Αγαπημένη μου Ραδιοτηλεόραση...

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
1981..

Καλοκαίρι στη Χίο...

(Για την ακρίβεια:Tρίτη, 28 Ιουλίου ώρα 6:30)

Κοιτούσα την τηλεόραση στην "Αφρικάνα" αποσβολωμένη...

Το δάκρυ κορόμηλο, λέκιαζε την μόλις προ ολίγων ημερών αγορασμένη στη Χίο μπλούζα μου με την αγαπημένη Ομάδα Τζι... (μάλλον... :wait2: δεν πρέπει να την είχα βγάλει από πάνω μου γιατί γυρίζοντας στην Αθήνα μας έβαλε μαζί η μάνα μου στο πλυντήριο... :D :D:D )

Δεν μπορούσα να δεχτώ πως μόλις είχε προβληθεί το τελευταίο επεισόδιο της "Μάχης των Πλανητών" με τον Ζαρκ να διαπιστώνει πως μπορεί ο Ζόλταρ να ανακάλυψε τη μυστική βάση Ποσειδώνα αλλά υπήρχε και άλλη κάπου αλλού στο διάστημα και από εκεί θα συνέχιζαν την επανάσταση... :cry: :cry: :cry:

Αρχικά νόμιζα πως έφταιγε το Μπρούνο Ζάουλι που θα προβαλλόταν για δύο τρεις μέρες αλλά... δυστυχώς... Τη θέση της Μάχης θα καταλάμβανε το "Διαστημόπλοιο Αργώ" νέο παιδικό sci fi που θα έκλεβε τις καρδιές μας...

Δεν μπορούσα να το χωνέψω και όλη τη νύχτα το μυαλό μου κατάστρωνε σχέδια... Τελικά το βρήκα...:sure:

Ερχόμενη στην Αθήνα, πήρα χαρτί και μολύβι και έκατσα και έγραψα εκ μέρους όοοοοοοοολων των φαν της "Μάχης... " (σα να με είχαν εξουσιοδοτήσει ένα πράμα... ) μιά σοβαρότατη επιστολή προς τη Ραδιοτηλεόραση εξηγώντας τους λόγους που έπρεπε να ξαναπροβληθεί. Ξεκίνησα με τους γνωστούς τεμενάδες :bow: για το πόσο καλό έντυπο ήταν (λες και είχε και ανταγωνισμό ) και συνέχισα απαριθμώντας πόσα άτομα στη γειτονιά είχαμε μαραζώσει από τη στενοχώρια. (χωρίς βέβαια τα ίδια να το γνωρίζουν... :eek: )

Αν θυμάμαι καλά, ήταν η πρώτη και τελευταία φορά στη ζωή μου που αγωνιούσα να ξανανοίξουν τα σχολεία :precry: ώστε να δείξω το γράμμα στους/στις συμμαθητές/τριες μου και να τους αναγκάσ... εμμ πείσω να γράψουν και αυτοί γράμματα ώστε να φαινόμαστε πολλοί...

Όπερ και εγένετο... :wave: Μέχρι τα Χριστούγεννα, είχαμε μετρήσει 4 δημοσιευμένα γράμματα (δικά μας) στη Ραδιοτηλεόραση από τα 10 που είχαμε στείλει... Βέβαια, είχαν γράψει και άλλοι, από διάφορα μέρη της Ελλάδας αλλά... μάλλον οι άνθρωποι είχαν πολύ σοβαρότερα θέματα ν΄ασχοληθούν...

Η επιθυμία μας έπεσε στο βρόντο... :angry: Μια ευγενική επιστολή από την ΕΡΤ μας ενημέρωνε πως άμεσα ήταν πολύ δύσκολο να ικανοποιηθεί η επιθυμία μας λόγω του ήδη υπάρχοντος προγραμματισμού παιδικών σειρών... :ban:

Ίσως στο μέλλον...

11 χρόνια μετά, είχα την ανέλπιστη χαρά και ευτυχία να ξαναδώ στην ΤΒ την αγαπημένη μου Ομάδα... λίγο μεταλλαγμένη, 7-Ζαρκ-7 φρή και πολύ πιό κοντά στα δικά μου πρότυπα για παιδικά...

:cheers: :cheers: :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα