Αλλαγή look στο forum?

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Μετά από την μεταμόρφωση του γνωστού και πολυαγαπημένου

http://www.mame.gr

..........μήπως είναι καιρός να αλλάξουμε look?

Να φορέσουμε πιο ρετρό χρώματα, πιό ζεστά ρε παιδιά!!!!!

Τι λέτε, κάνουμε ένα δημο-forum-ψήφισμα;
 
Ωπα στασου........καλη ιδεα φιλτατο αρκουδι!!!Χμ!

Μονο ρετρο χρωματα ομως ετσι? και τιποτα αλλο!!
 
Background σε μοτίβο "λαχούρι" !
 
Το look μας ειναι μια χαρα! χαρουμενο,ευκρινες και ελαφρυ...
 
Ασφαλως δεν αντιλεγω αλλα λεμε τωρα μηπως υπαρχει κανενας

συνδιασμος που να θυμιζει δεκαετια 80.
 
akmakas είπε:
λεμε τωρα μηπως υπαρχει κανεναςσυνδιασμος που να θυμιζει δεκαετια 80.
Στο image στην κορυφή της σελίδας αντί τη γή να βάλουμε μια discoμπάλα :)

Άσχετο αλλά το είδα τώρα. Wally η footeroφωτό σου σκίζει!
 
Θέλει πολύ προσεκτική επιλογή χρωμάτων αν είναι να αλλάξει, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να γίνει αντιαισθητικό και πάνω απ'όλα να μην διαβάζεται.

Νομίζω οτι είναι καλό και καθαρό ως έχει. (Sorry pooky :p )

shock είπε:
Στο image στην κορυφή της σελίδας αντί τη γή να βάλουμε μια discoμπάλα :)
Ντισκομπάλα στο ταβάνι και τα μυαλά στα κάγκελα!! :D
 
Συμφωνω οτι το υπαρχον look του φορουμ μας ειναι πολυ "καθαρο" και ευαναγνωστο - αλλα ετσι και αλλιως η ενδεχομενη αλλαγη του θα ηταν σε μορφη προαιρετικου και επιλεξιμου theme , δεν υπαρχει λοιπον κινδυνος να μεινουμε με ενα look που δεν "διαβαζετε" - απλα επιλεγουμε το παλιο :)
 
Σκεπτομαι χρωματα που ισως νοερα θα μας θυμιζαν 80s

Πχ Πολυ ελαφρυ κιτρινο λιγο καφε χρωματα απο τους υπολογιστες

οπως ο commodore 64 λιγο μαυρο χε χε απο spectrum we trust
 
telamonas.stokos είπε:
Συμφωνω οτι το υπαρχον look του φορουμ μας ειναι πολυ "καθαρο" και ευαναγνωστο - αλλα ετσι και αλλιως η ενδεχομενη αλλαγη του θα ηταν σε μορφη προαιρετικου και επιλεξιμου theme , δεν υπαρχει λοιπον κινδυνος να μεινουμε με ενα look που δεν "διαβαζετε" - απλα επιλεγουμε το παλιο :)
Το φόρουμ "διαβάζεται" (ενικός)

Εσείς "διαβάζετε" (πληθυντικός)

Βιάστηκες κε ορθογράφε :D :D :D :D :D
 
Τα εισαγωγικα σου τραβηξαν μεν το ενδιαφερον αλλα το νοημα το επιασες οπως σε βολεψε ;)

Περιμενω πρωτα το κερασμα για το χθεσινο και μετα βλεπουμε για το σημερινο :D

M$ Sucks
 
telamonas.stokos είπε:
Τα εισαγωγικα σου τραβηξαν μεν το ενδιαφερον αλλα το νοημα το επιασες οπως σε βολεψε ;)
Περιμενω πρωτα το κερασμα για το χθεσινο και μετα βλεπουμε για το σημερινο :D
Δεν το κουκουλώνεις με τίποτα. 1-1 στο κέρασμα ;)
 
Οκ... σε βλεπω αγκαλια με τον Μπαμπινιωτη ;)
 
Νομίζω ότι τα χρώματα του φόρουμ είναι μία χαρά ως έχουν.
 
Πάντα είμαι υπέρ των εναλλακτικών εμφανίσεων (skin) γιατί πολλές φορές κουράζομαι να βλέπω το ίδιο και μια αλλαγή με αναζωογονεί αλλά και έτσι να μείνει δεν με πειράζει γιατί το παρόν θεωρείται (και δικαιολογημένα) ένα από τα πιό ξεκούραστα..
 
Καταρχάς θεωρώ ότι οπτικά το forum είναι μια χαρά.

Θα μπορούσαμε πάντως να συζητήσουμε λίγο πάνω στη δομή του. Νομίζω ότι παίρνει απλοποίηση η οποία μπορεί να γίνει με την κατάργηση κάποιων ανενεργών ενοτήτων. Γενικά να μειωθεί λίγο ο κατακερματισμός.

Για παράδειγμα, στον τομέα με τα περιοδικά, μάλλον αρκεί ένα subforum για το αρχείο τευχών και ένα κύριο.

Επίσης ο τομέας «Επιτραπέζια / Μοντελισμός» πρέπει να μετονομαστεί σε κάτι γενικότερο, αφού μέσα του έχουμε ανοίξει συζητήσεις για τα παιδικά μας παιχνίδια κ.λπ.

Πιστεύω ότι ο Aeon θα έχει ήδη κάποια δικά του σχέδια, αλλά ίσως να μη μπορεί να τα υλοποιήσει λόγω χρόνου.
 
Έχω εδώ και καιρό ετοιμάσει ένα logo για το forum μας, το οποίο έδειξα στον ΑΕΟΝ, ωστόσο του υποσχέθηκα και εναλλακτικό το οποίο δεν προλαβαίνω δυστυχώς να τελειώσω καθώς το σκίτσο είναι σχεδόν τελειωμένο, αλλά δεν έχει χρώμα. Ίσως αν αλλάζαμε προσωρινά το logo να ήταν μια καλή αλλαγή (χωρίς ωστόσο να παρουσιάζω το δικό μου ως το καταλληλότερο).
 
Υπάρχει πάντα και η λύση να μπουν 5-6 διαφορετικά forum skins και (μια που τα γούστα ποικίλουν) ο κάθε χρήστης να επιλέγει ότι τον κάνει να αισθάνεται πιο όμορφα και πιο άνετα.

@candy: Δώσε χρώμα και θα περιμένω όσο χρειάζεται. Μάλλον θα υλοποιήσω κι αυτό που αρχικά σκεφτόμουν, να εναλλάσονται δηλαδή με κώδικα php 5-6 λογότυπα των μελών ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
 
υπαρχει οντως κατακερματισμος θεματων και πληθωρισμος subforums του ενος thread (η και κανενος ενιοτε). καλο θα ηταν καποια mergers.

η υπαρξη τοσων πολλων υποδιαιρεσεων κουραζει.

καλο θα ηταν επισης να τρεξουμε το 3.6.4 που εχει πιο πολλα gadgets και για τους κοινους retromaniax και για τον aeon και τους co pilots που θα επιλεξει
 
Ρε παιδιά βγάλτε επιτέλους αυτή την κάντυ απο το logo του φόρουμ. Ήμαρτον. Βάλτε και κάτι άλλο. Βάλτε και τον lion-o! :D
 
Πίσω
Μπλουζα