Όταν η Λόλα [σχολικό αντιτραγούδι]

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Ένα αντι...τραγούδι, σκωπτικό και με άσεμνα υπονοούμενα λέγαμε όταν ήμαστε παιδιά. Πολλές φορές το λέγαμε και στο σχολείο. Έχω την εντύπωση ότι ήταν περισσότερο δημοφιλές στον κοριτσίστικο πληθυσμό. Ήταν λοιπόν ένα τραγούδι με παντομίμα και με επαναλαμβανόμενο μοτίβο το ότι η Λόλα έκανε ουά, ουά ουά ουά. Ουσιαστικά παρακολουθούσε τη Λόλα από τη γέννηση μέχρι το τέλος της ζωής της.

Ιδού κάποια τρίστιχα που θυμάμαι:

Όταν η Λόλα έγινε μαμά


έκανε ουά, (εδώ γινόταν η κίνηση του μωρού)



ουά ουά ουά


 


Όταν η Λόλα έγινε γιαγιά



έκανε ουά (κίνηση αργή σαν γριάς, με μπαστούνι)



ουά ουά ουά


 


Το τελευταίο ήταν φυσικά ο θάνατος της Λόλας και στο τέλος το τραγούδι έλεγε:


 


Όταν η Λόλα βρικολάκιασε!



έκανε ουά (με δυνατή φωνή και με τα νύχια των χεριών τεντωμένα σαν να θέλουν να φάνε τον άλλο)



ουά ουά ουά!


 


Το θυμόμαστε;
 
Όχι μόνο το θυμόμαστε, αλλά από την ώρα που διάβασα το θρεντ, θυμήθηκα και τη μελωδία! :)

Ωστόσο, εδώ και αρκετή ώρα το μουρμουρίζω στο μυαλό μου και μόλις συνειδητοποίησα ότι η "Λόλα" που αναφέρεις, ήταν για εμάς "Σούζυ"! :D

Όλα τα υπόλοιπα ήταν τα ίδια!

Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν ήταν τόσο μικρό! Σίγουρα είχε τη "μαμά", τη "γιαγιά", κάπου έχωνε μέσα το θάνατο και το βρικολάκιασμα, αλλά νομίζω ότι προηγούνταν και κάτι πριν από τη μαμά....
 
Κι εγώ για Σούζυ θυμάμαι ...
 
Λόλα εδώ... :)
 
Πάντως και η Σούζυ , και η Λόλα ήταν πρωταγωνίστριες σε σεξοτράγουδα του Καρβέλα ... τυχαίο ;) ?

(Σέξυ θεία Λόλα)

(Σούζυ τσούζει)
 
fani_grgr είπε:
Πάντως και η Σούζυ , και η Λόλα ήταν πρωταγωνίστριες σε σεξοτράγουδα του Καρβέλα ... τυχαίο ;) ?(Σέξυ θεία Λόλα)

(Σούζυ τσούζει)
Αυτοί οι παραλληλισμοί!..... :biglaugh:

Δεν ξέρω μήπως τελικά είχε να κάνει με τις περιοχές - εξού και τα διαφορετικά ονόματα....
 
Tι μου θύμισες τώρα! Το θυμάμαι ολόκληρο, καθώς το παίζαμε συχνά! Εμείς το λέγαμε έτσι:

Όταν η Λόλα εγεννήθηκε, έκανε ουα ουα ουα ουα. (τρίβαμε τα μάτια σαν παιδί που κλαίει)

Όταν η Λόλα εμεγάλωσε, έκανε ουα (κάναμε ότι γράφουμε) ουα ουα ουα (χαιρετούσαμε-υποτίθεται ότι η Λόλα πήγε για σπουδές)

Όταν η Λόλα αρραβωνιάστηκε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κάναμε ότι βάζουμε δαχτυλίδι)

Όταν η Λόλα επαντρεύτηκε, έκανε ουα, στεφάνι στα μαλλιά (κάναμε το στεφάνι)

Όταν η Λόλα εγέννησε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση μωρού)

Όταν η Λόλα εχώρισε, έκανε ουα ουα ουα ουα (βγαίνει το δαχτυλίδι)

Όταν η Λόλα εγέρασε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση γριάς με μπαστούνι)

Όταν η Λόλα επέθανε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση σαν άτομο που κοιμάται)

Όταν η Λόλα βρυκολάκιασε, έκανε ουα ουα ουα ουα ( κίνηση βρυκόλακα που παέι να σε κατασπαράξει, αγριεύαμε πολύ) :)
 
perlastar είπε:
Tι μου θύμισες τώρα! Το θυμάμαι ολόκληρο, καθώς το παίζαμε συχνά! Εμείς το λέγαμε έτσι:
Όταν η Λόλα εγεννήθηκε, έκανε ουα ουα ουα ουα. (τρίβαμε τα μάτια σαν παιδί που κλαίει)

Όταν η Λόλα εμεγάλωσε, έκανε ουα (κάναμε ότι γράφουμε) ουα ουα ουα (χαιρετούσαμε-υποτίθεται ότι η Λόλα πήγε για σπουδές)

Όταν η Λόλα αρραβωνιάστηκε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κάναμε ότι βάζουμε δαχτυλίδι)

Όταν η Λόλα επαντρεύτηκε, έκανε ουα, στεφάνι στα μαλλιά (κάναμε το στεφάνι)

Όταν η Λόλα εγέννησε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση μωρού)

Όταν η Λόλα εχώρισε, έκανε ουα ουα ουα ουα (βγαίνει το δαχτυλίδι)

Όταν η Λόλα εγέρασε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση γριάς με μπαστούνι)

Όταν η Λόλα επέθανε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση σαν άτομο που κοιμάται)

Όταν η Λόλα βρυκολάκιασε, έκανε ουα ουα ουα ουα ( κίνηση βρυκόλακα που παέι να σε κατασπαράξει, αγριεύαμε πολύ) :)
A, να γειά σου! :D :D

@ perlastar: :bow: :bow: :bow: και καλωσόρισες! :)

Πέρνα από δω να σε τρατάρουμε κατιτίς!
 
Σ'ευχαριστώ πολύ d@redevil! Χαίρομαι πραγματικά που σας βρήκα!
 
perlastar είπε:
Tι μου θύμισες τώρα! Το θυμάμαι ολόκληρο, καθώς το παίζαμε συχνά! Εμείς το λέγαμε έτσι:
Όταν η Λόλα εγεννήθηκε, έκανε ουα ουα ουα ουα. (τρίβαμε τα μάτια σαν παιδί που κλαίει)

Όταν η Λόλα εμεγάλωσε, έκανε ουα (κάναμε ότι γράφουμε) ουα ουα ουα (χαιρετούσαμε-υποτίθεται ότι η Λόλα πήγε για σπουδές)

Όταν η Λόλα αρραβωνιάστηκε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κάναμε ότι βάζουμε δαχτυλίδι)

Όταν η Λόλα επαντρεύτηκε, έκανε ουα, στεφάνι στα μαλλιά (κάναμε το στεφάνι)

Όταν η Λόλα εγέννησε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση μωρού)

Όταν η Λόλα εχώρισε, έκανε ουα ουα ουα ουα (βγαίνει το δαχτυλίδι)

Όταν η Λόλα εγέρασε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση γριάς με μπαστούνι)

Όταν η Λόλα επέθανε, έκανε ουα ουα ουα ουα (κίνηση σαν άτομο που κοιμάται)

Όταν η Λόλα βρυκολάκιασε, έκανε ουα ουα ουα ουα ( κίνηση βρυκόλακα που παέι να σε κατασπαράξει, αγριεύαμε πολύ) :)
Το θυμήθηκα κι εγώ, καλώς ήρθες στην παρέα!
 
Στο πρωτο post λεει οτι το τραγουδι εχει ασεμνα υπονοουμενα. Πώς φαινεται αυτο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα