 (Πατέρας με κόρη σε ηλικία γάμου) 39

Αχ! Αυτή η γυναίκα μου 1967 ( ως μεσόκοπος Χαρίλαος) 40

Μιας πεντάρας νιάτα (1967) ( ως ο ~60άρης ψάλτης Πασχάλης) 40

Η θεία μου η χίπισσα( 1970) (ο πατέρας του 25-30αρη Itt-Τσιβιλίκα) 43

Ο κατεργάρης 1971 (ο πατέρας του 25-30αρη Βουρνά) 44

(Αντίστοιχα ως γεννημένος το 1927)

Απλά τυποποιήθηκε νομίζω .

Και σταδιακά κάποια στιγμή λίγα χρόνια μετά η κινηματογραφική ηλικία των ρόλων νομοτελειακά ταυτίστικε με την πραγματική του .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία Άνθρωπος για όλες τις δουλειές (1966) του Γιώργου Κωνσταντίνου, έχω την εντύπωση ότι ο Γιάννης Μιχαλόπουλος δεν έδειχνε ηλικιωμένος.

Είναι η ταινία στην οποία ο Γιώργος Κωνσταντίνου φεύγει από την επιχείρηση του πατέρα του και πιάνει δουλειά ως γκρουμ σε ξενοδοχείο, όπου μεταξύ άλλων βοηθά τον μοναχικό Ελληνοαμερικανό επιχειρηματία Γιάννη Μιχαλόπουλο να βρει τον έρωτα στο πρόσωπο της ανύπαντρης μητέρας Μπέτυς Αρβανίτη.

Μία φίλη μου (όχι συνομήλικη του Γιάννη Μιχαλόπουλου), μου είχε πει ότι στη συγκεκριμένη ταινία «θα μπορούσες να τον πεις ακόμα και όμορφο, με τα μεγάλα καταγάλανα μάτια του».

Λυπάμαι που δεν μπορώ να βρω στο διαδίκτυο φωτογραφία από την παραπάνω ταινία στην οποία να φαίνονται καθαρά τα μάτια του. Πάντως, βρήκα την ακόλουθη φωτογραφία, η οποία νομίζω ότι είναι αρκετά διαφωτιστική.

---------------------------------------------------------------------------------------

image_140663.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο πάντως πως παρόλο που ήταν μεγάλος ηθοποιός η μόνη φορά που τον θυμάμαι πρωταγωνιστή στον κινηματογράφο είναι μια μεταγενέστερη έγχρωμη που κάνει τον ασφαλιστή και μαζί του παίζει η Κυβέλου και ο Φλωρινιώτης...
 
Αισυμνήτης είπε:
Στην ταινία Άνθρωπος για όλες τις δουλειές (1966) του Γιώργου Κωνσταντίνου, έχω την εντύπωση ότι ο Γιάννης Μιχαλόπουλος δεν έδειχνε ηλικιωμένος.
Είναι η ταινία στην οποία ο Γιώργος Κωνσταντίνου φεύγει από την επιχείρηση του πατέρα του και πιάνει δουλειά ως γκρουμ σε ξενοδοχείο, όπου μεταξύ άλλων βοηθά τον μοναχικό Ελληνοαμερικανό επιχειρηματία Γιάννη Μιχαλόπουλο να βρει τον έρωτα στο πρόσωπο της ανύπαντρης μητέρας Μπέτυς Αρβανίτη.

Μία φίλη μου (όχι συνομήλικη του Γιάννη Μιχαλόπουλου), μου είχε πει ότι στη συγκεκριμένη ταινία «θα μπορούσες να τον πεις ακόμα και όμορφο, με τα μεγάλα καταγάλανα μάτια του».

Λυπάμαι που δεν μπορώ να βρω στο διαδίκτυο φωτογραφία από την παραπάνω ταινία στην οποία να φαίνονται καθαρά τα μάτια του. Πάντως, βρήκα την ακόλουθη φωτογραφία, η οποία νομίζω ότι είναι αρκετά διαφωτιστική.

---------------------------------------------------------------------------------------
θα συμφωνησω,οντως σαυτην ηταν γλυκος και ισως να μπορουσες να πεις και ομορφος αλλα και παλι οχι νεος

δυστυχως για αυτον απο τα 39 του οπως σωστα επισημανε ο νεμο εδειχνε 50ρης μεχρι που πραγματικα πενηνταρησε και εξισορροπησε η ηλικια των ρολων με την πραγματικη.

πρωτο ονομα η πρωτο ρολο δεν ειχε σε καμια ταινια ηταν ομως συμπρωταγωνιστης και αυτο δεντολες δευτερο ρολο
 
Εγώ πάλι νομίζω ότι ο Γιάννης Μιχαλόπουλος ήταν από εκείνους τους ηθοποιούς που όπου εμφανίζονταν, έκλεβαν την παράσταση, παρόλο που είχε τους δεύτερους ή συμπρωταγωνιστικούς ρόλους (όπως θέλετε, το λέτε) στα έργα που έπαιζε. Ποιος δεν θυμάται τον απολαυστικό "Χάρρρρρρυ" του "Αχ, αυτή η γυναίκα μου" ή τον αυστηρό Πρόεδρο του "Κατεργάρη" ή τον σοβαρό μπαμπά που ήταν απελπισμένος με τον βλαμμένο γιό του στο "Η θεία μου η χίπισσα"?? Και φυσικά στο "Μιας πεντάρας νιάτα" εκεί ναι, δίνει ρέστα... Έφυγε πλήρης ημερών... Αιωνία του η μνήμη...
 
"γιατί ΕΓΩ ξέρω να επιλέγω υπαλλήλους !"

"κι ΕΓΩ ξέρω να επιλέγω διευθυντάς !"

Ένας αμίμητος διάλογος, μαζί με τα προηγούμενα και τα επόμενά του, από δύο μη πρωταγωνιστές, αλλά στυλοβάτες...
 
  • Like
Reactions: PT8
AΠό τους αγαπημένους μου ηθοποιούς,αστείρευτο ταλέντο,έβγαζε γέλιο αυθόρμητο και έπαιζε καταπληκτικά.Να ναι καλά εκεί πάνω και ευχαριστούμε για ότι μας προσέφερε μέχρι σήμερα.

Και κάτι από μένα για το καλό...
 
συμφωνω με ολους σας και προσυπογραφω

φτωχαινει το ελληνικο θεατρο

και δυσκολα απο τις νεοτερες γενιες ηθοποιων (και το λεω εγω που ανηκω σαυτην) βρισκεις αναλογου υποκριτικου μεγεθους και με ηθος
 
Πίσω
Μπλουζα