Αγαπημένο LP της Αννας Βισση

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Μετα απο επιταγη του λαου και της Ms Wally (ορκισμενοι εχθρος του retromaniax) κρεμαω αυτη τη δημοσκοπηση.

Παρεθεσα τα 80s LPs της Βισση και κανα δυο απο τα 90s. Βασικο χαρακτηριστικο ειναι οτι ανηκουν στη "πρωτη περιοδος Καρβελα" (δεν μετρω τη συνεργασια του 1974).

1980 - Ναι

1984 - Να 'χες καρδιά

1985 - Κάτι συμβαίνει

1986 - Η επόμενη κίνηση

1988 - Τώρα

1988 - Έμπνευση!

1989 - Φωτιά

1991 - Είμαι

1991 - Δαίμονες

1992 - Εμείς
 
Ψηφησα το "Εμεις" γιατι ειναι ενα απο τα κομματια που μου εχει μεινει απο την παιδικη μου ηλικια

και γιατι πιστευω οτι ειναι κατα την γνωμη μου ενα απο τα καλυτερα τραγουδια που εχουν βγαλει ντουετο με τον Καρβελα.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά videoclips από τη Φωτιά

Ψεύτικα

[video=youtube;B2S2LBagy-w]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1986 - Η επόμενη κίνηση

1988 - Τώρα

1988 - Έμπνευση!

Αυτα τα 3 επιλεγω...με λιγη σκεψη θα επιλεξω ενα!! :)

edit:Ξεχασα και το 1985 - Κάτι συμβαίνει αλλα 4 δε μπορω να επιλεξω!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Βισση υπηρξε πολυ αγαπημενη μου τραγουδιστρια. Αυτο, προτου καποιος κυριος ονοματι Καρβελας, αρχισει να γραφει εξ' ολοκληρου τα τραγουδια των αλμπουμ της και προτου η ιδια αρχισει να νεαζει γελοιωδως, παρα την ηλικια της. Σημερα η καλλιτεχνις αυτη δεν με αφορα καθολου.

Ψηφιζω Να' χες Καρδια. Εναν δισκο του 1984 με υπεροχα τραγουδια, που μου χαρισε πολλες αναμνησεις απο τα μαθητικα μου χρονια.
 
Εμπνευση τελικα λογω του ομωνυμου τραγουδιου...Πλεον βεβαια η Βισση δεν ακουγεται..οσο και να θες....
 
Ψηφίζω το "Είμαι"...ήταν ένας δίσκος με "concept".Η σειρά των κομματιών είχε συνοχή και όλα τα κομμάτια ήταν ενορχηστρωμένα,ώστε να μοιάζουν με opera.Ακόμα και το ζειμπέκικο του δίσκου "Ένα σου λέω" είχε φοβερή ενορχήστρωση.
 
Ψηφιζω ''Φωτια" γιατι μου αρεσουν παρα πολυ τα τραγουδια που περιεχει αλλα και τα video clip που τα συνοδεψαν ηταν πολυ δυνατα ! :D
 
Ψηφιζω αυτο που δεν υπαρχει ("Κίτρινο γαλάζιο" (1979) σαν αντιδραστικο στοιχειο ,μονο και μονο για να βαλω αυτο το βιντεο.

ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ ΚΙΤΡΙΝΟ, ΓΑΛΑΖΙΟ ΚΑΙ ΜΕΝΕΞΕΔΙ




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το all-time-classic και αγαπημένο μου ειναι το ΝΑΙ!! Άψογος δίσκος, με εκπληκτικες ερμηνείες, ενορχηστρώσεις, εκφράζει ένα μεγάλο κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας.

 


Μερικά original και σπανιότατα video από το δίσκο:


 


Όσο έχω φωνή:


 
Όλα τα παραπάνω LP μου αρέσουν. Δυσκολεύτηκα να ψηφίσω και τελικά διάλεξα το "Τώρα"! Το ομώνυμο είναι πολύ δυνατό κομμάτι όπως και η "Κυψέλη" και τα "Μαθητικά χρόνια" είναι πια all time classic.
 
Μέχρι και το ΕΙΜΑΙ είναι όλα πολύ ωραία. Ψηφισα τυπικά το ΤΩΡΑ! γιατί μου ήρθε μια φλασιά από μια εκπομπή το 1987 που το τραγούδησε αφου η ίδια το είχε προλογίσει. Η τηλεόρασή μας ηταν ασπρόμαβρη. :(
 
Συμφωνώ με την Bambi!!!
 
Βρεθηκε και δευτερο μελος του φορουμ που προτιμα το Να'χες καρδια. Η αγαπημενη μας krios! Κι εγω που νομιζα οτι ημουνα μονη μου.... #)

Ευκαιρια λοιπον να το προωθησουμε λιγο αυτο το αλμπουμ, γι΄αυτο και παραθετω ενα υπεροχο τραγουδι απο αυτο, γεματο γλυκιες αναμνησεις.

Κι εχω τοσα να θυμαμαι απο σενα...

 
Δεν θελει συζητηση.[αποψη μου]με μεγαλη διαφορα,το κλιμα τροπικο.
 
Το μόνο που ακούγεται κάπως είναι οι Δαίμονες... ποτέ μου δεν άντεξα οτιδήποτε με μπουζούκι.
 
Πολύ, πολύ, πολύ δύσκολο poll!

Ναι, Τώρα, Έμπνευση, Φωτιά, Είμαι....

Ψήφισα κι εγώ το "Τώρα", που με πολύ μικρή διαφορά ξεχώρισε από το "Έμπνευση"!

(trivia: Το album του "Έμπνευση" ήταν από τα αγαπημένα μου, γιατί η Βίσση είναι βαμμένη με όλα (σχεδόν) τα χρώματα! Επειδή ήμουν 8 χρονών, όταν αγόρασαν οι γονείς μου το δίσκο και το έβαζαν να παίζει, εγώ καθόμουν και κοιτούσα το εξώφυλλο! :D )
 
Εξαιρετικά δύσκολη η επιλογή.

Για την ώρα, λοιπόν, έχω να κάνω μόνο ένα σχόλιο (κι αυτό, ορμώμενη απ' το σχόλιο της Bambinella).

Ούτε εμένα μου άρεσε η "στροφή" της την "Καρβέλλα-εποχή". Είναι γεγονός όμως πως έχουνε βγάλει όχι "διαμαντάκια" αλλά πραγματικά διαμάντια ετούτοι οι 2.

Και ακόμη μεγαλύτερο γεγονός είναι πως ακόμη και σήμερα (οκ, πρόπερσι ήτανε που την είδα εγώ), ζωντανά, η Άννα είναι πάντα η ίδια απίστευτη, μεγάλη, τεράστια καλλιτέχνις που δεν χορταίνεις να ακούς και να τραγουδάς μαζί της. Μια φωνή αναλλοίωτη στον χρόνο, μια ενέργεια απίστευτη και ατελείωτη (μέχρι τα ξημερώματα) που στην μεταδίδει σε κλάσματα δευτερολέπτου και μια πραγματικά ν έ α γυναίκα, όχι επειδή "νεανίζει" αλλά επειδή έτσι νιώθει, μέχρι το μεδούλι της. Και στο μεταδίδει στο ακέραιο και σε κάνει να νιώθεις κι εσύ το ίδιο.

...Θα προσπαθήσω να επανέλθω με μια και μόνο επιλογή. Και να ψηφίσω. Αν και... είναι κομματάκι δύσκολο αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπό "Κάτι συμβαίνει" μέχρι "Εμείς" όλα!!!!Ειδικά με τον Καρβέλα ήταν απίστευτο δίδυμο μέχρι το 2000.Μετά έβγαλαν κάποια καλά κομμάτια,και κάποια αρκετά μέτρια!
 
εμεις...πιστεύω απο τα καλυτερα αλμπουμ
 
Πίσω
Μπλουζα