Έχω PS2 network adapter , και μπορώ να βάλο HD, αξίζει?

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Γνώστες του θέματος, έχω την εξής απορία:

γιατί να βάλω σκληρό στο PS2 ? έχει νόημα ? το έχω φτιαγμένο και παίζω τα backups μου μια χαρά παρεπιπτώντος... αυτό το HDLoader κάνει δουλειά η θα με τρελάνει στα κολλήματα ? έχει κανείς εμπειρία σε PS2 με HD ?

τα φώτα σαααααααςςςςςς ! :help:

ευχαριστώ! :)
 
Εγώ πήρα PS2, Network adapter, δίσκο, μου τον γέμισε φίλος με παιχνίδια, αλλά το HDLoader κολλάει στην loading screen (έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές εκδόσεις, σε CD, DVD, ισπανική έκδοση, τίποτα). Βέβαια φταίει η έκδοση του PS2 που έχω προφανώς. Αν θέλεις τη γνώμη μου, μια χαρά είσαι με τα δισκάκια, αλλά κάποια στιγμή το drive θα σου μείνει και θα κολλάει. Βάλε δίσκο. Επίσης πάρε την κάμερα Eye Toy (βάλεις - δε βάλεις).
 
to drive tha meinei? giati? einai v9 bebaia, alla to prosexo, den exo to paramikro prob... fysika prosexo ta diskakia, 95% RITEK G4/G5 kai ta ypoloipa TDK/Verbatim ...

episis to tsipaki einai tromerh epitixia, to MarsPRO 630 an thymamai kala... o egkatastaths htan mastoras . les kai htan robot!
 
Κατά την γνώμη μου αξίζει και με το παραπάνω!

Έχεις συγκεντρωμένα τα παιχνίδια που παίζεις στον σκληρό, γλυτώνεις τον "μπελά" να βρίσκεις το κάθε δισκάκι κάθε φορά.

Κι εκτός από αυτό τα παιχνίδια από τον σκληρό φορτώνουν δύο φορές πιο γρήγορα τουλάχιστον!

Χώρια ότι μπορείς να φτιαξεις και partition και να πετάξεις μέσα και ότι άλλο π.χ. emulators-roms, divx.

Άμα συνηθίσεις τον σκληρό για 1-2 βδομάδες μετά δεν θα μπορείς χωρίς αυτόν πίστεψέ με.:rolleyes:

Σήμερα πήρα έναν 320GB atapi, αργά ή γρήγορα τον βλέπω να οδεύει προς το ps2 για αντικατάσταση του 80αρη. :D

Ένα πράγμα σαν τα κινητά, μια χαρά ήμασταν και πριν μπουν στην ζωή μας, φαντάσου τώρα όμως τη ζωή σου χωρίς αυτό, απλά δεν γίνεται... :diablotin:

Vagelis περίεργο το πρόβλημα που αναφέρεις, κόλλαγε εννοείς δεν φόρτωνε καθόλου;

Τι έκδοση PS2 έχεις; Δεν έχω ακούσει να υπάρχει πρόβλημα με κάποια συγκεκριμένη έκδοση πάντως.

Ο φίλος σου με ποιον τρόπο/πρόγραμμα σου γέμισε τον σκληρό με games;
 
trabakoulas είπε:
Vagelis περίεργο το πρόβλημα που αναφέρεις, κόλλαγε εννοείς δεν φόρτωνε καθόλου;Τι έκδοση PS2 έχεις; Δεν έχω ακούσει να υπάρχει πρόβλημα με κάποια συγκεκριμένη έκδοση πάντως.

Ο φίλος σου με ποιον τρόπο/πρόγραμμα σου γέμισε τον σκληρό με games;
Κόλλαγε στην loading screen. Έμενε έτσι για πολύ ώρα. Αν πατούσα δε το reset, δεν γινόταν reset. Ήθελε πια κλείσιμο και άνοιγμα.

Τώρα δε θυμάμαι την έκδοση και το έχω δανείσει σε ξάδερφό μου.

Αλλά όταν είχε το πρόβλημα, δοκιμάσαμε τον δίσκο μου στο PS2 του φίλου μου και δούλευε. Δοκιμάσαμε το network adapter μου στο PS2 του φίλου μου και δούλευε, και τέλος δοκιμάσαμε και τα δισκάκια μου στο PS2 του φίλου μου και ήταν μια χαρά. Επίσης δοκιμάσαμε τον δίσκο του στο δικό μου και δεν δούλευε, το network adapter του στο δικό μου και επίσης δεν δούλευε.

Άρα νομίζω δεν τίθεται θέμα, φταίει η έκδοση του PS2 μου. Η αλήθεια είναι ότι πέρασε ένας χρόνος και ίσως θα έπρεπε να ψάξω για νέα άκδοση του HDLoader...

Αν έχει κανένας τελευταία έκδοση, μπορεί να μου τη στείλει;

vag.greekroms@gmail.c.om.
 
Ο σκληρός είναι μόνο για πολύ λίγα παιχνίδια συγκριτικά...ήταν καλή λύση ως ιδέα στην αρχή για να ξεκουράσεις το Laser κλπ κλπ, αλλά τα συμβατά παιχνίδια δεν είναι τόσα πολλά και τόσο καλα...Τα καλύτερα δυο παιχνίδια για μένα που ήταν οκ με σκληρό είναι Tekken & Resident Evil 4 (Νομίζω και το BLACK δεν θυμάμαι καλα)τα άλλα δεν είναι και τόσο καλα με εξαιρέσεις που μου διαφεύγουν τώρα. Επίσης πολλά εισαγωγικά βίντεο (μπορείς να τα πηδήξεις όμως) δεν παίζουν καλα αλλά και πολλά βίντεο μέσα στο παιχνίδι, λόγω της USB 1 χαμηλής ταχύτητας. τέλος αν δεν ψάξεις καλα για ποια παιχνίδια είναι συμβατά με HDLoader θα κάνεις τσάμπα κόπο. EYETOY, SINGSTAR, GOD OF WAR, PRO EVO FIFA, GUITAR HERO (το ποιο διασκεδαστικό για μένα), RACING και πόσα άλλα ακόμα πολύ αγαπητά δεν παίζουν. έτσι και εγώ εχω περίπου στα 40 Αυθεντικά παιχνίδια και τέρμα...πλέον είναι φθηνά από 8Ε-30Ε τα πολύ καινούργια. έχω 320 σκληρό και τον εχω εκτός ρεύματος. (Αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις, κοίτα για MAXTOR είναι οι ποιο συμβατοί. Επιμένω όμως να τα έχεις ΟΛΑ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ αξίζουν, έχεις το κουτάκι τους με τις οδηγίες, έχουν πολύ ποιοτικά δισκάκια και κρατάνε σε βάθος χρόνου.
 
@plintiriopiaton :

usb1 taxythta? milame gia to palio PS2 pou me ton network adaptor exei kanoniko IDE interface... oxi gia to slim ps2...
 
vagelis μπορείς να την βρεις εδώ την τελευταία έκδοση (όπως και άλλα πραγματάκια :) ), είναι η 0.8b και νομίζω εδώ είναι fully patched version.

http://www.4shared.com/dir/839337/1fd55e49/sharing.html

Playstation Tools->HDL 0.8b++ ISO.zip

Υπάρχει κι εδώ αλλά δεν ξέρω τι patches έχουν περαστεί, ΑΝ έχουν περαστεί...

http://www.sksapps.com/index.php?page=hd.html

Ναι με network adapter οι ταχύτητες είναι πολύ καλές και η συμβατότητα με τα παιχνίδια πολύ μεγάλη! Δουλεύουν σχεδόν όλα :)

Με usb είναι λίγο κλάφτα χαράλαμπε και η συμβατότητα και η ταχύτητα :diablotin:

Γι'αυτό κάποιοι ψάχνουν μέχρι και τώρα καινούριο "χοντρό" ps2...:animrolleyes:
 
sostos file trabakoulas !!!! euge!

dhladh to hdloader theleis patches gia na yposthrizei kathe game?

edit: thymamai ena prog gia ps2 pou to dinane mazi me ena flashaki kai ekane copy sto flash ta saves apo thn memory card, paizei auto ekei?
 
Απλά η fully patched version έχει περασμένα όλα τα patches.

Μόνο το patch για το GOW2 δεν πρέπει να είναι περασμένο.

Από τα σχετικά καινούρια και γνωστά παιχνίδια τα FFXII και GOW2 είναι αυτά που θέλουν έτσι μια ιδιαίτερη μεταχείριση.

Θα δεις ότι και στα 2 links υπάρχει έκδοση του HDLoader με περασμένο το patch για το GOW2.

Για το FFXII αν θυμάμαι καλά "patchareis" το ISO για να τρέξει.

Λογικά και ή έκδοση στο skapps θα είναι patched απλά δεν είμαι και σίγουρος, πάντως στο splash screen του hdloader που φορτώνει το αναφέρει συνήθως.

Να έχεις υπόψη σου όμως πως κατά 99% δεν θα χρειαστείς κάποιο patch για τα games, μερικά μπορεί να χρειάζονται κάποια ρύθμιση στο compatibility menu του hdloader αλλά τίποτα το ιδιαίτερο :)

Vagelis υπάρχει και έκδοση με anti-freeze fix αλλά δεν την έχω βρει σε ISO.

Αν ξανασχοληθείς και δεν σου δουλέψει η fully-patched πάλι, το ψάχνουμε :)
 
asikamin είπε:
ρε παιδια που θα βρω network adapter σε λογική τιμή , στην Αθήνα?
Για την ώρα χρησημοπιοώ αυτό
Εγώ τον είχα πάρει από εδώ

http://www.modchip.gr/shop/product_info.php?products_id=144&osCsid=079d0291454c6a22c498b0133b0e9335

Στον Άγιο Δημήτριο είναι το μαγαζί αν ενδιαφέρεσαι να περάσεις από εκεί.

Είναι λίγο τσουχτερή η τιμή του ναι αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να τον βρεις πιο φτηνά... :confused:

Γενικώς είναι ακριβό accessory και από έξω δεν νομίζω ότι θα σου έρθει πολύ φθηνότερα
 
ego to plhrosa 55GBP teliki timh me metafora. olokainourio se kleisth siskeuasia. exei metaxeirismena sto eBay fthna, alla erxontai sketa, xoris CD ktl...
 
Εγώ είχα πάρει δύο. Έναν καινούργιο σφραγισμένο κι έναν μεταχειρισμένο.

Καί οι δύο ήταν γύρω στα 20 ευρώ με τα μεταφορικά (eBay).

Αλλά θέλει τρελό ψάξιμο και υπομονή.
 
Vagelis είπε:
Εγώ είχα πάρει δύο. Έναν καινούργιο σφραγισμένο κι έναν μεταχειρισμένο.Καί οι δύο ήταν γύρω στα 20 ευρώ με τα μεταφορικά (eBay).

Αλλά θέλει τρελό ψάξιμο και υπομονή.
Βασικά 20 ευρώ για καινούριο είναι φοβερή τιμή.

Είχα ψάξει κι εγώ θυμάμαι τότε αλλά οι τιμές που είδα ήταν πάνω κάτω ίδιες με αυτές που έβρισκα εδώ, δηλαδή κοντά στα 50ευρώ.

keropi μάλλον τον πήρες λίγο ακριβά, μήπως τώρα ήρθε η ώρα να βγάλει τα λεφτά του;:rolleyes:

Αν σου περισσεύει κανένας παλιός IDE σκληρός κι έχεις όρεξη, τράβα μια δαγκωνιά να δεις τη γλύκα! :diablotin:
 
@trampakoulas:

nai to ksero, monos tou eixe 60e. alla htan UK, se power-seller magazi kai hmoun sigouros oti tha einai OK. kalytera 10-15eur parapano kai na eisai sigouros , para na psaxnesai meta... tha xoso HD ASAP. :D

apla ton karfono sto adapter kai ton bazo sto ps2? den thelei kamoia bash h tipota tetoio, e?
 
Ναι τον καρφώνεις και τον βάζεις, δεν χρειάζεται βάση ή κάτι τέτοιο.

Τι μάρκα σκληρό θα βάλεις; Οι WD δεν εφαρμόζουν ακριβώς, θα πρέπει να κάνεις λίγο μοντάρισμα πρώτα σε αυτή την περίπτωση.

Μπορείς να συνδέσεις τον σκληρό στο pc πρώτα και να βάλεις από εκεί τα παιχνίδια, με το winhiip (1.7.6 η τελευταία έκδοση).

Μπορείς να το βρεις και σε κάποιο από τα link ου έδωσα και πιο πάνω.

http://www.sksapps.com/index.php?page=hd.html

Πολύ καλό πρόγραμμα γενικά και θα τα μεταφέρεις πολύ πιο γρήγορα τα images στο σκληρό έτσι.

Καλό είναι τα iso να τα κάνεις πρώτα με κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα (π.χ. dvd decrypter) από το δισκάκι σου και στην συνέχεια να το περάσεις με το winhiip στον σκληρό.

Have fun! :D
 
Έγραψα σε CD και σε DVD (υπήρχαν καί οι δύο εκδόσεις) το HDLoader, αλλά στα πολύ γρήγορα που τα δοκιμάσαμε με τον ξάδερφο, δεν ξεκινούσαν καν. Το ένα δεν διαβαζόταν και το άλλο έβγαζε μαύρη οθόνη.

Βιαζόμουν κι έφυγα, του είπα να τα καθαρίσει και να ξαναδοκιμάσει...
 
Vagelis είπε:
Έγραψα σε CD και σε DVD (υπήρχαν καί οι δύο εκδόσεις) το HDLoader, αλλά στα πολύ γρήγορα που τα δοκιμάσαμε με τον ξάδερφο, δεν ξεκινούσαν καν. Το ένα δεν διαβαζόταν και το άλλο έβγαζε μαύρη οθόνη.Βιαζόμουν κι έφυγα, του είπα να τα καθαρίσει και να ξαναδοκιμάσει...
Δεν διαβαζόταν καθόλου;

Όταν λες του'πες να τα καθαρίσει τι εννοείς;

Αν κατάλαβα καλά σε CD-RW και DVD-RW τα'γραψες;

Δοκίμασε σε απλό DVD ή CD. Με τα RW το PS2 δεν τα πάει καθόλου καλά, συνήθως δεν τα διαβάζει καθόλου, και του ζορίζουν πολύ και την κεφαλή.

Εγώ όταν είχα δοκιμάσει ένα CD-RW ακουγόταν σαν τρακτέρ!:nervous:

Καλό είναι να μην χρησιμοποιείς καθόλου rewritable media με το PS2
 
trabakoula se vrisko diavasmeno!

thanks!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα