Αγορά floppy για Α1200

ntinos_athens

RetroWannaBe
Joined
26 Ιουν 2008
Μηνύματα
46
Αντιδράσεις
1
Δεν έχω αγοράσει από τον συγκεκριμένο, αλλά με τέτοιο feedback που έχει λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά προτιμώ να κάνω τις αγορές μου από το AmigaKit, έχει μόνο 5 λίρες παραπάνω και οι άνθρωποι είναι εγγύηση. Η τελική επιλογή ασφαλώς είναι δική σου.
 
Εχω αγοράσει εγώ κανα 2 φορές, αλλά ουτως η αλλως το 99.9% σε 12.000 feedbacks ειναι υπεραρκετό.

EDIT: Με πρόλαβε ο Αλκης. Τεσπα, ας το ανεχτώ :D .

Και θελω να τονίσω, ότι σε θρεντ τίτλοι με περιγραφή "Τα φώτα σας παρακαλώ" ή παρόμοιου περιεχομένου, δε βοηθούν όταν καποιος κανει αναζήτηση αφου δε θα εμφανιστεί ποτέ στα αποτελέσματα (δεν κανει κανεις αναζήτηση με "φωτα παρακαλώ":p), οπότε και τον αλλαξα. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω για την επισημανση απλα το εγραψα στην ζουλα στην δουλεια και γιαυτο εβαλα αυτο τον τιτλο, παντος ευχαριστω για τις απαντησεις μαλλον θα παρω απο τον τυπο γιατι μου εχουν πει οτι το drive του amigakit ειναι ψιλομουφα, βασικα ειχα βρει ενα old stock το ιδιο με το μαμα drive στο ebay αλλα με εφαγαν στις προσφορες και το εχασα :(
 
γιατί δε κάνεις mod κανένα PC floppy?
 
Κυριοι ευχαριστω για τις απαντησεις, για pc drive το ειχα σκεφτει αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο να βρεις τοσο ευκολα αυτα τα drive που μπορεις να με mod να δουλεψουν με την 1200, μου προτειναν να παρω απο τον airey36 εχει ενα σε καλη τιμη μαλλον θα το χτυπησω για να μην μπλεξω με ασυμβατοτητες.
 
Κανενα φλοπυ δεν παιζει τοσο καλα οσο το αυθεντικο που ειχε μεσα η αμιγκα σου.

Αλλα ακομα και αυτο ενδεχεται να μην ειναι 100% συμβατο.

Γενικα τα φλοπυ διαφορετικης μαρκας απο το αρχικο chinnon FZ-354 (FJ-354 σε Α500) και των TEAC που ειχαν οι αγγλικες Α600, δεν ειναι 100% συμβατα, αλλα κανουν μια χαρα την δουλεια τους. Ακομα και η amiga technologies εβαζε τετοια (κυριως panasonic) σε Α1200.

Εγω προτεινω αν θες 100% συμβατοτητα, να βρεις μεταχειρισμενο αυθεντικο.

Αλλα και παλι σου λεω οτι και τα υπολοιπα παιζουν, αντε να πετυχεις κανα παλιο παιχνιδι Α500 και να μην παιζει.
 
@Mike

Tα floppy που έχουν οι 1200αρες της ΑΤ είναι pc floppy drives "moded"

Οι ασυμβατότιτες δέν είναι τραγικές,εξάλου πόσοι απο εμάς δουλευουν το

drive της amiga?Oι ποιό πολοί που ξέρω εχουν είτε σκληρό είτε IDE CF

To drive είναι για ώρα ανάγκης - μεταξυ μας πρέπει να είσε πολυ retroμαζόχα

για να μην έχει ide συσκευή στη miggy ;)
 
mike είπε:
Κανενα φλοπυ δεν παιζει τοσο καλα οσο το αυθεντικο που ειχε μεσα η αμιγκα σου.Αλλα ακομα και αυτο ενδεχεται να μην ειναι 100% συμβατο.
νομίζω απο τη στιγμή ένα floppy έχει ready signal και diskchange είναι ένα κανονικό Amiga floppy.
 
Πίσω
Μπλουζα