"Έφυγε" o Blake Edwards 1922-2010

Retrospectiva

Retro Member
Joined
12 Αύγ 2010
Μηνύματα
200
Αντιδράσεις
110
Blake%20Edwards.jpg
BLAKE EDWARDS ( 1922-2010 )





Ο σεναριογράφος και σκηνοθέτης Μπλέικ Εντουαρντς πέθανε την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου σε ηλικία 88 χρόνων, γράφει η καλλιτεχνική επιθεώρηση Variety.

Ο Εντουαρντς πέθανε αργά χθες το βράδυ λόγω επιπλοκών πνευμονίας στο νοσοκομείο Σεντ Τζονς στη Σάντα Μόνικα, της Καλιφόρνιας.

Ο Εντουαρντς ευρύτερα γνωστός ως ο σκηνοθέτης και ο σεναριογράφος της σειράς των ταινιών «Ροζ Πάνθηρας», του «10», του «Πάρτυ» καθώς και του κλασσικού αριστουργήματος «Πρωινό στο Τίφανις» και «Μέρες Κρασιού και Λουλουδιών».

Ο Εντουαρντς γεννήθηκε στην Τούζλα της Οκλαχόμα, στις 22 Ιουλίου του 1922. Είχε αποκτήσει μια κόρη, την Τζένιφερ και ένα γιο τον Τζέφρι, από τον πρώτο του γάμο με τη Πατρίτσια Γουόκερ. Το 1969 παντρεύτηκε με την διάσημη ηθοποιό Τζούλι Αντριους με την οποία υιοθέτησαν δύο ορφανά από το Βιετνάμ, την Εϊμι Λι και την Τζοάνα Λιν.

Το 2004 βραβεύτηκε με Όσκαρ για τη συνολική του προσφορά.

Ευχαριστούμε για το θέαμα! Αντίο κύριε Έντουαρντς...

Filmography





'Ενα από τα αριστουργήματά του

 
Αν και με το σινεμά έχω σχέση πραγματικά ανύπαρκτη, είχα γελάσει με τη ψυχή μου με το "Ροζ Πάνθηρα" .

Έφυγε πλήρης ημερών, έχοντας κάνει αυτό που του αρέσει στη ζωή του. Δεν θα πω "κρίμα" αλλά "μπράβο του". Όπως λέει και ένα γνωστό άσμα "γελάς ή κλαις στο τέλος κανείς δε μένει" ο μοναδικός κανόνας που δεν έχει εξαίρεση να τον επιβεβαιώνει. Καλό του ταξίδι.
 
Συνεργαστηκε πολυ και καλα με τον Peter Sellers και γι' αυτο το ονομα του ειναι συνδεδεμενο στο μυαλο μου με αυτον τον ηθοποιο. Το Παρτυ ειναι για μενα ταινια - σταθμος στην κωμωδια για την απεριττη και συναμα πολυ ουσιαστικη σκηνοθετικη γραφη της.

Λυπαμαι πολυ που εφυγε ο Βlake Edwards απο κοντα μας, αλλα για να χρησιμοποιησω τον τιτλο μιας δικης του ταινιας, That's life.
 
Πωπω χαλια θα ειναι η Julie...
 
Κρίμα που έφυγε κι αυτός... Εξαιρετικός σκηνοθέτης!! Το περασμένο καλοκαίρι μου δόθηκε η ευκαιρία να δω στο πανί επιτέλους το "Breakfast At Tiffany's" και δυστυχώς την κλώτσησα... Αυτήν και άλλες τις ανέβασε η Κινηματογραφική Λέσχη Ηρακλείου. Στο φετινό θα δω περισσότερο υλικό γιατί βάζουν αρκετές ταινίες που αξίζουν! Τα "Ροζ Πάνθηρας" αλησμόνητα! Το "Πάρτυ" εξαιρετική κωμωδία! Την έχω δει 5-6 φορές! Το "Son Of Pink Panther" δεν έχω δει ακόμη αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια αν και πρωταγωνιστεί ο Roberto Begnini. Επίσης μετράει πολύ το "Victor Victoria", το "Η Μυστηριώδης Κυρία Με Τα Μαύρα" ("The Notorious Lanlady"), το "Το Τελευταίο Κτύπημα" ("Soldier In The Rain") και το "Η Μεγάλη Κούρσα Γύρω Από Τον Κόσμο" ("The Great Race")!! Δεν έχω δει πολλές του αλλά έχω ακόμη στην want list αρκετές που θέλω κάποια στιγμή να βρω/δω όπως το "Μέρες Κρασιού Και Λουλουδιών" ("Days Of Wine And Roses") ('62) με τον Jack Lemmon που επίσης συμπαθώ! Το έχει δει κανείς;
 
Πίσω
Μπλουζα