Αναζήτηση διασκευασμένης ταινίας: "ʼΤο μολυβένιο στρατιωτάκιʼʼ!

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
86
Κάποτε όταν ήμουν κι εγώ παιδί, είχα δει στην τηλεόραση μια ταινία κινουμένων σχεδίων με τη μεταφορά του παραμυθιού του Χάνς Κρίστιαν Άντερσεν . Όσο κι αν έχω ψάξει στο internet δεν βρήκα πουθενά τη συγκεκριμένη ταινία που έβλεπα τότε! Δεν την είχα δεί μόνο μια φορά, οπότε θυμάμαι τα σχέδια και ορισμένες σκηνές. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να βοηθήσει!
 
!

Ήταν ταινία ή μηπως λες για μια σκανδιναβική σειρα κινουμένων σχεδίων που κάθε εβδομάδα είχε και άλλο παραμύθι του Άντερσεν. Μάλιστα το μολυβένιο στρατιωτάκι ήταν σε δύο συνέχειες γιατί ήταν "μεγάλο" παραμύθι
 
Επειδή έχουν περάσει πολλά χρόνια φίλε thamona, έχω την εντύπωση πως πρέπει να ήταν ταινία. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Δεν αποκλείω όμως το ενδεχόμενο να ήταν ευρωπαϊκής παραγωγής. Αν δω έστω κάποια εικόνα θα καταλάβω αν είναι αυτό που ψάχνω ή όχι.
 
thamonas είπε:
Ήταν ταινία ή μηπως λες για μια σκανδιναβική σειρα κινουμένων σχεδίων που κάθε εβδομάδα είχε και άλλο παραμύθι του Άντερσεν. Μάλιστα το μολυβένιο στρατιωτάκι ήταν σε δύο συνέχειες γιατί ήταν "μεγάλο" παραμύθι
Μπορείς να δημοσιεύσεις τον τίτλο της σειράς ή μια εικόνα για να καταλάβω αν είναι αυτό που ψάχνω;
 
Μηπως ειναι το Le petit soldat του Paul Grimault???Ειναι γαλλος και εχει κανει δυο τρια γνωστα απο τα οποια και το Le roi et l'oiseau(the king and the mockingbird).

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Studiocanal, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
jhetfield20 είπε:
Μηπως ειναι το Le petit soldat του Paul Grimault???Ειναι γαλλος και εχει κανει δυο τρια γνωστα απο τα οποια και το Le roi et l'oiseau(the king and the mockingbird).http://www.youtube.com/watch?v=HlN5zJCHNuo

Όχι δεν είναι αυτό! Μάλλον πρέπει να είναι Δανέζικης παραγωγής.


Ανακάλυψα τυχαία το θέμα:
Μάγισσα που ζούσε σε δέντρο; [Fyrtøjet] του GeisterDim. Από τις εικόνες συμπεραίνω πως πρέπει να είναι μια αντίστοιχη παραγωγή για το παραμύθι που ψάχνω.

http://dnfx.dfi.dk/pls/dnf/pwt.page_setup?p_pagename=dnffuldvis&p_parmlist=filmid=1326

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τουλαχιστον ο συγκεκριμενος σκηνοθέτης/παραγωγός δεν έχει βγάλει κατι σε καριοθραύστη.Θυμάμαι οταν κοιτούσα για το Fyrtojet μιας και εγω το ειχα απαντήσει εκείνο το θρέντ.
 
Eίναι αυτό;

Olobyannui Soldatik (1959)

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

ή αυτό

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NorthStar είπε:
Eίναι αυτό;
Olobyannui Soldatik (1959)

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

ή αυτό

Δυστυχώς δεν είναι κανένα απο τα δύο! :(

Υποψιάζομαι πως είναι αυτό που λέει ο thamonas πιο πάνω

Ήταν ταινία ή μηπως λες για μια σκανδιναβική σειρα κινουμένων σχεδίων που κάθε εβδομάδα είχε και άλλο παραμύθι του Άντερσεν.

Μάλιστα το μολυβένιο στρατιωτάκι ήταν σε δύο συνέχειες γιατί ήταν "μεγάλο" παραμύθι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρωτο απτα δυο το εχω δει πολυ καλο κι αυτο....δεν το θυμομουν!!
 
θέλω κι εγώ! sry δεν έχω την απάντηση αλλά ψάχνω κι εγώ ακριβώς το ίδιο, δλδ από search έπεσα εδώ και εγγράφηκα :D :D

το πρόβλημα είναι ότι το έβλεπε ο αδερφός μου κυρίως που είναι στην ίδια ηλικία με τον amstrad οπότε εγώ και να το δω παίζει να μην το αναγνωρίσω εύκολα

πάντως ο full τίτλος του παραμυθιού του andersen είναι The Steadfast Tin Soldier

 


αν και δεν το έβλεπα έχω την εντύπωση πως δεν ήταν κινούμενα σχέδια αλλά με πραγματικούς ηθοποιούς πάντως

υπάρχει και η πιθανότητα να το μπερδεύω με άλλο παιδικό της ίδιας εποχής βέβαια

θυμάμαι μια σκηνή στην αρχή που έδειχνε ένα χάρτινο καραβάκι να διαγράφει μια πορεία και το έχω συνδυάσει με αυτή τη σειρά / ταινία, είναι όντως από εκεί?

αν όχι θα ψάχνω δύο πράγματα τώρα... αν το ξέρει κάποιος ας βοηθήσει thnx:D

-----------

edit: Το Βρήκα, Το Βρήκα!! χιχιχι, νομίζω δλδ..

έχει και το καραβάκι μέσα που έλεγα αλλά ταιριάζει και η μετάφραση γιατί λέει Il soldatino di piombo = the little lead soldier = μολυβένιο στρατιωτάκι και όχι tin soldier που είναι το original

[edit] dead picture [edit]

[edit] dead picture [edit]

είναι αυτό? θέλω να ξέρω σίγουρα για το δείξω στον bro

τελικά κινούμενα σχέδια είναι λάθος έκανα άλλο είναι αυτό με τους ηθοποιούς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς ούτε αυτό είναι! Μια βοήθεια ρετρομανιακοί!!!
 
Τελικά ούτε αυτό είναι! Αλήθεια δεν το περίμενα να έχουν δημιουργηθεί τόσα πολλά κινούμενα σχέδια! Έχω αρχίσει να υποπτεύομαι πως πρέπει να είναι από τη σειρά κινουμένων σχεδίων μικρής διάρκειας ʽʼΤα ωραιότερα παραμύθιαʼʼ. Κλασική περίπτωση λανθασμένης μνήμης; Μάλλον!

Υ.Γ. Με συγχωρείς katerinak για την καθυστέρηση της απάντησής μου αλλά τώρα μόλις είδα το μήνυμα σου!
 
Amstrad1981 είπε:
Τελικά ούτε αυτό είναι! Αλήθεια δεν το περίμενα να έχουν δημιουργηθεί τόσα πολλά κινούμενα σχέδια! Έχω αρχίσει να υποπτεύομαι πως πρέπει να είναι από τη σειρά κινουμένων σχεδίων μικρής διάρκειας ʽʼΤα ωραιότερα παραμύθιαʼʼ. Κλασική περίπτωση λανθασμένης μνήμης; Μάλλον!
Υ.Γ. Με συγχωρείς katerinak για την καθυστέρηση της απάντησής μου αλλά τώρα μόλις είδα το μήνυμα σου!
ευχομαι να βρεις αυτο που ψαχνεις :) η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν τοσα πολλα παιδικα που συχνα συμβαινει να εχουμε την εικονα στο μυαλο μας αλλα να μη μπορουμε να βρουμε απο ποια ταινια ή σειρα προερχεται..
 
Το βιντεάκι που έχει βάλει η katerinak την θυμάμαι και συγκεκριμένα την έβαζε η κρατική τηλεόραση. Πρέπει να παιζόταν την χρονολογία του '80 εαν δεν κάνω λάθος...
 
δες αυτο εδω και πες μου

http://www.youtube.com/watch?v=o96DR33IXiw

σιγουρα μιλαμε για το μολυβενιο στρατιωτακι και οχι για τον καρυοθραυστη ετσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amstrad1981 είπε:
Τελικά ούτε αυτό είναι! Αλήθεια δεν το περίμενα να έχουν δημιουργηθεί τόσα πολλά κινούμενα σχέδια! Έχω αρχίσει να υποπτεύομαι πως πρέπει να είναι από τη σειρά κινουμένων σχεδίων μικρής διάρκειας ʽʼΤα ωραιότερα παραμύθιαʼʼ.
"Τα Ωραιότερα Παραμύθια" (World Famous Fairy Tales) φαίνεται πως δεν είχαν επεισόδειο για τον Μολυβένιο Στρατιώτη και ούτε για τον Καρυοθραύστη (αυτές τις δυο ιστορίες εύκολα μπορεί να τις μπερδέψει κανείς με την πρώτη ματιά μιας και περιλαμβάνουν κι δυο έναν κούκλο στρατιωτικού στυλ που ζωντανεύει και ποντίκια).

Επεισόδειο για τον Μολυβένιο Στρατιώτη υπάρχει στη σειρά "Τα Παραμύθια Του Άντερσεν" ( Andersen monogatari ) που είναι Γιαπωνέζικη, όπως και τα Ωραιότερα Παραμύθια.

[video=youtube;rY8uD-kWkzg]

Αυτός είναι ο Μολυβένιος Στρατιώτης αυτής της σειράς:

5064433b79838.jpg


14zinnsoldat.jpg


14zinnsoldat.jpg

5064433b79838.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα