Αγαπημένη ταινία του Λογοθετίδη

lolota

Banned
Joined
23 Φεβ 2012
Μηνύματα
234
Αντιδράσεις
16
Ειναι ενα δημοψηφισμα που ηθελα να το κανω καιρο και μαλιστα η Μπαμπινελα ανυπομονουσε γιαυτο και συμφωνω μαζι της οτι ειναι ο κορυφαιος Ελλην κωμικος ολων των εποχων

Εχει γυρισει συνολικα 11 ταινιες αλλα ο "Κακος Δρομος" και "Μανταμ Σουσου" θεωρουνται πλεον χαμενες οποτε καλειστε να ψηφισετε αναμεσα στις υπολοιπες 9

Επειδη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ξερετε ποια να πρωτοψηφισετε μιας ΚΑΙ οι 9 ειναι απο τις πλεον αγαπημενες των Ελληνων

Καλειστε να επιλεξετε απο τις παρακατω ταινιες:

ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ (1948)

ΕΝΑ ΒΟΤΣΑΛΟ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ (1952)

ΣΑΝΤΑ ΤΣΙΚΙΤΑ (1953)

ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΕΤΩΝ 39 (1954)

ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ (1955)

ΚΑΛΠΙΚΗ ΛΙΡΑ (1955)

Ο ΖΗΛΙΑΡΟΓΑΤΟΣ (1956)

ΔΕΛΗΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΥΙΟΣ (1957)

ΕΝΑΣ ΗΡΩΣ ΜΕ ΠΑΝΤΟΥΦΛΕΣ (1958)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ προτιμώ το Ούτε γάτα ούτε ζημιά,γιατί έχει φοβερές ατάκες και γιατί είναι η πιο... κωμωδία από όλες. Όχι ότι οι υπόλοιπες δεν είναι εξαιρετικές ταινίες, αλλά αν εξαιρέσουμε τον Ζηλιαρόγατο έχουν ένα έντονο δραματικό στοιχείο και σου αφήνουν μια λύπη στο τέλος...
 
Προσωπικά τον θεωρώ τον καλύτερο Έλληνα ηθοποιό με τον δεύτερο να απέχει πολύ.

Θα απαντήσω ...ανάποδα. Τις λατρεύω όλες εκτός από την ταινία "Δελησταύρου και Υιός".

Δεν την θεωρώ κακή ταινία ή ότι η ερμηνεία του Λογοθετίδη δεν είναι άξια των υπολοίπων ταινιών του.

Η διανομή όμως κάποιων ρόλων υποβαθμίζει την όλη προσπάθεια. Ιδιαίτερα οι Δημ. Νικολαΐδης και Τζένη Καρέζη, μου φαίνεται ότι δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα της ταινίας.
 
Πραγματικά δύσκολη η επιλογή... Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είχε παίξει σε τόσο λίγες ταινίες...

1. Οι Γερμανοί ξανάρχονται

2. Ένα βότσαλο στη λίμνη

3. Σάντα Τσικίτα

4. Ούτε γάτα ούτε ζημιά

5. Ένας ήρως με παντούφλες

Αν είχα να διαλέξω μια θα διάλεγα την τελευταία. Είναι αγαπημένη ταινία και η Κάλπικη λίρα αλλά από τους ηθοποιούς που παίζουν σε αυτήν προσωπικά ξεχωρίζω τον Φωτόπουλο.
 
"Ένας ήρως με παντούφλες". Στη μόνη που αντέχω να των δω (γούστα είναι αυτά...)
 
Στο Οι Γερμανοί ξανάρχονται η ευφυια του Σακελαριου (απιστευτο σεναριακο ευρημα ολη η ταινια) επισκιαζει ακομα και τον Λογοθετιδη που δινει οπως παντα ρεστα.

 


Το φιναλε του Δεσποινις Ετων 39 νομιζω οτι δεν μπορουσε να το παιξει αλλος ετσι...μαλλον θα παω γι αυτο
 
ειναι εξαιρετικες ολες αυτες οι ταινιες,δυσκολη η επιλογη..

απ τη στιγμη ομως που η δημοσκοπηση δεν ειναι πολλαπλης επιλογης,τελικα διαλεξα την "ουτε γατα ουτε ζημια", με καλυψε ο RIO σ αυτα που εγραψε
 
Και στο σαντα τσικιτα πάντως υπάρχει χαπι εντ. Ε, όπως είπε και ο Wally στο Γερμανοί ξανάρχονται σενάριο-σκηνοθεσία-ηθοποιοί είναι όλα τα λεφτά. Αυτήν επέλεξα
 
Ένα βότσαλο στη λίμνη...

Πραγματικά πολύ μεγάλος ηθοποιός ο Βασίλης Λογοθετίδης, και το γεγονός οτι έφυγε νωρίς, χωρίς να παίξει σε πολλές ταινίες τον κάνει ακόμα πιο ποιοτικό...
 
Και εγώ περίμενα με ανυπομονησία τη συγκεκριμμένη δημοσκόπηση για τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ μας κωμικό!Ψήφισα τον ''Ζηλιαρόγατο'' που είναι η πλέον αγαπημένη μου ταινία,όχι ότι φυσικά και οι υπόλοιπες πάνε πίσω...

Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ή έχει ακούσει από κάποιον να έχει δει μια από τις τρεις ταινίες του που δεν έχουν προβληθεί ποτέ στη τηλεόραση,δηλαδή:''Ο Κακός Δρόμος''[1933],''Μαντάμ Σουσού''[1948] και το ''Κάτω απ'τους ουρανοξύστες''[1958]
 
Αν και ήταν κάπως δύσκολη η επιλογή , ψήφισα "Οι Γερμανοί ξανάρχονται".
 
Για μια στιγμη. Εγω θελω να ψηφισω πεντε ταινιες, αφου η lolota μας λεει οτι εχουμε αυτη τη δυνατοτητα.

Γιατι ομως μολις παταω μια ταινια, φαινεται σαν να μπορω να ψηφισω μονο αυτη και καμια αλλη;

Σιγουρα η δημοσκοπηση ειναι πολλαπλων επιλογων;
 
Σε ευχαριστω για την ταχεια απαντηση, Wally.

Μπορει να διορθωθει λοιπον αυτο και να εχουμε πολλες επιλογες, συμφωνα με της επιθυμια της lolota;
 
Ααααχ ... εδώ κι αν είναι δύσκολη η επιλογή ... ποια ταινία να ψηφίσεις και ποια ταινία να αφησεις ... Όλες είναι τόσο όμορφες, τόσο ανθρώπινες, πραγματικά "κοσμήματα" στον ελληνικό κινηματογράφο!!! Ο Λογοθετίδης είναι απ' τους λίγους ηθοποιούς, [ίσως ... ο μόνος] που σε κάνει να αναρωτιέσαι : "μα καλά, δεν υπάρχει καμία μέτρια ταινία του" ???

Τελικά, όμως, θα ψηφίσω το "Ένα βότσαλο στη λίμνη", διότι με βρίσκει ... "100% σύμφωνο" το μήνυμα που περνάει η ταινία στο τέλος της : Ο Λογοθετίδης κατάλαβε ότι έχει δίπλα του έναν καταπληκτικό άνθρωπο, τη γυναίκα του, με την οποία ... μπορούν μαζί να ταράξουν τα "λιμνάζοντα νερά" της ζωής τους !!! Αυτό που έχουμε δίπλα μας, στον "μικρόκοσμο" της καθημερινότητάς μας, ίσως να είναι υπέροχο, αλλά εμείς δεν το έχουμε συνηδειτοποιήσει (ή δεν θέλουμε να το καταλάβουμε) ....

Ως "ελληνικός λαός" οφείλουμε ένα μεγάαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Λογοθετίδη για την υπερ-πολύτιμη "κληρονομιά" που μάς άφησε, όχι μόνο με την τέχνη του, αλλά, κυρίως, με την ανθρωπιά του !!! Άλλωστε ... η τέχνη και το ταλέντο όταν δεν συνδυάζονται με ήθος και ανθρωπιά, αυτομάτως χάνουν την αξία τους .....
 
Σωστο, Wally. Κριμα τοτε που δεν εγινε εξ' αρχης.

Για εναν τετοιο κωμικο, μια μονο επιλογη ειναι πολυ λιγη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαντα Τσικιτα, τοσο επικαιρη οσο την μερα που βγηκε στα σινεμα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Αχ δεν έχω ψηφίσει ακόμα και είμαι πραγματικά σε δίλημμα! Γιατί μας το κάνετε αυτό? χιχι

Πω πω είμαι ανάμεσα σε τρεις, το Γερμανοί ξανάρχονται, στο Ούτε γάτα ούτε ζημιά και στον Ήρωα.... Πφφφφ θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα ψηφίσω αύριο!

edit: Καλά όχι μόνο η παραπάνω σκηνή αλλά γενικά έχω πετύχει πολλές σκηνές σε παλιές ταινίες που να σκέφτεσαι, είμαστε στο 2012 ή 50 χρόνια πίσω? Πόσο μπροστά ( ειρωνικά , γιατί σημαίνει οτι τα ίδια συμβαίνουν πάντα )
 
Πίσω
Μπλουζα