Αθλητικές επιδόσεις στο σχολείο...

Χα! Το ίδιο δίπλωμα έχω και γω αλλά όχι για σχολική επίδοση αλλά για πανελλήνιο πρωτάθλημα!
 
Kambia είπε:
Χα! Το ίδιο δίπλωμα έχω και γω αλλά όχι για σχολική επίδοση αλλά για πανελλήνιο πρωτάθλημα!
ουαουυυυ!!!!

μα τι ταλεντα έχουμε!!!!
 
Kambia είπε:
Χα! Το ίδιο δίπλωμα έχω και γω αλλά όχι για σχολική επίδοση αλλά για πανελλήνιο πρωτάθλημα![/QUOTΕ]
Εγώ εχω δύο (ζήλεια-ψώρα ζήλεια-ψώρα)
 
ermis85 είπε:
Kambia είπε:
Χα! Το ίδιο δίπλωμα έχω και γω αλλά όχι για σχολική επίδοση αλλά για πανελλήνιο πρωτάθλημα![/QUOTΕ]
Εγώ εχω δύο (ζήλεια-ψώρα ζήλεια-ψώρα)
LOL Δεν έχω μόνο ένα από αυτά τα συγκεκριμένα αλλά πολλά περισσότερα!!! Σε περνάω, πίστεψέ με....
 
Kambia είπε:
ermis85 είπε:
LOL Δεν έχω μόνο ένα από αυτά τα συγκεκριμένα αλλά πολλά περισσότερα!!! Σε περνάω, πίστεψέ με....
Αν έχεις περισότερα απο ένα στα συγκεκριμένα του σχολικου πρωταθλήματος, σε πανελλήνιιο πρωτάθλημα, κακώς τα έχεις.
 
ermis85 είπε:
Αν έχεις περισότερα απο ένα στα συγκεκριμένα του σχολικου πρωταθλήματος, σε πανελλήνιιο πρωτάθλημα, κακώς τα έχεις.
Χαζή η ερώτησή μου, αλλά γιατί το λες αυτό? :)
 
Εντάξει, να βρω scanner να σκανάρω το δικό μου που λέει (για αγώνα ταχύτητας).. μπλα μπλα.. "νίκησε νίκη πρώτη" :D

Να ρωτάω τη μάνα μου γιατί λέει ότι "νίκησα νίκη" και να γελάει η καημένη, μισο-περήφανη μισό-ανίκανη να μου εξηγήσει πως τα γράφανε τότε και τι εννοούσανε πραγματικά στη δημοτική!
 
D@redevil είπε:
Χαζή η ερώτησή μου, αλλά γιατί το λες αυτό? :)
Οι νίκες σε Πανελλήνια πρωταθλήματα δίνουν στους μαθητές - αθλητές και κάποια επιπλέον μόρια στις εισαγωγικές εξετάσεις για ΑΕΙ ΤΕΙ και παλιότερα

απ ευθείας εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ. Όσοι λοιπόν μαθητές είχαν πρωτη νίκη σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα δεν λάμβαναν μέρος στους Πανελλήνιους σχολικούς

αγώνες ώστε και κάποιοι άλλοι συναθλητές - μαθητές να τύχουν αυτών των βοηθημάτων.
 
Οι νίκες σε Πανελλήνια πρωταθλήματα δίνουν στους μαθητές - αθλητές και κάποια επιπλέον μόρια στις εισαγωγικές εξετάσεις για ΑΕΙ ΤΕΙ και παλιότερααπ ευθείας εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ
και μετέπειτα απαλλαγή από τα αγωνίσματα στις εισαγωγικές για ΤΕΦΑΑ.
Δεν ισχύει αυτό που λες. Είχα πανελλήνια πρωταθλήματα και έπαιρνα μέρος και σε πανελλήνια πρωταθλήματα σχολικά μεχρι και την Γ Λυκείου! Το ίδιο και ο σύζυγός μου παλιότερα. Εδώ υπάρχουν σχολεία (και υπήρχαν) που κάνουν μεταγραφές παικτών στις σχολικές τους ομάδες από ομάδες που έχουν πανελλήνια νίκη.
 
Απο τις αρχές του 80 μεχρι περιπου και το 92 όποιος είχε Πανελλήνια νίκη περνούσε στα ΤΕΦΑΑ με τυπικη συμμετοχή στις εξετάσεις. Για τις 'αλλες σχολές

είχαν 10, 15 και 20% επιπλέον μόρια και σε κάποιες περιπτώσεις απευθείας εισαγωγή σε όποια σχολή επιθυμούσαν. Από τότε και μετά άλλαξαν λίγο τα πράγματα και ήθελε περισότερα κριτήρια και προυποθέσεις. Απο το 2008 και μετά έγιναν ακόμα πιο αυστηρά τα πράγματα και όλοι σχεδόν έχουν μοριοδότηση.

Τα όσα ισχύουν τώρα για την εισαγωγή των αθλητών στα ΑΕΙ ΤΕΙ http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/plhrofories-panellhnies/465-panelladikes-egkyklios-eisagwghs-athlhtwn-tritovathmia-ekpaidevsh.html
 
Για σχολικό πρωτάθλημα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, γιατί παρόλο που είχαμε πολύ καλή ομάδα μπάσκετ στο Λύκειο και γυμναστή ο οποίος ήταν προπονητής μπάσκετ, ο λυκειάρχης ήταν ανοιχτά εναντίον του αθλητισμού και είτε μας απαγόρευε να πάρουμε μέρος στο πρωτάθλημα είτε "σαμποτάριζε" με τον τρόπο του τη συμμετοχή μας. Όμως το bonus για Πανελλήνια νίκη μπορώ να επιβεβαιώσω πως ίσχυε στάνταρ και (τουλάχιστον) μέχρι τα τέλη του περασμένου αιώνα...

Με την εφηβική ομάδα μπάσκετ του Πανιωνίου είχαμε βγει 3οι στη χώρα το '99 και πολλοί συμπαίκτες μου μπήκαν ΤΕΦΑΑ χωρίς να δώσουν Πανελλήνιες, ενώ για τις υπόλοιπες σχολές είχαμε μια επιδότηση 5% στο σύνολο των μορίων και αρκετοί μπήκαν σε καλύτερες σχολές από ό,τι με τα κανονικά τους μόρια (αν δεν κάνω λάθος, στα ατομικά αθλήματα πρέπει να ήταν κάπως μεγαλύτερο το ποσοστό). Μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά την απογοήτευσή μου όταν χάσαμε στον ημιτελικό από τον Ολυμπιακό ενώ είχαμε πάρει μεγάλη διαφορά και αντίστοιχα το άγχος και την ανακούφισή μου στο μικρό τελικό με αντίπαλο τον Άρη όπου κερδίσαμε τελικά στην παράταση (βλέπετε, ο 4ος δεν έπαιρνε τίποτα). Τελικά τσάμπα μου βγήκε βέβαια και η απογοήτευση και το άγχος (τουλάχιστον σε ό,τι έχει να κάνει με τα μόρια, αφού κι από μόνη της 3η θέση στην Ελλάδα, ειδικά έτσι όπως ήταν στα ντουζένια του τότε το μπάσκετ, δεν ήταν και μικρή υπόθεση...), αφού -έστω και οριακά- πέρασα στην πρώτη μου επιλογή (αν θυμάμαι καλά, όταν διεξήχθη η τελική φάση είχαν βγει οι βαθμοί μας, αλλά όχι ακόμα οι βάσεις, οπότε με βάση τα δεδομένα της προηγούμενης χρονιάς ήξερα ότι είμαι οριακά, οπότε έστω και το 5% της 3ης θέσης θα με έβαζε σίγουρα στη σχολή που ήθελα...)

Μια που το αναφέραμε πάντως, προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος με την κατάργηση του παραπάνω μέτρου. Ναι, φυσικά και υπήρχαν εξαιρέσεις που έφταναν σε φαιδρά φαινόμενα. Θυμάμαι π.χ. μια ιστορία (πρέπει να ήταν 1-2 χρόνια πριν από μένα) όπου ο Χαΐτογλου (ο γνωστός, με τους χαλβάδες) ήταν τότε πρόεδρος στον Ηρακλή και στην τελική φάση του πρωταθλήματος Εφήβων έβαλε με το ζόρι τον γιο του στην ομάδα στη θέση ενός άλλου παιδιού μόνο και μόνο για να πάρει τα μόρια. Ή αντίστοιχα πολλοί γονείς ανακάλυπταν αγωνίσματα που δεν τα ήξερε ούτε η μάνα τους και ασχολιόντουσαν 5-10 άτομα σε όλη τη χώρα, ώστε το παιδί τους να "διακριθεί" χωρίς πολύ κόπο σε εθνικό -ή ακόμα και διεθνές- επίπεδο και να πριμοδοτηθεί με μόρια ή απευθείας εισαγωγή...

Ο κανόνας όμως ήταν πως οι αθλητές που έφταναν σε αυτές τις επιτυχίες, ήμασταν άτομα που καθημερινά ξοδεύαμε χρόνο από το διάβασμα ή την ξεκούρασή μας για να προπονηθούμε (για εμάς π.χ. ήταν 6 φορές την εβδομάδα συν προαιρετικές πρωινές-μεσημεριανές προπονήσεις). Δεν θα ξεχάσω τους καθηγητές μου στο σχολείο να μου λένε πως "είμαι τρελός" αν περιμένω να περάσω στη σχολή που ήθελα χωρίς να παρατήσω το μπάσκετ και το ότι στο φροντιστήριο έβαζα κρυφά τα παπούτσια στην τσάντα μαζί με τα βιβλία και φορούσα τα ρούχα της προπόνησης μέσα από τα κανονικά μου, αφού αμέσως μετά έπρεπε να τρέξω βιαστικά για την προπόνηση και ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου μου είχε πει πως θα με έδιωχνε αν έπαιζα μπάσκετ αφού "πήγαινε χαμένη η δουλειά των καθηγητών και θα μπορούσε στο "καλό" τμήμα να βάλει κάποιον στη θέση μου άλλο αφού προφανώς δεν είχα πια ενδιαφέρον για τις Πανελλήνιες"...

Με το μέτρο της εποχής λοιπόν, στους νικητές προσφερόταν είτε απευθείας συμμετοχή στα ΤΕΦΑΑ (που κακά τα ψέματα, το μεγαλύτερο ποσοστό εισακτέων στα ΤΕΦΑΑ είναι λογικό να είναι αθλητές) είτε μια επιδότηση μορίων, η οποία όμως ήταν τόσο μικρή που το πολύ-πολύ θα σου έδινε την ώθηση π.χ. για να περάσεις στην ίδια σχολή αλλά σε καλύτερο Πανεπιστήμιο ή σε κάποια σχολή της Αθήνας αντί για την επαρχία. Άρα έτσι ναι, το θεωρώ πολύ δίκαιο για άτομα που ήταν καλοί μαθητές με φιλοδοξίες, αλλά παράλληλα έκαναν και πρωταθλητισμό τον οποίο δεν ήθελαν να παρατήσουν. Και στην τελική, ακόμα και σε όσους προσφερόταν απευθείας εισαγωγή σε όποια σχολή ήθελαν (αυτό συνέβαινε σε άτομα που είχαν διεθνείς νίκες), αυτοί συνήθως είτε δεν θα ενδιαφερόντουσαν για σπουδές αφού για να είναι σε αυτό το επίπεδο θα ασχολιόντουσαν επαγγελματικά με τον αθλητισμό (π.χ. στα αρχεία της σχολής μου είναι γραμμένος ο Αντώνης Φώτσης, αλλά αμφιβάλλω αν είχε πατήσει έστω και για την εγγραφή...) είτε αν δοκίμαζαν, θα τα παρατούσαν και δεν θα έπαιρναν ποτέ πτυχίο αν πράγματι δεν το άξιζαν να μπουν, οπότε πάλι δεν θα άλλαζε κάτι (και πριν προλάβετε να πείτε "ναι, αλλά ίσως να πήραν τη θέση κάποιου που το άξιζε γιατί είχε διαβάσει", νομίζω πως έμπαιναν ως υπεράριθμοι, άρα δεν έκλεβαν κανενός τη θέση).
 
ermis85 είπε:
Απο τις αρχές του 80 μεχρι περιπου και το 92 όποιος είχε Πανελλήνια νίκη περνούσε στα ΤΕΦΑΑ με τυπικη συμμετοχή στις εξετάσεις. Για τις 'αλλες σχολέςείχαν 10, 15 και 20% επιπλέον μόρια και σε κάποιες περιπτώσεις απευθείας εισαγωγή σε όποια σχολή επιθυμούσαν. Από τότε και μετά άλλαξαν λίγο τα πράγματα και ήθελε περισότερα κριτήρια και προυποθέσεις. Απο το 2008 και μετά έγιναν ακόμα πιο αυστηρά τα πράγματα και όλοι σχεδόν έχουν μοριοδότηση.

Τα όσα ισχύουν τώρα για την εισαγωγή των αθλητών στα ΑΕΙ ΤΕΙ http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/plhrofories-panellhnies/465-panelladikes-egkyklios-eisagwghs-athlhtwn-tritovathmia-ekpaidevsh.html
Nαι αυτό είναι γνωστό (έκανα και γω χρήση αυτής της πριμοδότησης). Πάντως για το θέμα λες μη συμμετοχής στο σχολικό πανελλήνιο πρωτάθλημα κάποιου ήδη πανελληνιονίκη δεν ισχύει.

...το '99 και πολλοί συμπαίκτες μου μπήκαν ΤΕΦΑΑ χωρίς να δώσουν Πανελλήνιες,
Δεν υπάρχει περίπτωση Olorin! Και μάλιστα με 3η Πανελλήνια θέση! Να ήταν 3 παγκόσμια, ναι. (μέχρι 8 ολυμπιονίκης μπαίνεις όπου θες, μέχρι 5 -νομίζω- παγκόσμια μπαίνεις επίσης όπου θες). :)
 
Kambia είπε:
Δεν υπάρχει περίπτωση Olorin! Και μάλιστα με 3η Πανελλήνια θέση! Να ήταν 3 παγκόσμια, ναι. (μέχρι 8 ολυμπιονίκης μπαίνεις όπου θες, μέχρι 5 -νομίζω- παγκόσμια μπαίνεις επίσης όπου θες). :)
Τι να σου πω, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έτσι έγινε. Έχουν περάσει και τόσα χρόνια βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος, ειδικά από τη στιγμή που ήταν η τελευταία μας χρονιά οπότε με τους περισσότερους χαθήκαμε. Ή μπορεί να είχε αλλάξει κάτι από την εποχή σου (θυμάμαι ότι είχε αλλάξει 1-2 φορές τα τελευταία χρόνια, γιατί γονείς συμπαικτών μου έψαχναν λεπτομερώς τότε τις πιο πρόσφατες εγκυκλίους για να δουν τι ακριβώς ίσχυε). Θα προσπαθήσω από περιέργεια να ρωτήσω κάποιον από αυτούς αν έχω επαφές μέσω facebook.

Α, εννοείται πως μόνο ΤΕΦΑΑ μπορούσαν να μπουν χωρίς εξετάσεις (για τις άλλες σχολές προφανώς ήθελε διεθνείς νίκες). Για τα υπόλοιπα ΑΕΙ-ΤΕΙ είχαμε απλώς μια επιδότηση 5%. Για αυτό τουλάχιστον είμαι 100% σίγουρος, αφενός γιατί για 1-2 βδομάδες μέχρι να βγουν οι βάσεις και να δω ότι πέρναγα εκεί που ήθελα με ενδιέφερε κι εμένα και αφετέρου γιατί σίγουρα το εκμεταλλεύτηκαν (τουλάχιστον) 2 συμπαίκτες μου (ο ένας αν θυμάμαι καλά χωρίς τα μόρια περνούσε Φυσικό Πάτρας, ενώ με τα μόρια πέρασε Φυσικό Αθήνας ή κάτι τέτοιο). Απλώς αν θυμάμαι καλά, μέχρι να γίνει η όλη διαδικασία είχαν σχεδόν χάσει το 1ο εξάμηνο.
 
Olorin Αν κατάφεραν κάτι τέτοιο θα βρήκαν απίστευτο παραθυράκι πάντως! Αν μου έλεγες πρώτη θέση θα σου έλεγα οτι ίσως είχε αλλάξει πάλι κάτι. Αλλα η τρίτη θέση μου κάνει εντύπωση :)

Α, εννοείται πως μόνο ΤΕΦΑΑ μπορούσαν να μπουν χωρίς εξετάσεις (για τις άλλες σχολές προφανώς ήθελε διεθνείς νίκες).
Αυτό που μπορούσαν να μπουν μόνο ΤΕΦΑΑ χωρίς εξετάσεις από πανελλήνιες νίκες έχει αλλάξει μέσα δεκαετίας 80 (κάπου το '86). Τότε μάλιστα ίσχυε και το εξής κουλό. Αν είχες πρώτη θέση στην κατηγορία σου πχ ανέβαινες από γ εθνική στο β εθνική κατηγορία έμπαινες ΤΕΦΑΑ. Αν όμως είχες 2 ή 3 πανελλήνια δεν είχες το δικαίωμα εισόδου άνευ εξετάσεων στα ΤΕΦΑΑ. :eek:

Υγ.σε τρελλό off topic εξελίχθηκε το θρεντ αυτό.... :)
 
Kambia είπε:
Πάντως για το θέμα λες μη συμμετοχής στο σχολικό πανελλήνιο πρωτάθλημα κάποιου ήδη πανελληνιονίκη δεν ισχύει. :)
Δεν λέω πως ήταν υποχρωτικό αλλά τουλάχιστον στα ατομικά αθληματα που όλοι γνωρίζοταν με όλους αυτό ήταν κανόνας και μάλιστα τυχών "παραβάτες"

αντιμετοπίζοταν με ανάλογα σχόλια. Γνωστή και η περίπτωση άγριου ξυλοδαρμού σπουδαίου στη συνέχεια αθλητή που ενώ είχε εξασφαλίσει την είσοδο του στα ΤΕΦΑΑ έλαβε μέρος και νίκησε σε Πανελλήνιους σχολικούς αγώνες από τον δεύτερο Κρητικό στη καταγωγή που δεν τα είχε καταφέρει ακόμα. (τελικά κανείς τους δεν κατάφερε να τελειώσει τα ΤΕΦΑΑ) (άλλη λυπητερή ιστορία αυτή).

Μέχρι το 86 υπήρχε απίστευτη κατάχρηση των όρων Πανελληνιονίκης, πρωταθλητής και Πανελλήνια επίδοση. Μετά μπήκε μια τάξη και το 92 λίγο ακόμα.

Πολλοί αθλητές κερδιζαν την εισαγωγή τους ατα ΑΕΙ και με απόφαση του συμβουλίου της επικρατίας καθώς δεν είχαν όλα τα τυπικά απαιτούμενα δικαιολογιτικά απο το νόμο.
 
Πίσω
Μπλουζα