Αναζήτηση Παιχνιδιού JEU

nikdev

RetroWannaBe
Joined
6 Mαϊ 2010
Μηνύματα
239
Αντιδράσεις
214
Το παιχνίδι ονομαζόταν jeu.
To εκτελέσιμο ήταν jeu. Ήταν γαλλικής προέλευσης.

Ήταν δεκαετίας 80 και μέσα είχε 2-3 παιχνίδια μπλε φόντο με κίτρινα γράμματα - πλαίσια, στο αρχικό μενού.

Περιελάμβανε μια απλή ζωγραφική που διάλεγες χρώμα για το πινέλο και το φόντο. Η ζωγραφική κινούταν μόνο σε άξονα x-y, εντελώς απλοική δηλαδή.

Και το δεύτερο που είχε και θυμάμαι ήταν ένα βελάκι τύπου snake που προσπαθούσες να πετύχεις ένα στόχο. και μετρούσε τα δευτερόλεπτα.
Δεν ανέβαινε level.

Αν κάποιος θυμάμαι ή έχει κάποια ιδέα ας γράψει ευχαριστώ! Χάλασαν οι δισκέτες που το είχα σε backup και είναι συναισθηματικής αξίας το ζήτημα :)
 
Το ονομα δεν βοηθαει πολυ γιατι "jeu" σημαινει "παιχνιδι".
 
Το ξέρω τι σημαίνει, γνωρίζω γαλλικά
Αλλά αυτό ήταν το όνομά του και γι΄αυτό δεν μπορώ να το βρώ
 
Έπιασαν μούχλα και γέμισαν και στο εσωτερικό. Όταν τις ξαναδώ κάποια στιγμή, γιατί δεν έχω άμεση πρόσβαση, αν το συγκεκριμένο παιχνίδι υπάρχει ακόμα σε backup ή ήταν μόνο του σε δισκέτα και πλέον δεν υπάρχει.

Ενδιαφέρον το εργαλείο που αναφέρεις πιο πάνω.

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το παιχνίδι, μήπως το έβρισκα και ξεμπέρδευα. Άλλωστε είναι συναισθηματικής αξίας και μόνο
 
Το δεύτερο παιχνίδι που ψάχνω είναι ένα τζιπάκι που ανεβαίνει λόφους. Τα γραφικά είναι EGA αν θυμάμαι καλά και πολύ απλά.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου το είχα πάρει από περιοδικό της εποχής 89-90 ήταν σε δισκέτα 5,25

Θα μου πείτε δύσκολο, ρίξτε καμιά ιδέα μπας και ... Έχω αναζητήσει στο google, αλλά τζίφος.
 
Το δεύτερο παιχνίδι που ψάχνω είναι ένα τζιπάκι που ανεβαίνει λόφους. Τα γραφικά είναι EGA αν θυμάμαι καλά και πολύ απλά.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου το είχα πάρει από περιοδικό της εποχής 89-90 ήταν σε δισκέτα 5,25

Θα μου πείτε δύσκολο, ρίξτε καμιά ιδέα μπας και ... Έχω αναζητήσει στο google, αλλά τζίφος.

Το μυαλό πάει αβίαστα στο "4x4 Off-Road Racing", αλλά δώρο σε περιοδικό; Χλωμό.
 
Τα τοπία σε αυτό το παιχνίδι έιχαν κάτι το υποβλητικό...
 
Όχι, δεν ήταν αυτό δυστυχώς.
Η οπτική γωνία, ήταν από το πλάι του αυτοκινήτου (τζιπ) τα δε γραφικά ήταν απλούστερα.
 
Όχι, δεν ήταν αυτό δυστυχώς.
Η οπτική γωνία, ήταν από το πλάι του αυτοκινήτου (τζιπ) τα δε γραφικά ήταν απλούστερα.

Τότε ίσως σε κάποιο youtubικό βιντεάκι με ρετρό "shovelware" ίσως ξαναπέσεις επάνω σε αυτό το παιχνίδι της νιότης σου...
 
Ένα ακόμη hint, όταν προσπαθούσες να περάσεις τους λόφους, αν είχες υπερβολική ταχύτητα τούμπαρε και καταστρεφόταν και έχανες (νομίζω)
 
Τότε ίσως σε κάποιο youtubικό βιντεάκι με ρετρό "shovelware" ίσως ξαναπέσεις επάνω σε αυτό το παιχνίδι της νιότης σου...
Πολύ πιθανό, έχω ψάξει πολύ ιδιαίτερα για το πρώτο "JEU" ακόμη και σε uncompiled αρχεία από διάφορες γλώσσες, καθώς η απλότητα του με έκανε να σκεφτώ ότι ήταν παιχνίδι προγραμματιστή και μετά το compile βρέθηκε στο σκληρό του τότε pc μου.

Ο δε, κάτοχος ήταν Γάλλος, αλλά άντε να τον βρεις σήμερα, ίσως δεν ζει, άσε που δεν είναι Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια. :)
Δυστυχώς..
 
Ένα ακόμη hint, όταν προσπαθούσες να περάσεις τους λόφους, αν είχες υπερβολική ταχύτητα
msdos_Offroad_1988.jpg
τούμπαρε και καταστρεφόταν και έχανες (νομίζω)
Το παιχνίδι με το τζιπάκι το βρήκα, πέρυσι, ήταν το Off Road του 1988 και στο ψάξιμο με βοήθησε το 4x4 Off Road που γράψατε και το είχα ξεχάσει. Το είχα πάρει σε δισκετούλα 5,25" δώρο μαζί με (ξένο) περιοδικό υπολογιστών.
Θέλει 286/386 στα 16 και κάτω για να παίξει σωστά, σε 386/40 πάει λιγάκι σβέλτα. Ατούρμπιστο ή στον 286 είναι playable.

Off Road

Το άλλο, το "jeu" δεν το βρήκα και πάω να "σκάσω". Ακόμα μουτζώνομαι που για ένα διάστημα είχα βάλει καμιά 200αριά δισκέτες σ΄ένα εξωτερικό cabinet μέχρι να κάνω ανακαίνιση. Αλλά ώς γνωστόν, ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Οι δισκέτες έπιασαν μούχλα και πάνε τα backup. Τεσπά, όλα τα χρόνια έχω βρει σχεδόν στο 95-98% τα αρχεία μου.
Αυτό το παιχνίδάκι όμως το υπεραγαπούσα και θα το ήθελα. Να συμπληρώσω στο πρώτο ποστ, ότι άνοιγε σαν μενού και είχε 2-3 παιχνίδια το
ένα θυμάμαι την απλή ζωγραφική και το άλλο ένα απλό φιδάκι, τύπου snake, σε μπλέ φόντο και κίτρινο στόχο. Το φιδάκι επίσης κίτρινο.

Αν κανείς έχει καμιά ιδέα..
 
Το παιχνίδι με το τζιπάκι το βρήκα, πέρυσι, ήταν το Off Road του 1988 και στο ψάξιμο με βοήθησε το 4x4 Off Road που γράψατε και το είχα ξεχάσει. Το είχα πάρει σε δισκετούλα 5,25" δώρο μαζί με (ξένο) περιοδικό υπολογιστών.
Θέλει 286/386 στα 16 και κάτω για να παίξει σωστά, σε 386/40 πάει λιγάκι σβέλτα. Ατούρμπιστο ή στον 286 είναι playable.

Off Road

Το άλλο, το "jeu" δεν το βρήκα και πάω να "σκάσω". Ακόμα μουτζώνομαι που για ένα διάστημα είχα βάλει καμιά 200αριά δισκέτες σ΄ένα εξωτερικό cabinet μέχρι να κάνω ανακαίνιση. Αλλά ώς γνωστόν, ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Οι δισκέτες έπιασαν μούχλα και πάνε τα backup. Τεσπά, όλα τα χρόνια έχω βρει σχεδόν στο 95-98% τα αρχεία μου.
Αυτό το παιχνίδάκι όμως το υπεραγαπούσα και θα το ήθελα. Να συμπληρώσω στο πρώτο ποστ, ότι άνοιγε σαν μενού και είχε 2-3 παιχνίδια το
ένα θυμάμαι την απλή ζωγραφική και το άλλο ένα απλό φιδάκι, τύπου snake, σε μπλέ φόντο και κίτρινο στόχο. Το φιδάκι επίσης κίτρινο.

Αν κανείς έχει καμιά ιδέα..

Συμπάσχω!

Ωρε φίλε τι μου θύμησες με το off road!!! Το έπαιζα σε DOS στον PC 1512!! Η εικόνα που έχεις βάλει είναι σε CGA.
 
Πίσω
Μπλουζα