Jetter Mars (1977)

DeadOrganPlayer

RetroActive
Joined
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
329
Αντιδράσεις
21
Να που ήρθε και η σειρά μου να ζητήσω τη βοήθειά σας για την εξεύρεση της ονομασίας ενός καρτούν πού έβλεπα μικρός. Νομίζω ότι δεν θα είναι εύκολο αν και εδω μέσα κάνετε θαύματα. Λοιπόν, πάμε. Δεκαετία 80 (φυσικά), μια σειρά από βιντεοκασέτες με επεισόδια που είχα νοικιάσει από γειτονικό video club, αφορούσαν καρτούν, πιθανότατα γιαπωνέζικης προέλευσης με ήρωα ένα παιδί-ρομπότ που πιθανότατα το έλεγαν Μαρς (ξέρω ξέρω σας φλόμωσα στις πιθανότητες). Ο πατέρας του (δηλαδή ο εφευρέτης που τον έφτιαξε) ένας τύπος υστερικός που όλη την ώρα τον θυμάμαι κόκκινο από τις φωνές. Αυτά :D

Το ξέρω ότι οι πληροφορίες είναι λίγες έως ελάχιστες αλλά το φτωχό μου μυαλό δεν θυμάται άλλα. Για να δούμε...
 
In 1977 there was an anime called Jet Mars (English translation as Jetter Mars) done by Toei Animation under commission by Osamu Tezuka. It was loosely based on Astro Boy. This series lasted 27 episodes. He can be found as a cameo in Astro Boy: Omega Factor as well.
 
Εντάξει τι να πω... χρειάστηκαν 8 λεπτά για να δοθεί απάντηση. Μήπως να βγάλουμε και καμμιά γραμμή του στυλ 11 8 88 ? :)

Συγχαρητήρια κι ευχαριστώ!

ps. Φαντάζομαι το να βρεθούν κάπου εκείνα τα επεισόδια μεταγλωτισμένα όπως τότε ακούγεται ουτοπικό ε; :icon_cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά στην Ελλάδα μεταφράστηκε ως Super Mars. Το πρώτο επεισόδιο στα ελληνικά μπορείτε να το δείτε εδώ: [edit] This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement from claimant:

 


TOEI ANIMATION CO.,LTD. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DeadOrganPlayer είπε:
Τελικά στην Ελλάδα μεταφράστηκε ως Super Mars. Το πρώτο επεισόδιο στα ελληνικά μπορείτε να το δείτε εδώ: www.youtube.com/watch?v=PbvUHVuGPpU

Δειτε 1:06 εως 2:08............

Δεν ειναι λιγο φοβιστικο?..............!Πλησιαζει...!!!!!! :eeek: :eeek:

Φανταστικο παιδικο!Εχει δει κανεις το καινουργιο Astro Boy εγω δεν το επιχειρω γιατι θα κανω την συγκριση κ θα ξενερωσω!!!!

Ετσι θα ειναι οι πολεις το 2015???:animeek:!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Δεν ξερω παντως απο που πηραν το υλικο για τη μεταγλωττιση. Στα Ιταλικα μονο μια ταινια των πρωτων 4 επεισοδιων προβληθηκε. Μαλλον απο εκει θα το πηραν

Στη Λατινικη Αμερικη υπαρχει DVD αλλα μονο 16 επεισοδια μεταδωθηκαν

http://dvd.es/dvd/Lo mejor de Jet Marte (Ed. Chile)

Υπαρχει και στα Ιαπωνικα DVD με ολα τα επεισοδια αλλα σε τσουχτερη τιμη και δυστηχως κανεις δεν ειναι προθυμος να το μεταφρασει ολοκληρο.
 
Έχω ή τα 4 ή τα 5 πρώτα επεισόδια με την ελληνική μεταγλώττιση. Στην αρχή της κασέτας μάλιστα έχει και μια διαφήμιση με τον Χαϊκάλη νέο να διαφημίζει τα "έξυπνα τηλέφωνα Sanyo" που μάλιστα κάνουν και redial!!! :p
 
[edit] Copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gogeta είπε:
Έχω ή τα 4 ή τα 5 πρώτα επεισόδια με την ελληνική μεταγλώττιση. Στην αρχή της κασέτας μάλιστα έχει και μια διαφήμιση με τον Χαϊκάλη νέο να διαφημίζει τα "έξυπνα τηλέφωνα Sanyo" που μάλιστα κάνουν και redial!!! :p
Μπορείς να μου τα στείλεις με κάποια cloud υπηρεσία;

Θα σου ήμουν υπόχρεος
 
Πίσω
Μπλουζα