Αναζήτηση Βαμπίρ καρτούν - Tomb of Dracula: Sovereign of the Damned (1980)

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
Μιας και το φερε η κουβέντα με τα βαμπίρ,

ήταν παλιά στα 80s ένα καρτούν με βαμπίρ, που δε νομίζω ότι ήταν για παιδιά.

Κυκλοφορούσαν τη νύχτα διάφορα βαμπίρ, οι άνθρωποι ήταν σχεδιασμένοι κανονικά και όχι παιδικά, χωρίς να μου φαίνονται γιαπωνέζικες οι φιγούρες.

Το μόνο στοιχείο που θυμάμαι να δώσω ήταν ότι κάποιες φορές πέταγαν τα βαμπίρ ως νυχτερίδες, τελευταία στιγμή γίνονταν "δράκουλες" πετώντας με τη μπέρτα, και όταν δάγκωναν έναν άνθρωπο ο άνθρωπος γινόταν από "ροζ" λευκός για να δείξει ότι ήταν νεκρός. Πολύ άσχημη εικόνα για ένα μικρό παιδί που το βλεπε.

Το θυμάται κανείς;
 
Κάτι μου λέει το concept...

Θυμάσαι μήπως ποιο κανάλι το έδειχνε;
 
Λογικά ΕΡΤ-1 ή ΕΡΤ-2.

Μπορεί να κάνω και λάθος και να ήταν βιντεοκασέτα.

Δεν τα είχα δει σπίτι μου και δεν έδινα μεγάλη προσοχή, θα ήθελα όμως να τα έβλεπα τώρα.
 
Tomb of Dracula: Sovereign of the Damned

Ιαπωνική παραγωγή της Toei βασισμένη σε αμερικανικό κόμικς της Marvel

[edit] This video has been removed by the user. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Northstar: o τηλεοπτικος τυμβορήχος ξαναχτυπα
 
Dracula: Sovereign of the Damned

το είχα δει σε βιντεοκασσέτα τη δεκαετία του 80, δε θυμάμαι όνομα κλπ αλλά θυμάμαι νομίζω σωστά το στόρι:

κάποιοι κάνουν ανθρωποθυσία στο σατανά μία τύπισσα και σκάει μύτη ο Δράκουλας και την κλεβει. αυτή φοβάται αλλά στο τέλος ερωτεύονται. του κάνει επίθεση ο ίδιος ο σατανάς και τον σώνει η τύπισσα με την αγάπη της και γίνεται άνθρωπος. του κάνουν επίθεση οι υπόλοιποι βρυσκόλακες. γλυτώνει. ξαναγίνεται βρυκόλακας. αυτή γεννάει το παιδί τους το οποίο έχει έρθει στη γη για να σκοτώσει τον πατέρα του (κάτι σε φάση άγγελος τιμωρός???) δε θυμάμαι το τέλος αλλά νομίζω ότι ο Δράκουλας πεθαίνει.

σας λέει τίποτα το στόρι? νομίζω ήταν ιαπωνέζικο (και αυτό το λέω λόγω γραφικών κλπ)

βοηθείστε ρε σεις, το ψάχνω ΧΡΟΝΙΑ!!!
 
είμαι στη δουλειά και δε μπορώ να το δω αλλά νομίζω ότι αυτό είναι! γουάου! έχω εκστασιαστεί λέμε!!!!! :D

ευχαριστώ πολύ neuregel!!! :)

άντε να δω αν το θυμόμουν καλά και αν θα μου αρέσει μετά από 20 τόσα χρόνια....
 
kafriko arni είπε:
είμαι στη δουλειά και δε μπορώ να το δω αλλά νομίζω ότι αυτό είναι!
Επιβεβαίωσε σε παρακαλώ, έτσι ώστε να μετονομάσει κι ο mod το θρεντάκι....
 
καλημέρα! ναι αυτό ήταν! σ'ευχαριστώ πολύ!

το στόρυ το θυμόμουν πάνω κάτω και μου άρεσεακόμα και μετά από τόσα χρόνια. νταξ δεν τρελλάθηκα αλλα γούσταρα.

αν και μου κάνει εντύπωση που τόσο παλιά έιχαν τέτοιου είδους παιδικά... εννοώ με αίματα, δολοφονίες, σατανάδες κλπ... θυμάμαι τότε με είχε σοκάρει κάπως.
 
Ναι, το 'χουν αυτό οι γιαπωνέζοι... Παρεμπιπτόντως διάβασα ότι βασίζεται στο comic Tomb of Dracula της Marvel
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kafriko arni είπε:
καλημέρα! ναι αυτό ήταν! σ'ευχαριστώ πολύ!αν και μου κάνει εντύπωση που τόσο παλιά έιχαν τέτοιου είδους παιδικά... εννοώ με αίματα, δολοφονίες, σατανάδες κλπ... θυμάμαι τότε με είχε σοκάρει κάπως.
Δεν ειναι παιδικο. Δηλαδη δεν απευθυνεται σε παιδια. Ειναι ενηλικη μυθοπλασια σε μορφη κινουμενων σχεδιων. Δυστηχως αυτο, οπως και παρα παρα πολλα αλλα, ειναι μερος της τοπικης λογικης "ειναι καρτουν αρα ειναι μικυμαου". Η ταινια γενικοτερα δεν ειναι καθολου ασχημη.. Και οπως πολυ σωστα ο neuerengel ειναι βασισμενο στο tomb of dracula. Ειχε κυκλοφορησει και σε dvd, νομιζω καπου στο 2005, το οποιο πλεον βρισκεται παρα πολυ δυσκολα..
 
Ήταν Ιαπωνική παραγωγή του 1980.

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε στα 1986 μεταγλωτισμένο. Το έχω αντεγραμμένο σe vhs
 
Γουάου! Υπήρχε τέτοιο φρούτο στην Ελλάδα; Πραγματικά εκπλήσσομαι. Στο εξωτερικό έχει την φήμη ως μια από τις χειρότερες anime ταινίες σε επίπεδο "είναι τόσο απαίσιο που είναι φοβερό". Λέω να την δω μόνο και μόνο για το γέλιο. Ίσως και να είναι ωραία ταινία και να είναι απλά παρεξηγημένη (όπως το M.D. Geist και το Violence Jack). Aν και πλέον βλέπω anime μόνο με ιαπωνικό audio (μ' εξαίρεση το Κabamaru φυσικά) λέω να δω τον Δράκουλα στα ελληνικά για περισσότερο cheesiness. Θα την βρείτε ολόκληρη την ταινία εύκολα [edit].
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα