Αναζήτηση για ρευματοδότη

Linkmastersword

RetroWannaBe
Joined
10 Αύγ 2010
Μηνύματα
68
Αντιδράσεις
6
Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να βρω ρευματοδότη Atari 2600 σε πολύ φθηνη τιμή;

ΠΟΛΥ φθηνη τιμη

Και όχι Internet please, I've got no cards.
 
Αν θυμάμαι καλά έχει συμβατικό βύσμα το 2600 οπότε ένας κοινός μετασχηματιστής από οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών θα κάνει (πάντα συνοδεύονται από μια μικρή συλλογή από βύσματα)
 
Linkmastersword είπε:
Αλήθεια; Υπέροχα νέα.
Εαν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία την υποδοχή για το ρεύμα του 2600 για να είμαστε πιο σίγουροι.

Σε μερικά μοντέλα από ότι είδα στο ίντερνετ έχει διαφορετικό βύσμα (δύο παράλληλα, θετικό αρνητικό) και σε άλλες έχει το γνωστό "καρφί"
 
Είναι ενός φίλου μου.

BTW είδα στο ιντερνετ ότι θέλει συγκεκριμένα πράγματα για να μην καεί, πχ 9 βολτ και κάτι τέτοια.
 
Linkmastersword είπε:
Είναι ενός φίλου μου.BTW είδα στο ιντερνετ ότι θέλει συγκεκριμένα πράγματα για να μην καεί, πχ 9 βολτ και κάτι τέτοια.
Ρυθμίζονται ανάλογα το βολτάζ που θες (έχουν σχετική στρόφιγγα πάνω τους)
 
θα πας να παρεις ενα μετασχηματιστη 500mA με διαφορα μπριζακια. σε οποιο μαγαζι και να το ζητησεις ενα θα σου δωσουν.

ο αταρις παιρνει 9V. ο μετασχηματιστης που θα σου δωσουν εχει διακοπτη να διαλεξεις απο 1,5v 3v, 4,5v 6v, 7,5v 9v και τελος 12v.

simple as this
 
Φοβάμαι γιατί δεν είναι δικο μου, θα πω στον φίλο μου να παει να αγοράσει.
 
τί φοβάσαι; απλούστατο μετασχηματιστή 9v/500mΑ θέλεις...
 
Linkmastersword είπε:
Φοβάμαι γιατί δεν είναι δικο μου, θα πω στον φίλο μου να παει να αγοράσει.
εχεις φιλο με 2600 και δεν τον εφερες ακομα εδω;;; ΝΤΡΟΠΗ!

μονο να θυμασαι.... κεντρο θετικο! μην το βαλεις αναποδα :p
 
Ethaniel είπε:
εχεις φιλο με 2600 και δεν τον εφερες ακομα εδω;;; ΝΤΡΟΠΗ!μονο να θυμασαι.... κεντρο θετικο! μην το βαλεις αναποδα :p
Ρεεε μου έφυγε ο καφές απ τα ρουθούνια!:Ρ
 
Δεν κατάλαβα το κέντρο θετικο.

Βρήκα μετασχηματιστη αλλα δεν έχω βήσματα.
 
όπως είναι το ΑΤΑΡΙ να το πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά, να του το δείξεις και να σου δώσει ο μαγαζάτορας αυτόν που κάνει...
 
keropi είπε:
όπως είναι το ΑΤΑΡΙ να το πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά, να του το δείξεις και να σου δώσει ο μαγαζάτορας αυτόν που κάνει...
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Προσπαθω να φανταστω τη μουρη του πωλητη μολις το δει :p
 
Linkmastersword είπε:
Να βγάλω φωτογραφία το βύσμα;
OXI MH! Θα βγαλω εγω....

picture.php
 
Αν κάποιος γνωρίζει αμπέρ και βολτάζ, είναι εύκολο να σου προτείνει λύση. Η πολικότητα φαίνεται καθαρά.

Αν θες τη γνώμη μου μη πάρεις μετασχηματιστή με πολλαπλές επιλογές. Τα κινέζικα αυτά προϊόντα είναι της καταστροφής. Όσα και να έχω μετρήσει με βολτόμετρο ποτέ δεν έδιναν τη σωστή τάση σε καμία από τις αναγραφόμενες ενδείξεις. Μάλιστα δύο μετασχηματιστές ίδιου τύπου και μάρκας (κινεζιές φυσικά) ο ένας έδινε 8 volts στην θέση των 9 και ο δεύτερος 11.

Επίσης, έχεις πάντοτε το ρίσκο κατά λάθος, σε περίπτωση που θες να τον μετακινήσεις αλλού, να αλλάξεις διακόπτη βολτάζ ή πολικότητας και να καταστρέψεις το μηχανάκι σου. Δεν αξίζει κάτι τέτοιο.

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι καλό. Με φιξαρισμένη πολικότητα και τάση εξόδου.
 
τελικα τι εγινε;; πηρε μετασχηματιστη ο φιλος σου;
 
Πίσω
Μπλουζα