Όταν οι ρόδες χορεύουν (1984)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
5.862
Όταν οι ρόδες χορεύουν (1984)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Όταν_οι_ρόδες_χορεύουν

Ο Γιωργος, ενας ζωηρος και ατιθασος νεος, μενει μαζι με την παρεα του σε ενα κοινοβιο. Μοναδικη τους ασχολια, τα ξεφρενα παρτι που ξεσηκωνουν τη γειτονια. Οι διαγωνισμοι μπρεικ ντας και φυσικα οι ατελειωτες βολτες με τις μηχανες. Η Ειρηνη, μια κοπελα απο καλη οικογενεια, ερωτευεται τον Γιωργο και προσπαθει να τον αλλαξει.Οταν ο αδερφος της καταλαβαινει οτι η Ειρηνη εχει δεσμο με αυτον τον και καλα ''αλητη'' αποφασιζει να επεμβει. Ωστοσο,η αγαπη της Ειρηνης, που μενει στο πλευρο του, θα επαναφερει τον Γιωργο στον ισιο δρομο.

πρωταγωνιστες:Σταματης γαρδελης - Βασια Παναγοπουλου - Τολης Βοσκοπουλος

Φανης Κουρκουλος - Παυλος Ευαγγελοπουλος - Δημητρα Σερεμετη

Φυσικα στην ταινια υπαρχει και το αξεχαστο τραγουδι ''εγω δεν θελω μεροκαματο,θελω χιλιαρα μηχανη και θανατο,θελω βια,αγωνια,και σε φτυνω κοινωνια'' που εχουμε σιγοτραγουδησει ολοι ωσοι ασχολιομασταν με μηχανες και με ενα XT600 οργωναμε τους δρομους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[yt deadlink]

Η διάσημη καντάδα του Γιωργου προς την Ειρήνη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμενα μου αρεσε και η φαση στην εκκλησια

που ενω τσακωνονται ο παπας του πεταει ολους και ο τελευταιος λεει ειρηνη ημιν
 
metalcandyman είπε:
Οι διαγωνισμοι μπρεικ ντας .
Ω ναι, φίλοι μου .... αυτή η ταινία υπάρχει για να μάς θυμίζει ότι ... εκεί στα 80ς υπήρχε κι αυτό : Ο χορός μπρέηκ ντανς !!! Αυτός απαιτούσε περίτεχνες κινήσεις [καμιά φορά ... στα όρια των "ακροβατικών" ] !!! Έτσι, όταν εκείνη την εποχή συμμαθητές μου, συνομήλικοι φίλοι μου κλπ προσπάθησαν να χορέψουν μπρέικ ντανς (αντιγράφοντας τις κινήσεις των Αμερικανόπουλων που έφταναν τόοοοτε στα μάτια μας από τα - προβαλλόμενα σε τυχαία τηλεοπτικά μουσικά διαλείμματα - βιντεοκλίπς της Irene Cara κλπ), οι επιδόσεις που σημείωσαν στην πλειοψηφία τους ήταν .... παρόμοιες με τις επιδόσεις του Καλαματιανού στην εν λόγω ταινία !!!!

Γι' αυτό το λόγο .... πολύ γουστάρω τον cult χοντρούλη που υποδύεται τον Καλαματιανό, που, μαζί με την τσογλανο-παρέα του, αποτελούσαν το .... "αντίπαλον δέος" της τσογλανο-παρέας του Γαρδέλη !!! Τη δε σκηνή όπου τα μέλη της παρέας του τού φέρνουν το μαντάτο ότι "ο Γαρδέλης και η υπόλοιπη παρέα είναι αυτή τη στιγμή στο Κατηχητικό" και αυτός, με το που το ακούει, πέφτει από τη μηχανή, όσες φορές κι αν τη δω ... δεν θα μού μείνει άντερο απ' το γέλιο !!!

Τέλος .... άπαιχτος και ο Φλωρέντης ως παρουσιαστής του διαγωνισμού μπρέηκ ντανς !!! "Τον διαγωνισμό σάς τον προσφέρει το περιοδικό Φτιάξε μεεεεεε" !!!!!

Αλλά ... θα ήταν παράλειψη αν δεν κάνω μνεία και για τη Βάσια Παναγοπούλου !!! Σε αυτήν την ταινία [όπως και στα ιδίας εποχής "Λιονταράκια"] είναι .... ο ορισμός της γλυκύτητας !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις πιο αγαπημένες ταινιες των 80ς με ατακες που αφηνουν αναυδο το φιλοθεαμον κοινο ('Δουλεψε,δουλεψε...᾽ και η πληρωμένη απαντηση Ἐγω δεν θελω μεροκαματο,θελω χιλιαρα μηχανη και θανατο᾽) λανθανουσες αναφορες στο West Side Story και απιστευτη αισθητικη. Κανεις καινουργιο συκωτι απο το γέλιο.
 
Domenica είπε:
Απο τις πιο αγαπημένες ταινιες των 80ς με ατακες που αφηνουν αναυδο το φιλοθεαμον κοινο ('Δουλεψε,δουλεψε...᾽ και η πληρωμένη απαντηση Ἐγω δεν θελω μεροκαματο,θελω χιλιαρα μηχανη και θανατο᾽) λανθανουσες αναφορες στο West Side Story και απιστευτη αισθητικη. Κανεις καινουργιο συκωτι απο το γέλιο.
Λοιπόν διαβάζω τόοοοση ώρα και μονολογώ "κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει" και μόλις κατάλαβα για ποια ταινία μιλάμε! :D

Πράγματι, είναι από τις ταινίες που έχω ρίξει το γέλιο της αρκούδας και την είχα ξεχάσει παντελώς! :)

Φαντάζομαι ότι δεν ήμουν η μόνη που είχα έρωτα αγιάτρευτο με τον Γαρδέλη, οπότε αντιλαμβάνεστε ότι δεν υπήρχε ταινία για ταινία δικιά του που να μην έχω δει!...
 
Απο τις ταινιες που οποτε και να την πετυχω θα κατσω να την δω.Ολα τα λεφτα ο Κωστας Μακεδος ντυμενος πανκης ως ''Καλαματιανος'' τσαμπουκαλεβεται με τον Γαρδελη για να του πει στο τελος ''αι και...στην ευχη του θεου!!''Γλυκητατο πλασμα η Βασια Παναγοπουλου.
 
Deathshadow είπε:
.Ολα τα λεφτα ο Κωστας Μακεδος ντυμενος πανκης ως ''Καλαματιανος'' τσαμπουκαλεβεται με τον Γαρδελη για να του πει στο τελος ''αι και...στην ευχη του θεου!!''
Σωστόοοος .... Ο ... "πανκοχοντρούλης" ομως, παρά τα κιλά του, είναι "μέσα σε όλα" : Και μηχανή οδηγεί [άσχετα αν, με την είδηση ότι ο Γαρδέλης "εθεάθη στο Κατηχητικό", γκρεμίζεται από αυτήν], και ... αρχηγός συμμορίας είναι [άσχετα αν το "αντίπαλον δέος", η "Γαρδελο-συμμορία", αναδεικνύεται νικήτρια] και, σαν να μην έφταναν αυτά, παίρνει μέρος και σε διαγωνισμό μπρέηκ - ντανς :eek:

:eek: [άσχετα αν κάνει τη γλυκύτατη Βάσια Παναγοπούλου να γελάει με όλη της την ψυχή] !!! Φοβερός ηθοποιός ο "Καλαματιανός", προσφέρει άφθονο γέλιο ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Απο τις πιο αγαπημένες ταινιες των 80ς με ατακες που αφηνουν αναυδο το φιλοθεαμον κοινο ('Δουλεψε,δουλεψε...᾽ και η πληρωμένη απαντηση Ἐγω δεν θελω μεροκαματο,θελω χιλιαρα μηχανη και θανατο᾽) λανθανουσες αναφορες στο West Side Story και απιστευτη αισθητικη. Κανεις καινουργιο συκωτι απο το γέλιο.
Γι'αυτό το 80΄ δεν υπέφερε από κατάθλιψη ο κόσμος και κάναμε συκωτι καινούριο, ενω τωρα μας έφαγε η κουλτούρααα
 
Κομμάτι επηρεασμένο από την ταινία (και γενικά τις ταινίες εκείνης της εποχής)

http://www.youtube.com/watch?v=cCvNj86ajO4

Και επειδή είδα πως αναφέρθηκε το breakdance, να πω πως υπάρχει ακόμα και γίνονται και μεγάλοι διαγωνισμοί πολύ συχνά (όπως το battle of the year σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που μαζεύονται b-boys από όλο τον κόσμο), άσχετα αν δεν είναι πλέον της μόδας στην Ελλάδα και δεν χορεύεται στα κλαμπς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινία πραγματικά τα σπάει. Από το καστ μέχρι την υπόθεση, το περιεχόμενο και την μουσική επένδυση όλα πάρα πολύ καλά. Δεν θα την έλεγα βέβαια αμιγώς κοινωνική καθώς σε πολλά σημεία είναι και κωμική. Μιας και αναφέρθηκε η Break Dance μπορεί κάποιος να μου πει άλλες ταινίες ελληνικές, τονίζω το ελληνικές, της εποχής εκείνης που δείχνουν τέτοιο χορό;
 
johnny19818 είπε:
Η ταινία πραγματικά τα σπάει. Από το καστ μέχρι την υπόθεση, το περιεχόμενο και την μουσική επένδυση όλα πάρα πολύ καλά. Δεν θα την έλεγα βέβαια αμιγώς κοινωνική καθώς σε πολλά σημεία είναι και κωμική. Μιας και αναφέρθηκε η Break Dance μπορεί κάποιος να μου πει άλλες ταινίες ελληνικές, τονίζω το ελληνικές, της εποχής εκείνης που δείχνουν τέτοιο χορό;
Στο ''η τρέλα πάει στα σχολεία'' έχει μια πολύ καλή σκηνή στην disco, ξεπατικωτούρα από αντίστοιχες σκηνές σε αμερικανικές ταινίες που ήταν της μόδας εκείνη την εποχή.

Υπάρχουν κι άλλες που μου διαφεύγουν, αλλά μιλάμε πάντα για σκόρπιες σκηνές εδώ κι εκεί, μια ή το πολύ δύο σε κάθε ταινία, μην περιμένεις να δεις το ελληνικό Beat Street, γιατί δεν υπάρχει.
 
παντως τα 84 λεπτα που διαρκει η ταινια ειναι λιγα... Η κανονικη που βγηκε στους κινηματογραφους το 1984 διαρκουσε περισσοτερο... Σιγουρα κοπηκαν αρκετες σκηνες κατα τη μεταφορα της σε DVD
 
Εκεί δεν ακούγεται το άσμα "Είμαστε παιδιά προβληματικά;"
 
Πίσω
Μπλουζα