Αθάνατες Ιστορίες Αγάπης - ΥΕΝΕΔ 1976

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.295
Αντιδράσεις
49.132
Αισθηματική σειρά 58 επεισοδίων η οποία ξεκίνησε την Κυριακή 1η Φεβρουαρίου 1976 στην ΥΕΝΕΔ και τελείωσε την Παρασκευή 3 Ιουνίου 1977. Πρόκειται για σειρά με κύκλους επεισοδίων που δραματοποιούσε ερωτικές ιστορίες διάσημων ζευγαριών!


Προβλήθηκαν οι εξής ιστορίες:


 


Μαρία Πολυδούρη - Κώστας Καρυωτάκης (με τους Γιάννη Φέρτη - Ξένια Καλογεροπούλου)



Διονύσιος Σολωμός (με τους Γιάννη Φέρτη - Άννα Αδριανού)



Άγγελος - Εύα Σικελιανού (με τους Άγγελο Αντωνόπουλο - Αντιγόνη Βαλάκου)



Ανδρέας Σενιέ (με τους Νίκο Απέργη - Άννα Αδριανού)



Ρόμπερτ - Ελισάβετ Μπράουνινγκ (με τους Νικηφόρο Νανέρη - Τζένη Ρουσσέα)



Λόρδος Μπάιρον (με τους Νίκο Γαλανό - Μαρία Αλιφέρη)



Περικλής Γιαννόπουλος - Σοφία Λασκαρίδου (με τους Νίκο Απέργη - Ξένια Καλογεροπούλου)



Σοπέν - Γεωργία Σάνδη (με τους Νικήτα Τσακίρογλου - Ξένια Καλογεροπούλου)


 


attachment.php


attachment.php
 
Να πω την αμαρτία μου, δυο απορίες τις έχω :)

Πρώτον, με ποιαν παρουσιάζουν τον Μπάυρον να ζει ιστορία αγάπης και μάλιστα "αθάνατη"; Μιλάμε για τον άνθρωπο που έκανε παιδί με την ετεροθαλή αδελφή του ... Μόνο μην μου πεις tony tony ότι είναι η Τερέζα Μακρή (η "κόρη των Αθηνών") :cool: Πιο urban legend ερωτική ιστορία δεν υπάρχει :cool:

Δεύτερον, πού στο καλό ξετρυπώσανε αμόρε του Διονυσίου Σολωμού :eek: Γνωστός μονόχνωτος και μισογύνης ...
 
retrofan είπε:
Να πω την αμαρτία μου, δυο απορίες τις έχω :)
Πρώτον, με ποιαν παρουσιάζουν τον Μπάυρον να ζει ιστορία αγάπης και μάλιστα "αθάνατη"; Μιλάμε για τον άνθρωπο που έκανε παιδί με την ετεροθαλή αδελφή του ... Μόνο μην μου πεις tony tony ότι είναι η Τερέζα Μακρή (η "κόρη των Αθηνών") :cool: Πιο urban legend ερωτική ιστορία δεν υπάρχει :cool:

Δεύτερον, πού στο καλό ξετρυπώσανε αμόρε του Διονυσίου Σολωμού :eek: Γνωστός μονόχνωτος και μισογύνης ...
Δε ξέρω retrofan να σου απαντήσω! Πάντως μ' έκανες και γέλασα!!!
 
Εγώ γράφω την απορία Νο 3: Μα καλά ήταν Αθάνατη Ιστορία Αγάπης αυτή του Σοπέν με τη Σάνδη; Ο Σοπέν όταν την είδε πρώτη φορά πήρε τους δρόμους, η Σάνδη αφού μεταλλάχθηκε κυριολεκτικά για να τον προσεγγίσει, διατήρησε και τον προηγούμενο δεσμό της - δεν θυμάμαι με ποιόν - παράλληλα. Εκείνος έμεινε μαζί της γύρω στα 7 χρόνια - αν δεν κάνω λάθος - έχοντας πάντα στο μυαλό του τον πρώτο του έρωτα (όπως η retrofan δεν ξεχνά τον Roger Moore ).

Θα προτιμούσα το "Διάσημες Ιστορίες Αγάπης". Καταβάλω δε φιλότιμες προσπάθειες να φανταστώ τον Τσακίρογλου φυματικό .... Αυτά τα ολίγα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οντως ο σολωμος ηταν αθανατος..μισογυνης.ειχε και μια ζωη κληρονομικα προβληματα με τον ετεροθαλη αδερφο του,καρπου της σχεσης του πατερα του,στα τελευταια του χρονια με την υπηρετρια του.αλλα ειχε γραψει και καποιο ποιημα που ελεγε..ποια ειναι τουτη που κατεβαινει ασπροντυμενη απ το βουνο..αυτη ηταν η σκετος ποθος η μια πλατωνικη σχεση,τωρα τι παιχτηκε στην τηλεοραση δεν γνωριζω,και μικρος ημουν και ΥΕΝΕΔ δεν πιαναμε.
 
caprice είπε:
Μα καλά ήταν Αθάνατη Ιστορία Αγάπης αυτή του Σοπέν με τη Σάνδη;
Άκουσε caprice μου! Το κοινό είχε ανέκαθεν τις απαιτήσεις του.

Αν π.χ. ο Σοπέν ήταν ερωτευμένος με μια άσημη κοπελίτσα που τον θαύμαζε, του ήταν πιστή και ζούσε για να του μαγειρεύει ζεστές σούπες και να του κρατάει το μαντήλι όταν έκανε αιμοπτύσεις, ο μεν συνθέτης θα ήταν ένας ευτυχής άνθρωπος, εμείς δε ούτε φράγκο τσακιστό δεν θα ξοδεύαμε για να διαβάσουμε τη βιογραφία του :cool:
 
retrofan είπε:
Να πω την αμαρτία μου, δυο απορίες τις έχω :)
Πρώτον, με ποιαν παρουσιάζουν τον Μπάυρον να ζει ιστορία αγάπης και μάλιστα "αθάνατη"; Μιλάμε για τον άνθρωπο που έκανε παιδί με την ετεροθαλή αδελφή του ... Μόνο μην μου πεις tony tony ότι είναι η Τερέζα Μακρή (η "κόρη των Αθηνών") :cool: Πιο urban legend ερωτική ιστορία δεν υπάρχει :cool:
Ναι,ήταν η Τερέζα Μακρή δια χειρός...Μαρίας Αλιφέρη

Πολύ όμορφο υλικό από τον tony!
 
Πολύ ενδιαφέρον το παραπάνω άρθρο, υπενθυμίζει ότι η ιστορία του Άγγελου Σικελιανού και της Εύας Πάλμερ (τους οποίους υποδύονταν ο Άγγελος Αντωνόπουλος και η Αντιγόνη Βαλάκου) κόπηκε βίαια μετά τη μετάδοση του πρώτου επεισοδίου, λόγω αντιδράσεων της δεύτερης συζύγου του Σικελιανού.
 
Ιδεώδεις επιλογές ο Άγγελος Αντωνόπουλος και η Αντιγόνη Βαλάκου για τους ρόλους του Άγγελου Σικελιανού και της Εύας Πάλμερ. Δυστυχώς, αυτός ο κύκλος διακόπηκε βίαια μετά το πρώτο επεισόδιο, λόγω αντιδράσεων.
 
Στη φωτογραφία του παραπάνω δημοσιεύματος δίπλα στον Άγγελο Αντωνόπουλο (Σικελιανό) διακρίνεται η Καίτη Πάνου.
 
Πίσω
Μπλουζα