Όταν το "R-TYPE" γινόταν "ΡΕΤΙΡΕ" και άλλα πολλά...

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
attachment.php



Τα χρυσά εκείνα χρόνια, όταν βλέπαμε τον τίτλο ενός παιχνιδιού στο κουτί, στην οθόνη του υπολογιστή ή της κονσόλας μας ή ακόμα και στα περιοδικά που έκαναν reviews, διαβάζαμε ή προφέραμε, ασυναίσθητα ή από ημιμάθεια, λάθος τους τίτλους, με χαριτωμένα αποτελέσματα.

Ακόμα και σήμερα, εγώ προσωπικά διαβάζω και προφέρω ακόμα λάθος τους τίτλους κάποιων παιχνιδιών, όπως έκανα τότε...

Μπορώ να θυμηθώ τα κάτωθι:

UN SQUADRON = ΟΥΝ ΣΚΟΥΑΝΤΡΟΝ

PSYCHO PIGS UXB = ΠΣΑΪΧΟ ΠΙΓΚΣ ΟΥΞΜΠ

Επίσης μπορώ να θυμηθώ από φίλους που παίζαμε μαζί τα:

MURDERS IN SPACE = ΜΑΝΤΡΕΣ ΙΝ ΣΠΕΪΣ

R-TYPE = ΡΕΤΙΡΕ

Σίγουρα θα θυμηθώ κι άλλα...
 
Κλασσική ατάκα στα ουφάδικα μπούμπλε μπούμπλε (bubble bobble).
 
Gargoyle's quest απο Game Boy το λεγαν Calgon's quest!
 
telonio είπε:
Κλασσική ατάκα στα ουφάδικα μπούμπλε μπούμπλε (bubble bobble).
Πριν από εξι χρόνια είχε γίνει από επιφανή μέλη του φορουμ (ανάμεσά τους κι εσύ κι εγώ Μάριε :D ) ενα μεγαλο πλιάτσικο σε μια αποθήκη με arcades.

Εκτός από την καμπίνα μου, είχα καβαντζώσει και ενα-δυο παιχνίδια (που δυστυχώς δεν έπαιζαν). Δε χρειάζεται να πω ποιά είν'αυτά, τα βλέπετε πιο κάτω. :D :D:D:D

attachment.php


attachment.php
 
Απίστευτο...κλαίω από γέλια !!!! :biglaugh:
 
Rygar είπε:
Πριν από εξι χρόνια είχε γίνει από επιφανή μέλη του φορουμ (ανάμεσά τους κι εσύ κι εγώ Μάριε :D ) ενα μεγαλο πλιάτσικο σε μια αποθήκη με arcades.Εκτός από την καμπίνα μου, είχα καβαντζώσει και ενα-δυο παιχνίδια (που δυστυχώς δεν έπαιζαν). Δε χρειάζεται να πω ποιά είν'αυτά, τα βλέπετε πιο κάτω. :D :D:D:D
:animlaugh:

Τι ωραίες καταδρομικές αυτές!!!

Αλήθεια, εγώ που ήμουν; ( επιφανή μέλη δεν είπες; ) :baby2:
 
εγώ θυμάμαι ακόμα το ...μανικ μίνερ, φυσικά το ταμπλ τραγκον και το μπουμπλε μπουμπλε, το φοενιξ ή το φοίνικα, το σαινόμπι, το τεηκαν γουρντ καπ στα πρότυπα του ...τουοτα κ.α όταν επανέλθω
 
Όταν παίζεις τάμπλ τράκον, πίνεις τσόνη η κατεσάρ;
 
To R-type που ειχα για το gameboy το ελεγα " Ροτυπε" :p

johnny19818 είπε:
Gargoyle's quest απο Game Boy το λεγαν Calgon's quest!
To Γκαργκουλες κουεστ πως σου φαινεται;; ετσι το λεγαμε στο σχολειο :D

Rygar είπε:
Πριν από εξι χρόνια είχε γίνει από επιφανή μέλη του φορουμ (ανάμεσά τους κι εσύ κι εγώ Μάριε :D ) ενα μεγαλο πλιάτσικο σε μια αποθήκη με arcades.Εκτός από την καμπίνα μου, είχα καβαντζώσει και ενα-δυο παιχνίδια (που δυστυχώς δεν έπαιζαν). Δε χρειάζεται να πω ποιά είν'αυτά, τα βλέπετε πιο κάτω. :D :D:D:D

attachment.php


attachment.php

ΤΑΜΠΛ ΤΡΑΚΟΝ!!! :rofl: :rofl:
 
DINO είπε:
:animlaugh:
Τι ωραίες καταδρομικές αυτές!!!

Αλήθεια, εγώ που ήμουν; ( επιφανή μέλη δεν είπες; ) :baby2:
Εσύ ήσουν αφανής τότε, μετά άρχισες σταδιακά να γίνεσαι διάσχημος.

maxouli είπε:
Όταν παίζεις τάμπλ τράκον, πίνεις τσόνη η κατεσάρ;
Α ρε μούργοοοοοοο χαχαχαχαχα
 
Raid Over Moscow -> Ρέντο Βρεμόσκο

:)
 
Θυμαμαι σε καποια φαση που ειχα χρησιμοποιησει το Speak της Workbench για να δω πως προφερονται "σωστα" καποιοι τιτλοι :D

Ασχετο λιγο με το θεμα, αλλα καπως αστειο. Ενα απο τα πρωτα μου παιχνιδια ηταν το Dragon's Lair για 8-bit. Η πρωτη πιστα ηταν με κατι πλασματακια σαν καγκουρω που χοροπηδανε (ετσι απεδιδαν τα Giddy Goons απο το πρωτοτυπο arcade0.

0.jpg


Επειδη δεν ηξερα τοτε Αγγλικα, ουτε και κανενας απο την οικογενεια μου, βρηκα τις οδηγιες στο κουτακι στα γαλλικα και το εδωσα σε ενα θειο μου που ηξερε, να μου εξηγησει τι παιζει. Στα γαλλικα λοιπον το "Giddy Goons" το μεταφρασανε με τη αγγλο-γαλλική εκφραση Hurlyburly που αναφερεται σε καποιον ανεγκεφαλο, που κινειται ανοητα. Στα Αγγλικά φυσικα η εκφραση αυτη προφερεται "χάρλι μπάρλι" αλλα στα Γαλλικα καπως σαν "Υρλιμπυρλί", με το υ να προφερεται σαν το Γερμανικό ü.

Οποτε οταν παιζαμε Dragon's Lair με ενα φιλο μου του ειπα οτι αυτα τα ζωακια λεγονται "ιρλιμπερλί", και οταν κολλουσαμε στην πρωτη πιστα, ριχναμε κατι μπινελικια οπως "Καταραμένα ιρλιμπερλί" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
To Γκαργκουλες κουεστ πως σου φαινεται;; ετσι το λεγαμε στο σχολειο :D
Α, ναι αυτό πως το ξέχασα;

Επίσης Μόρταλ Κόμπακτ, πως λέμε κόμπακτ ντισκ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Κλασσική ατάκα στα ουφάδικα μπούμπλε μπούμπλε (bubble bobble).
Χαχαχαχαχαχαχαχ! Ετσι θυμαμαι το έλεγε ο ξάδερφος μου το καλοκαίρι του 1997 οταν πηγαιναμε στις αιθουσες arcade! Τι μου θυμισες τωρα!!
 
Rygar είπε:
Πριν από εξι χρόνια είχε γίνει από επιφανή μέλη του φορουμ (ανάμεσά τους κι εσύ κι εγώ Μάριε :D ) ενα μεγαλο πλιάτσικο σε μια αποθήκη με arcades.Εκτός από την καμπίνα μου, είχα καβαντζώσει και ενα-δυο παιχνίδια (που δυστυχώς δεν έπαιζαν). Δε χρειάζεται να πω ποιά είν'αυτά, τα βλέπετε πιο κάτω. :D :D:D:D
Θεϊκές επιγραφές... "Δυστυχώς" τα δικά μου είχαν σωστές ετικέττες επάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς τώρα πλέον τρέχει μάμε (εννοείται).
 
Rygar είπε:
Πριν από εξι χρόνια είχε γίνει από επιφανή μέλη του φορουμ (ανάμεσά τους κι εσύ κι εγώ Μάριε :D ) ενα μεγαλο πλιάτσικο σε μια αποθήκη με arcades.Εκτός από την καμπίνα μου, είχα καβαντζώσει και ενα-δυο παιχνίδια (που δυστυχώς δεν έπαιζαν). Δε χρειάζεται να πω ποιά είν'αυτά, τα βλέπετε πιο κάτω. :D :D:D:D
Κανονικό πλιάτσικο ήταν όντως, να μην πω καταδρομική. Πάντως το τότε νανάκι που πήρα εγώ δεν είχε πλακέτα μέσα. Είχα βρεί το Robocop στο ebay σε καλή τιμή και του έβαλα αυτό μέσα. Άσχετα που αργότερα χάρισα την καμπίνα.
 
..Εντωμεταξύ η πλάκα ειναι οτι διαβάζοντας αρχικά το τίτλο του θέματος μου πήγε το μυαλό οτι κυκλοφόρησε καποιο hack του R-type οπου ειχαν βαλει μεσα τη μουσική της τηλεοπτικής σειράς "Ρετιρέ" σε chiptune 8bit φάση! crying.gif
 
:animlaugh:

Άλλο ένα παιχνίδι που νομίζω δε χρειάζεται να γράψω πως το έλεγαν τα πιτσιρίκια...

attachment.php


'nuff said!
 
χαχαχαχαχαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ρε πού πάμε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!
 
...δεν το επια-ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα