Αλέξια - Μια κορυφαία pop τραγουδίστρια

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
448
Μια από τις κορυφαίες pop τραγουδίστριες στα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές δεκαετίας 90!Τα τραγούδια της είναι ύμνοι...το επίσημο fanclub της είναι http://www.alexiafanclub.tk και το επίσημο κανάλι στο youtube είναι AlexiaFanClub

34y1laa.jpg


H προσωπική της δισκογραφία ως pop τραγουδίστρια είναι η εξής!

ΑΛΕΞΙΑ (1987) - πλατινένιο 180.000 (POLYDOR)

r8f1a9.jpg


1. ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΝΥΧΤΑΝΕ


2. ΣΤΑΛΙΑ ΣΤΑΛΙΑ



3. ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ



4. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ



5. ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ



6. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑ



7. ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ



8. ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ



9. ΓΡΑΜΜΑΤΑ



10. ΑΓΑΠΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ


ENA ΔΥΟ ΤΡΙΑ (Μάιος 1989) - χρυσό 45.000 (POLYDOR)

ei8h0o.jpg


1. ΕΝΑ,ΔΥΟ,ΤΡΙΑ


2. ΕΛΑ,ΕΛΑ



3. ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ



4. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ



5. ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ



6. ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ



7. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ



8. ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ



9. ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ



10. ΓΟΥΩΚΜΑΝ





ΕΛΑ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ (Οκτώβριος 1990) - χρυσό 55.000 (POLYDOR)

bj69x.jpg


1. ΚΑΛΗΜΕΡΑ


2. ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΘΕΣΗ



3. ΑΝΑΚΩΧΗ



4. ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ



5. ΕΛΑ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ



6. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ



7. ΨΕΥΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ



8. ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΧΑΝΩ



9. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ



10. ΟΡΚΙΣΟΥ



11. ΕΠΙΛΟΓΟΣ(ΨΕΥΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ)


ΝΕΡΟΜΠΟΓΙΕΣ (Σεπτέμβριος 1992 - χρυσό 30.000 (BMG)

2q16mwp.jpg


1. ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ


2. ΝΕΡΟΜΠΟΓΙΕΣ



3. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ



4. Η ΦΩΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ



5. ΤΡΥΦΕΡΑ



6. ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ Η ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ



7. ΟΣΟ ΘΑ ΛΕΙΠΕΙΣ



8. ΜΠΟΡΕΙ



9. ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ



10. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΤΡΙΔΑ



11. ΞΥΠΝΑΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟΣ


ΕΠΙΣΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΚΑΙ ΤΑ MAXI SINGLES :

 


ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ/PLEASE ME LOVER (1987)



ΟΙ ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΧΤΥΠΟΥΝ/ΛΕΥΚΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (1989)



ΕΛΑ/LOVE ME (1991)


 




Mια κορυφαία τραγουδίστρια με πολλές επιτυχίες που μας έχουν σημαδέψει ως σήμερα!!!!!!Μια τραγουδίστρια που συνδύαζε ταυτόχρονα φωνή και εμφάνιση!!!!!Θα επανέλθω σύντομα με videos!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα κορίτσια ξενυχτάνε...πω πω...πόσοι αιώνες έχουν περάσει απο τότε...Ωπα πιάστο αλλιώς γιατί μου έρχεται μια μελαγχολία... :(

Και τότε το συγκεκριμένο τραγουδι μου φαινόταν γλυκανάλατο αλλά ότι σου θυμίζει τα νιάτα σου σου έχει πάντα κάτι το όμορφό!!! :hurrah:

Υπέροχη φωνή που είναι κρίμα που χάθηκε απο το προσκήνιο...όπως πολλοί εκείνης της εποχής...(ρε παιδιά όταν μιλάω έτσι...εκείνης της επόχης... αισθάνομαι λίγο μαυσωλείο...σας συμβαίνει και σας; :p )
 
Το "Μάτια μου" είναι για μένα το καλύτερό της τραγούδι...

Αν συνδιάσεις τις προσωπικές αναμνήσεις και τη νοσταλγία που βγάζει, είναι φανταστικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο TheBest20, χαζογελάω τώρα. :)

Το δίσκο με το Άσπρο Μαύρο, και το Τα κορίτσια ξενυχτάνε είναι από τους ελάχιστους που έχω κρατήσει.

Επίσης σε αυτό τον δίσκο υπάρχει και το "Κανένας δεν μας Σταματά'', διασκευή του ''Nothing's Gonna Stop us Now" των Starship, από το Ost της πολύ αγαπημένης μου ταινίας "The Mannequin"...

Επίσης Αλέξια + Χαριτοδιπλωμένος = ρετρό ζευγάρι. :)
 
Το δίσκο "Αλέξια" 1987 τον έχω σε αυθεντική κασέτα!!!!!!Ήταν όντως θεά!!!!!!!!Όταν βρω αρκετό χρόνο θα βάλω και videos που υπάρχουν στο youtube!
 
Την θυμάμαι το 1993 στην διαφήμιση της PEPSI να τραγουδάει επάνω στη σκηνή "κάτι έχει αλλάξει, ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός...". Ωραίες εποχές!
 
pikos apikos είπε:
Την θυμάμαι το 1993 στην διαφήμιση της PEPSI να τραγουδάει επάνω στη σκηνή "κάτι έχει αλλάξει, ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός...". Ωραίες εποχές!
ναι,αυτό το κομμάτι συμπεριλήφθηκε στο cd και στην κασέτα "Νερομπογιές"΄σαν bonus track,στο δίσκο-βινύλιο δεν υπήρχε!Την έχω ανεβάσει τη διαφήμιση στο youtube αλλά έχει μέσα κι άλλες,αν ψάξεις στο thread παλιές διαφημίσεις,σε αυτά τα videos από youtube που έχω βάλει,θα τη βρεις!Αλλά δεν ήταν διαφήμιση της PEPSI,ήταν της ΗΒΗ!!!!!!!!
 
thebest20 είπε:
Μια από τις κορυφαίες pop τραγουδίστριες στα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές δεκαετίας 90!Τα τραγούδια της είναι ύμνοι...το επίσημο fanclub της είναι www.alexiafanclub.tk και το επίσημο κανάλι στο youtube είναι AlexiaFanClub
34y1laa.jpg


H προσωπική της δισκογραφία ως pop τραγουδίστρια είναι η εξής!

ΑΛΕΞΙΑ (1987) - πλατινένιο 180.000 (POLYDOR)

r8f1a9.jpg


1. ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΝΥΧΤΑΝΕ


2. ΣΤΑΛΙΑ ΣΤΑΛΙΑ



3. ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ



4. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ



5. ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ



6. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑ



7. ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ



8. ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ



9. ΓΡΑΜΜΑΤΑ



10. ΑΓΑΠΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ


ENA ΔΥΟ ΤΡΙΑ (Μάιος 1989) - χρυσό 45.000 (POLYDOR)

ei8h0o.jpg


1. ΕΝΑ,ΔΥΟ,ΤΡΙΑ


2. ΕΛΑ,ΕΛΑ



3. ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ



4. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ



5. ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ



6. ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ



7. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ



8. ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ



9. ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ



10. ΓΟΥΩΚΜΑΝ





ΕΛΑ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ (Οκτώβριος 1990) - χρυσό 55.000 (POLYDOR)

bj69x.jpg


1. ΚΑΛΗΜΕΡΑ


2. ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΘΕΣΗ



3. ΑΝΑΚΩΧΗ



4. ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ



5. ΕΛΑ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ



6. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ



7. ΨΕΥΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ



8. ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΧΑΝΩ



9. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ



10. ΟΡΚΙΣΟΥ



11. ΕΠΙΛΟΓΟΣ(ΨΕΥΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ)


ΝΕΡΟΜΠΟΓΙΕΣ (Σεπτέμβριος 1992 - χρυσό 30.000 (BMG)

2q16mwp.jpg


1. ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ


2. ΝΕΡΟΜΠΟΓΙΕΣ



3. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ



4. Η ΦΩΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ



5. ΤΡΥΦΕΡΑ



6. ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ Η ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ



7. ΟΣΟ ΘΑ ΛΕΙΠΕΙΣ



8. ΜΠΟΡΕΙ



9. ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ



10. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΤΡΙΔΑ



11. ΞΥΠΝΑΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟΣ


ΕΠΙΣΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΚΑΙ ΤΑ MAXI SINGLES :

 


ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ/PLEASE ME LOVER (1987)



ΟΙ ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΧΤΥΠΟΥΝ/ΛΕΥΚΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (1989)



ΕΛΑ/LOVE ME (1991)


 




Mια κορυφαία τραγουδίστρια με πολλές επιτυχίες που μας έχουν σημαδέψει ως σήμερα!!!!!!Μια τραγουδίστρια που συνδύαζε ταυτόχρονα φωνή και εμφάνιση!!!!!Θα επανέλθω σύντομα με videos!!!!!!!!!!
THANKS A LOT GUYS
 
Θυμόμουν οτι την είχα και ψάχνοντας την ξέθαψα :D

picture.php


picture.php
 
Σταλιά σταλιά....... i'm in love!................
 
αγαπημενη τραγουδιστρια, αληθινη ποπ σταρ :flower: απο τις καλες φωνες!

δεν υπήρχε παιδικο ή αποκριατικο πάρτυ που να μην εχει Αλεξια να ακουγεται για 5 και εξι φορες!!

Στο άκουσμα της Αλέξιας παντα θυμαμαι μια γειτονισσα συνομιλικη που τωρα λειπει χρονια στην Γερμανια,της ειχε μεγαλη λατρεια #) !!

Τα γραμματα πολυ συγκηνιτικο αλλα και το 'θα σε περιμενω στο ελληνικο' εκπληκτικο τραγουδι!!!

Σας το αφιερωνω!!!!
 
Έχω να πω οτι η διασκευή απο τους locomondo του τραγουδιού της Αλέξιας "Τα κοριτσια ξενυχτάνε μ'ένα μυστικό" είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.Άκου λέει τα αγοράκια ξενυχτάνε με ένα μυστικό είναι εντελώς φλώρικο με όλο το συμπάθειο.Τα παιδιά αυτά έχουν πει πολυ καλύτερα τραγούδια οπως το "Πίνω μπάφους και παίζω pro".Ελπίζω να μην επαναλάβουν τέτοιο ατοπημα :p
 
misha είπε:
Έχω να πω οτι η διασκευή απο τους locomondo του τραγουδιού της Αλέξιας "Τα κοριτσια ξενυχτάνε μ'ένα μυστικό" είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.Άκου λέει τα αγοράκια ξενυχτάνε με ένα μυστικό είναι εντελώς φλώρικο με όλο το συμπάθειο.Τα παιδιά αυτά έχουν πει πολυ καλύτερα τραγούδια οπως το "Πίνω μπάφους και παίζω pro".Ελπίζω να μην επαναλάβουν τέτοιο ατοπημα :p
Μα κι αυτό κάτι σα ρεμίξ είναι του "Πίνω μπάφους και παίζω pro" :p
 
misha είπε:
Έχω να πω οτι η διασκευή απο τους locomondo του τραγουδιού της Αλέξιας "Τα κοριτσια ξενυχτάνε μ'ένα μυστικό" είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.Άκου λέει τα αγοράκια ξενυχτάνε με ένα μυστικό είναι εντελώς φλώρικο με όλο το συμπάθειο.Τα παιδιά αυτά έχουν πει πολυ καλύτερα τραγούδια οπως το "Πίνω μπάφους και παίζω pro".Ελπίζω να μην επαναλάβουν τέτοιο ατοπημα :p
Μάλλον χιουμοριστική ήταν αυτή η διασκευή και κάπως παρωδία, συνεπώς όλα επιτρέπονται.
 
asemnos είπε:
Μα κι αυτό κάτι σα ρεμίξ είναι του "Πίνω μπάφους και παίζω pro" :p
Αυτό ομολογώ οτι δεν το ήξερα. :xm: Σε κάθε περίπτωση το original είναι χίλιες φορές καλύτερο :D
 
Kambia είπε:
Θυμόμουν οτι την είχα και ψάχνοντας την ξέθαψα :D
picture.php


picture.php
Μπράβο,κι εγώ την είχα,από την αδερφή μου,αλλά δεν υπάρχει τώρα!Όλες οι κασέτες των 80's έτσι ήταν.Επίσης συνήθως,και στους δίσκους και στις κασέτες,το πρώτο τραγούδι της κάθε πλευράς γινόταν επιτυχία
 
Πίσω
Μπλουζα