Όνομα - ζώο - πράγμα - φυτό

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
168
Θυμάται κανείς αυτό το παιχνίδι που έλεγε την αλφαβήτα κάποιος από μέσα του και μετά κάποιος έλεγε στοπ και σε ότι γράμμα σταματούσε γράφαμε ονόματα, ζώα κτλπ από αυτό το γράμμα και όποιος τελείωνε πρώτος κέρδιζε.
 
Ναι, βέβαια, πολύ δημοφιλές, διαχρονικό παιχνίδι. Οι κανόνες ήταν οι εξής: 10 βαθμοί αν μία λέξη την έβρισκε μόνο ένας, 5 αν έβρισκες μία λέξη κι οι υπόλοιποι είχαν βρει την ίδια, και 2 αν όλοι απάντησαν το ίδιο. Αν δεν απαντούσες, απλά δεν έπαιρνες τίποτα.
 
Αγαπημενο παιχνιδι!!!!Το παιζαμε συνεχεια με την αδερφη μου και κατι ξαδερφια μας οποτε βρισκομασταν.Ενα μολυβι και ενα χαρτι τοτε ηταν ικανα να προσφερουν πολυ παιχνιδι!!!
 
ναι μαρεσει πολυ αυτο το παιχνιδι

το παιζω ακομα και τωρα με την κοπελα μου καμμια φορα
 
To δυμοφιλέστερο παιχνίδι στις παρέες μου οταν πηγενα δημοτικό και γυμνάσιο ,όσο περναγαν τα χρόνια (λογικό) έχανε την ουσία του γιατι επαναλαμβανόντουσαν καποια είδη και τα βρισκες αμέσως!

Ξεπερασμένο στα αλήθεια (ανήκει πια στο χρονοντούλαπο). Τα σημερινά παιδιά να υποθέσω οτι το βαριουνται!
 
video80 είπε:
Ξεπερασμένο στα αλήθεια (ανήκει πια στο χρονοντούλαπο). Τα σημερινά παιδιά να υποθέσω οτι το βαριουνται!
Με χαρά θα σε ενημερώσω ότι μπορεί για εμάς να μην έχει τόσο ενδιαφέρον αλλά για τα μικρά παιδιά αποτελεί ένα πρώτης τάξεως διασκεδαστικό εργαλείο (εκ)μάθησης του αλφάβητου και της ορθογραφίας. Για τα πιο μικρά που δεν ξέρουν να γράφουν ακόμα / σωστά / γρήγορα και μόνο το να ψάχνουν προφορικά όνομα, ζώο, πράγμα, φυτό, επάγγελμα κ.λπ. από Α ή Π είναι αρκετό για το ακόνισμα του μυαλού τους (ρετρό φράση).

Ζώο από Θ; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσες φορές μαλώσατε γιατί ενώ είπατε Στοπ κάποιος εξακολουθούσε να γράφει?

Πόσες φορές συμπληρώσατε λέξη στα κρυφά (και καλά σημειώνατε τη βαθμολογία :p ) μετά το σποτ?

Πόσες φορές πεταχτήκατε μέχρι το ταβάνι από το ξαφνικό Στοπ του αντιπάλου?

Και η κλασική ατάκα "Μα πότε πρόλαβες?"

Ωραιότατο παιχνίδι. Από τα αγαπημένα μου, το οποίο καμιά φορά εξακολουθώ να παίζω!

Θράψαλο
 
εκνευριζομουν οταν ελεγαν στοπ και εγω δεν ειχα τελειωσει

απο Θ ζωο εψαξα και βρηκα Θαλασσια Αγελαδα.ουτε που ηξερα οτι υπαρχει
 
Θαλάσσιος ελέφαντας πιάνει?

imperium είπε:
εκνευριζομουν οταν ελεγαν στοπ και εγω δεν ειχα τελειωσει
απο Θ ζωο εψαξα και βρηκα Θαλασσια Αγελαδα.ουτε που ηξερα οτι υπαρχει
 
imperium είπε:
εκνευριζομουν οταν ελεγαν στοπ και εγω δεν ειχα τελειωσει
απο Θ ζωο εψαξα και βρηκα Θαλασσια Αγελαδα.ουτε που ηξερα οτι υπαρχει
Ένα κολπάκι που συνήθως έκανα, ήταν να γράφω τις λέξεις κομμένες, για παράδειγμα δέμα=δέμ., μολύβι=μολ...και ήταν πιο γρήγορο...

Dimitrissss είπε:
Ναι, βέβαια, πολύ δημοφιλές, διαχρονικό παιχνίδι. Οι κανόνες ήταν οι εξής: 10 βαθμοί αν μία λέξη την έβρισκε μόνο ένας, 5 αν έβρισκες μία λέξη κι οι υπόλοιποι είχαν βρει την ίδια, και 2 αν όλοι απάντησαν το ίδιο. Αν δεν απαντούσες, απλά δεν έπαιρνες τίποτα.
Ή 10 βαθμοί αν έβρισκες διαφορετική λέξη από το συμπαίκτη σου και 5 βαθμοί αν ήταν ίδια η λέξη (για 2 παίκτες)...

spirtoulis είπε:
Θυμάται κανείς αυτό το παιχνίδι που έλεγε την αλφαβήτα κάποιος από μέσα του και μετά κάποιος έλεγε στοπ και σε ότι γράμμα σταματούσε γράφαμε ονόματα, ζώα κτλπ από αυτό το γράμμα και όποιος τελείωνε πρώτος κέρδιζε.
Οι κατηγορίες ήταν:όνομα, ζώο, φυτό, πράγμα, επάγγελμα,χώρα ή πόλη, φαγητό, χρώμα, ηθοποιός ή τραγουδιστής...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανονικά δεν μπορείς να βάλεις διπλή λέξη.

Επίσης δεν επιτρέπεται να κόβεις και τις λέξεις αλλά σε αυτό λίγο πολύ όλοι ψιλοκλέβουμε! ;)
 
Και μην ξεχνάμε και άλλα κλασικά παιχνίδια όπως κρεμάλα ή τροίλιζα.
 
Εμείς (όσοι βαδίσαμε προς 3η δέσμη) βάζαμε θως (τσακάλι) και θύννος (τόνος) στα ζώα από "Θ".

Επίσης για τη βαθμολογία θυμάμαι ότι έπαιρνε 20 αυτός που είχε δώσει τη μοναδική απάντηση σε σχέση με τους υπόλοιπους. Εσείς δεν βαθμολογούσατε έτσι;
 
Ναι και μεις 20 βάζαμε σε αυτόν που έδινε την μοναδική σωστή απάντηση, 10 έπαιρνε η λέξη που ήταν σωστή και 5 αν η λέξη είχε βρεθεί και από άλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
caprice είπε:
Εμείς (όσοι βαδίσαμε προς 3η δέσμη) βάζαμε θως (τσακάλι) και θύννος (τόνος) στα ζώα από "Θ".
Επίσης για τη βαθμολογία θυμάμαι ότι έπαιρνε 20 αυτός που είχε δώσει τη μοναδική απάντηση σε σχέση με τους υπόλοιπους. Εσείς δεν βαθμολογούσατε έτσι;
Κι εγώ που είμαι της θεωρητικής θυμάμαι ότι πάντα βάζαμε θως.Μερικοί έβαζαν θαλασσοπούλι και θράψαλα (κάποια ποικιλία ψαριών).Επίσης ποτέ δεν βρίσκαμε ζώο από η
 
thebest20 είπε:
Κι εγώ που είμαι της θεωρητικής θυμάμαι ότι πάντα βάζαμε θως.Μερικοί έβαζαν θαλασσοπούλι και θράψαλα (κάποια ποικιλία ψαριών).Επίσης ποτέ δεν βρίσκαμε ζώο από η
Το ανέφερα (για την τρίτη δέσμη) διότι τις λέξεις, μας τις είχε σφυρίξει φιλόλογος. Όσο για το ζώο από Η, νομίζω ότι δεν το αφήναμε κενό .... αλλά δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι.
 
Πίσω
Μπλουζα