Ακτοφυλακή

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Μια αμερικάνικη - αν δεν απατώμαι - σειρά, που προβαλλόταν στις αρχές /μισά των 80ς ονομαζόταν έτσι !!! Προβαλλόταν στην Κρατική Τηλεόραση απογευματινές ώρες και αποτελούταν από αυτοτελή επεισόδια !!! Τα πάντα εκτυλίσσονταν σε ένα πλοιάριο της ακτοφυλακής και οι ιστορίες της σειράς πραγματεύονταν τις σχέσεις των μελών του πληρώματος, τις περιπέτειές τους κλπ κλπ ....

Σε εμάς τα τόοοτε πιτσιρίκια η σειρά είχε ιδιαίτερη επιτυχία. Αυτό οφειλόταν, απ' ό,τι θυμάμαι, στο γεγονός ότι από τα επεισόδιά της απουσίαζε, σχεδόν παντελώς, η βία !!! Δυστυχώς, από αυτή τη σειρά δεν έχω συγκρατήσει πολλά πράγματα [πολύ θα ήθελα να θυμάμαι κάποιο επεισόδιο για να διηγηθώ, της άξιζε ... ] ... Θυμάμαι, όμως, ότι μάς μάγευαν οι πολύ ωραίες εικόνες, όπως π.χ. ηλιοβασιλέματα καταμεσίς του ωκεανού [μόλις είχαμε αγοράσει την πρώτη μας έγχρωμη τηλεόραση και ... απολαμβάναμε δεόντως τα χρώματα !!! ] !!! Όπως, επίσης, θυμάμαι ένα επεισόδιο όπου το πλοιάριο της ακτοφυλακής πήρε μέρος σε μία άσκηση καταμεσίς του ωκεανού, στην οποία .... ανταποκρίθηκε πλήρως !!!

Ο λόγος που συγκράτησα τον τίτλο της σειράς ήταν ο εξής : Ένα Σάββατο [αρχές προς μέσα των 80ς] έπαιζα με τον αδελφό μου και με έναν φίλο μας ΣΚΡΑΜΠΛ. Ο φίλος μας μάζευε γράμματα και ... αργούσε να "δώσει λέξη" στο παιχνίδι !!! Κι όταν κοίταξα, από περιέργεια, τη "μπάρα" του με τα γράμματα, πρόσεξα ότι είχε σχηματίσει τη λέξη : "ΑΚΤΟΦΥΛΑ" !!! "Α, περιμένω να μού τύχουν και τα υπόλοιπα γράμματα για να σχηματίσω τη λέξη "ΑΚΤΟΦΥΛΑΚΗ"", μάς εξήγησε !!!! Τόσο πολύ ήταν "πορωμένος" με αυτή τη σειρά .....
 
Ουπς! Πρεπει να παιζοταν στην ΥΕΝΕΔ και το εβρισκα φοβερα πληκτικο.

Παντως ειχα ενα φλας μολις. Θυμαμαι να πηγαινουμε με τη μανα μου στη γειτονισα στο κατω οροφο (και δεν μπορω να θυμηθω γιατι μιας και δεν ειχαμε παρε-δωσε γενικως με τη πολυκατοικια!) και με θυμαμαι να καθομαι στο σαλονι και να παρακολουθω αναγκαστικα την Ακτοφυλακη στην τηλεοραση ενω η μανα μου μιλουσε για καποιο θεμα με τη γειτονισα. Περιεργα πραγματα...
 
Πίσω
Μπλουζα