Αλίκη: ποιο έργο θα θέλατε να είχε ανεβάσει?

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
...εγώ θα ήθελα πολύ να την δω σε αυτό που λέγεται ότι σχεδίαζε να ανεβάσει μετά την Μελωδία. Δηλαδή την Λεωφόρο της Δύσης σε μιούζικαλ (Andrew Llloyd Webber). Ο ρόλος της ξεπεσμένης σταρ του βωβού κινφου ήταν κάτι που απ ότι έχω ακούσει τον ήθελε πολύ.

Όσον αφορά τα πιο νεανικά της χρόνια,θα είχε ενδιαφέρον να την δω σε ένα αγαπημένο μου έργο "Ξαφνικά πέρυσι το καλοκαίρι" στο ρόλο της Κάθριν.Τωρα αν θα ήταν καλή σε αυτό...πιθανώς,ποιος ξέρει!
 
Την "Λεωφόρο της δύσης" ή τον "Χορό του θανάτου" του Στρίνγκμπεργκ είχε σκοπό να ανεβάσει ;
 
θα ηθελα να ειχε ανεβασει μαζι με την καρεζη αυτο που ετοιμαζαν..το μαρια στιουαρτ...θα την ηθελα ομως και στην στριγγλα που εγινε αρνακι αλλα και πραξαγορα στις εκκλησιαζουσες..και πολλα αλλα
 
Ειχα ακουσει και για το Χορο του θανατου Σπυρο...αλλα πιο πολύ για το Sunset Blvd. Απο το IMDB:

She was planning to stage Sunset Boulevard and play fading star Norma Desmond. It would have been her second portrayal of an aging actress after Alexandra De Lago in Tennessee Williams' Sweet Bird of Youth.

Για την Στρίγγλα όντως είχε κάνει κάποιες συζητήσεις

Για την Μαρία Στιούαρτ μόνο από την Αλίκη είχα ακούσει να το συζητά...η Καρέζη τίποτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίστευα πάντα αυτό που έλεγε ο Αντρέας Βουτσινάς για την Αλίκη: "Είναι σπουδαία ηθοποιός μέχρι την πρόβα τζενεράλε". Έτσι θα ήθελα να την δω σε κάτι διαφορετικό. Π.χ "Έντα Γκάμπλερ" του Ίψεν
 
η μαρια στιουαρτ ηταν στα σκαρια αλλα αρρωστησε η καρεζη και δεν προλαβαν..μαλιστα η αλικη ειπαε στον επιχειρηματια γιωργο λεμπεση τοτε να διαλεξει η καρεζη οποιον ρολο απο τους δυο ηθελε..ειναι γνωστα ολα αυτα και πολυ περισσοτερο επιβεβαιωμενα απο τον γιωργο λεμπεση
 
Αχα...αρα ειχε συμφωνησει και η Καρεζη ε? Παντα νομιζα οτι η Αλικη απλα της το ειχε προτεινει και το συζητουσαν στο φλου...
 
ηταν συμφωνημενο και ειχε ανακοινωθει και απο τον τυπο..
 
Χεχε μια ενδιαφερουσα ιδεα θα ηταν να παιζουν εναλλαξ τους ρολους Μαρίας - Ελισάβετ...κάτι πολύ δύσκολο για κάποιον ηθοποιό φυσικά
 
Γενικώς δεν έχω ασχοληθεί με τη Βουγιουκλάκη, ούτε και μου αρέσει ιδιαίτερα. Αναγνωρίζω όμως την εξυπνάδα και το επιχειρηματικό της μυαλό. Όσον αφορά όμως στο ερώτημα που θέτεις, mr John, τολμώ να πω ότι βρίσκω ενδιαφέρουσα την πρόταση του Georgeikos για την "Στρίγγλα που έγινε αρνάκι"! Θα πρότεινα και το "Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα", αλλά είδα ότι υπάρχει στη θεατρογραφία της!

georgeikos είπε:
θα ηθελα να ειχε ανεβασει μαζι με την καρεζη αυτο που ετοιμαζαν..το μαρια στιουαρτ...θα την ηθελα ομως και στην στριγγλα που εγινε αρνακι αλλα και πραξαγορα στις εκκλησιαζουσες..και πολλα αλλα
 
Θα ήθελα πάρα πολύ να την δω στο Rocky Horror Picture Show. Πιστεύω θα έκανε την καλύτερη Janet που υπήρξε ποτέ!
 
Χεχεχε εσυ λογικα θα αστειευεσαι... ο Μπονατσος θα ηταν τελειος παντως για τον κεντρικο ρολο του/της τραβεστι...
 
Θα είχε ενδιαφέρον το ανέβασμα της σαιξπηρικής "Στρίγγλας που έγινε αρνάκι", που είχε αναγγελθεί το 1984, με την Αλίκη ως Κατερίνα και τον Νίκο Κούρκουλο ως Πετρούκιο. Βέβαια, η Αλίκη τότε ήταν υπερβολικά μεγάλη για τον ρόλο (51 ετών), όπως άλλωστε και ο Κούρκουλος (50 ετών).

Επίσης, το 1975 είχε γραφεί σε περιοδικά ότι η Αλίκη είχε προτείνει στην Τζένη Καρέζη και στην Έλλη Λαμπέτη να παίξουν μαζί στις "Τρεις αδερφές" του Τσέχωφ. Αυτό το τελευταίο θα ήθελα πραγματικά να είχε γίνει!!!
 
νομίζω πως θα ήταν τέλεια ως Scarlett o Hara στο ''Οσα παίρνει ο Άνεμος''!!!
 
Η Σκάρλετ ξανθιά?? Ή με περούκα εννοείς?
 
παρόλο ου η ίδια το θεωρούσε γρασουζιά...θα μπορούσε να βάψει το μαλλί της όπως έκανε και στη ''Φιλουμένα'' και ήταν μια κούκλα...
 
Η αλήθεια είναι θα της ταίριαζε ο ρόλος αρκετά...

Ένα πολύ ενδιαφέρον Project θα ήταν το μιουζικαλ Chicago με καποια παρτενερ-βομβα πχ Λάσκαρη
 
πεθαίνω για Αλίκη αλλά η Λάσκαρη δεν είναι και το καλύτερο μου...οπότε δεν μπορώ να απαντήσω αντικειμενικά...

μια άλλη ιδέα θα ήταν και ο κεντρικός ρόλος της Κριστίν Ντααε στο ''Φάντασμα της Όπερας''
 
Ναι αλλα η Κριστιν ειναι 19 ετων ρε συ!!!
 
εντάξει υποθέσεις κάνουμε...για μένα ο υπέρτατος ρόλος της ήταν της Εβίτα πάντως!!!δυστυχώς όμως δεν πρόλαβε να την ξανά-ανεβάσει όπως είχε δηλώσει πολλές φορές...(και αν το ξανασκεφτείς στην έναρξη της Εβίτα την 15χρονη έκανε!!!οπότε μια χαρα Κριστίν θα ήταν!!!)
 
Πίσω
Μπλουζα