Αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Παιδιά, βοήθεια.:precry2:



Το πόσο σχετική είμαι με τους Η/Υ το έχετε ήδη καταλάβει :super:



Επειδή ο Navy μου (λαπιτόπι) έχει 34giga μνήμη (μη με ρωτάτε τι είδους μνήμη... :mad: ) εκ των οποίων τα 33 είναι κατειλλημένα, (και να λείπουν οι χαζές ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα που έχω... ) η Dom μου είπε πως ένας εξωτερικός σκληρός θα μου έλυνε διάφορα προβλήματα: πχ. να φτιάχνω τα βιντεάκια μου που τώρα δεν μπορώ...



Επειδή όμως δεν ξέρω ούτε τεχνικά χαρακτηριστικά, ούτε τιμές, ούτε είδη έλεγα μήπως μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας για κάτι απλό λειτουργικό και απέριττο...



Ααααα... επίσης θέλω και πληροφορίες για ένα καλό αντιβάιρους (παίζω την τεχνολογία στα δάχτυλα :tongue: ) γιατί η registry (μα... ποιά είμαι τέλος πάντων ) έχει πιάσει... mamounia :biglaugh:
 
Για antivirus συμφωνώ απολύτως με τον Χρήστο, το Avast και δωρεάν είναι και πολύ αξιόπιστο.

Τώρα για σκληρό, εξαρτάται πόσα χρήματα θες να διαθέσεις. Γενικά ο σκληρός δίσκος δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη συσκευή οπότε δεν χρειάζεται και ιδιαίτερα ψάξιμο, οι Maxtor κατά τη γνώμη μου είναι καλοί. Από κει και πέρα, όσο πιο πολλά δώσεις τόσο μεγαλύτερος θα είναι. Καλό θα είναι να μην σκεφτείς λιγότερα απο 500GB.
 
Ίσως τα 500GB να σου φανούν μια τεράστια χωρητικότητα που πιθανόν να μην την έχεις ανάγκη, όμως oι τιμές ειδικά στους σκληρούς δίσκους έχου εξεφτελιστεί τελευταίως όπου με 70 ευρώ περίπου να μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο δίσκο που λέει και ο συνονόματος φίλος alkis21 αφού άλλωστε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δίσκο και για κάποιο μελλοντικό σου υπολογιστή.
 
Ιωάννα, κρίνοντας από το σκληρό του φορητού σου, πες μου σε παρακαλώ το μοντέλο, αλλά και πότε (πριν πόσο καιρό) το απέκτησες.

Αν είναι 4ετίας ή 5ετίας μπορεί να είναι με USB 1.1 υποδοχές, κάτι που θα κάνει τον εξωτερικό σκληρό, διαθέσιμο μεν, εκνευριστικά αργό, δε.

Στείλε μου το μοντέλο, (το γράφει από κάτω) να το googlάρω να σου πω τι παίζεται με αυτό. Αν είναι παλαιότερης τεχνολογίας (1.1) τότε και εξωτερικό να πάρεις θα θες δυο ώρες να μεταφέρεις 4 giga (και λίγο είπα..... ) οπότε η κατάσταση θα είναι μη χρηστική.
 
Pooky είπε:
Ιωάννα, κρίνοντας από το σκληρό του φορητού σου, πες μου σε παρακαλώ το μοντέλο, αλλά και πότε (πριν πόσο καιρό) το απέκτησες.
Αν είναι 4ετίας ή 5ετίας μπορεί να είναι με USB 1.1 υποδοχές, κάτι που θα κάνει τον εξωτερικό σκληρό, διαθέσιμο μεν, εκνευριστικά αργό, δε.

Στείλε μου το μοντέλο, (το γράφει από κάτω) να το googlάρω να σου πω τι παίζεται με αυτό. Αν είναι παλαιότερης τεχνολογίας (1.1) τότε και εξωτερικό να πάρεις θα θες δυο ώρες να μεταφέρεις 4 giga (και λίγο είπα..... ) οπότε η κατάσταση θα είναι μη χρηστική.

Pooky μου είναι :ACER Aspire 5310, Intel Celeron M processor 520, 80GB HDD :eek: . Το αγόρασα το Σεπτέμβριο του '07.

Παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. :flower:
 
ΝΑΙ!

Μια χαρά θα πάρει εξωτερικό σκληρό!

Ζήτησε USB εξωτερικό σκληρό γύρω στα 650 giga με 1 terra (1000 giga) χωρητικότητα.

Από μάρκες εγώ έχω ήδη Segate, Western Digital και έναν Lacie 250, 640 και 1000 giga χωρητικότητας αντίστοιχα, που απασχολούνται σε διαφορετικά μηχανήματα.

Προτίμησε ένα δίσκο που θα σου δώσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση. Πρόσεξε το κοντό καλώδιο σύνδεσης δίσκου και υπολογιστή. Όλοι οι Lacie έχουν κοντό καλώδιο και οι περισσότεροι την έχουν φάει από πτώση. (Τραβάς το φορητό και μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, πάρτον το δίσκο κάτω!!! ) .

Ότι και να προτιμήσεις καλό θα είναι. Στο [edit] χτύπησα τον Lacie σε προσφορά 89 ευρώ, οι ντάνες έφυγαν σε ρυθμό dt. Έτυχε, βέβαια να είμαι εκεί και η προσφορά βγήκε μάλλον εκείνη τη στιγμή.

Ψάξε στο [edit], μπορεί να τον πετύχεις κανά 5ευρο παραπάνω, αλλά αν τύχει και σου "σκάσει" θα στον αλλάξουν αμέσως.

Πες μου που κατέληξες τελικά ........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως για να μην μπλέκω με εξωτερικές τροφοδοσίες του δίσκου, σήμερα χρύπησα έναν Western Digital My Passport 320GB για να συνοδεύει το Western Digital HD TV που πήρα.
 
Juanita

Δέν έχω να προσθέσω κάτι στην επιλογή που καλύφθηκε πλήρως, ΑΛΛΑ!!!!

Μόλις πάρεις τον εξωτερικό, η πρώτη σου δουλειά θα είναι να μεαφέρεις τα αρχεία σου εκεί για ασφάλεια και να τα σβήσεις απο τον εσωτερικό, έστω μερικά απο αυτά. Το ενα GB που σου μένει ελεύθερο γεμίζει γρήγορα χωρίς δικές σου κινήσεις γιατι πολύ απλά τα Windows τρέφονται με σουβλάκια κάθε μέρα, ακόμα και σβηστά παχαίνουν. Απορώ πώς δε σε προειδοποίησε κανείς ακόμα.

Τόλης
 
Juanita είπε:
Επειδή ο Navy μου (λαπιτόπι) έχει 34giga μνήμη (μη με ρωτάτε τι είδους μνήμη... :mad: )

Juanita είπε:
ACER Aspire 5310, Intel Celeron M processor 520, 80GB HDD :eek: . Το αγόρασα το Σεπτέμβριο του '07
Ιωάννα,μια ερώτηση μόνο:Μια και 34 giga ram αποκλείεται να έχεις,άρα αυτά τα giga είναι μέρος του δίσκου σου (οπότε και φαντάζομαι ο δίσκος του laptop σου είναι χωρισμένος σε 2 partitions),εσύ βλέπεις ότι έχεις 2 δίσκους στο laptop,σωστά ;

tolis είπε:
Το ενα GB που σου μένει ελεύθερο γεμίζει γρήγορα χωρίς δικές σου κινήσεις γιατι πολύ απλά τα Windows τρέφονται με σουβλάκια κάθε μέρα, ακόμα και σβηστά παχαίνουν. Απορώ πώς δε σε προειδοποίησε κανείς ακόμα.Τόλης
Τόλη,ομολογώ ότι δε σε "έπιασα" στο παραπάνω...
 
tolis είπε:
Juanita
...Το ενα GB που σου μένει ελεύθερο γεμίζει γρήγορα χωρίς δικές σου κινήσεις γιατι πολύ απλά τα Windows τρέφονται με σουβλάκια κάθε μέρα, ακόμα και σβηστά παχαίνουν. Απορώ πώς δε σε προειδοποίησε κανείς ακόμα.

Τόλης
Να ΄σαι καλά βρε Τόλη μου...

Και αναρωτιόμουν γιατί ο σουβλατζής απέναντι μου κάνει τεμενάδες κάθε φορά που με βλέπει... :)

Πάλι καλά που δεν ψωνίζει ο Νάβυ βερεσέ... (είναι οικονομικά ανεξάρτητος... )

manos426f είπε:
Ιωάννα,μια ερώτηση μόνο:Μια και 34 giga ram αποκλείεται να έχεις,άρα αυτά τα giga είναι μέρος του δίσκου σου (οπότε και φαντάζομαι ο δίσκος του laptop σου είναι χωρισμένος σε 2 partitions),εσύ βλέπεις ότι έχεις 2 δίσκους στο laptop,σωστά ; ...

Ναι, είναι όντως χωρισμένος σε δύο δίσκους μόνο που ο ένας είναι γεμάτος και ο άλλος δε με εξυπηρετεί καθόλου: π.χ. θέλω να αντιγράψω ένα DVD και πάντα κολλάει όταν προσπαθώ να σώσω το αρχείο στο D... :xm:

manos426f είπε:
Τόλη,ομολογώ ότι δε σε "έπιασα" στο παραπάνω...
Εμμμ. μάλλον κάνει πλάκα αφού αν δεν κατεβάζω εγώ αρχείο πώς αλλιώς να γεμίσει και αυτό το έρμο το GB που μου απομένει ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιωάννα, κατέβασε το πρόγραμμα ccleaner (googleαρέ το) και εγκατέστησέ το.

Κάνε καθαρισμό registry (είναι πολύ απλό) και καθαρισμό δίσκου ( πρώτη και δεύτερη επιλογή, θα το δεις είναι απλούστατο).

Επίσης βάλε και το defraggler. Κάνε defrag του δίσκου αφού τον καθαρίσεις.

Θα δεις το μηχάνημά σου να ανασαίνει σημαντικά!!!!!!!!!!!!
 
Pooky είπε:
Ιωάννα, κατέβασε το πρόγραμμα ccleaner (googleαρέ το) και εγκατέστησέ το.
Κάνε καθαρισμό registry (είναι πολύ απλό) και καθαρισμό δίσκου ( πρώτη και δεύτερη επιλογή, θα το δεις είναι απλούστατο).

Επίσης βάλε και το defraggler. Κάνε defrag του δίσκου αφού τον καθαρίσεις.

Θα δεις το μηχάνημά σου να ανασαίνει σημαντικά!!!!!!!!!!!!

Pooky μου σε χιλιοευχαριστώ!!!! :thanx2:

Έκανα όλα τα παραπάνω και πραγματικά του παίρνει πολύ λιγότερη ώρα για να πάρει μπρος (και νόμιζα πως έφταιγε που έκαιγε κάρβουνο :biglaugh: )

Ευχαριστώ και τα άλλα παιδιά που μου έδωσαν λύσεις!!!

Είστε όλοι υπέροχοι!!! :cheers:
 
picture.php





Ειμαστε ειμαστε !!




 
Juanita είπε:
Έκανα όλα τα παραπάνω και πραγματικά του παίρνει πολύ λιγότερη ώρα για να πάρει μπρος
Αυτό με προβληματίζει. Είσαι σίγουρη ότι δε σου εμφανίζει κανένα μήνυμα "Insert BOOT disk and press any key to continue..." ;
 
Μη μπλέκεις τη κοπέλα ρε. :p
 
Φτου! Ξέχασα να βάλω και ενα εμοτικό :D
 
Rygar είπε:
Αυτό με προβληματίζει. Είσαι σίγουρη ότι δε σου εμφανίζει κανένα μήνυμα "Insert BOOT disk and press any key to continue..." ;

Ναι... κάτι έβγαλε... :xm: μου ζήτησε να κάνω "format c:" , με ρώτησε αν είμαι σίγουρη, απάντησα "y" και από εκείνη την ώρα δε λέει να ανοίξει... Που θα βρω boot disk και ποιό είναι το any key;;; Δεν το βρίσκω στο πληκτρολόγιο... :rofl:
 
Φοβάμαι ότι πρέπει να αποτανθείς σε κάποιο ειδικό για να σου κάνει format το pc σου
 
Ιωάννα ελπίζω να κάνεις πλάκα! :xm: :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα