Αναζήτηση παιχνιδιού Bomberman

maxouli

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
568
Αντιδράσεις
142
Ο τίτλος είναι λίγο αστείος, αναζητώ στο mame το παιχνίδι bomberman. Αλλά όχι αυτά που έχω βρει (bomber man world / new dyna blaster / global quest / neo bomberman) αλλά αυτό που παίζαμε στα ηλεκτρονικά. Εκτός αν είναι ένα από αυτά και δεν θυμάμαι καλά. Αλλά μου είπαν και άλλοι οτι αυτά δεν είναι τα "αυθεντικά". Μήπως θυμάται κανένας πως λέγεται αυτό που είχε κυκλοφορήσει τότε στην Ελλάδα;
 
Φιλαρακι μου το Bomberman που παιζαμε στα ηλεκτρονικα και το Bomberman που πρωτοκυκλοφορησε στα arcades ειναι το Bomberman (ιαπωνια) η αλλιως Αtomic Punk (USA) και Dyna Blaster ευρωπη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα έπαιρνα όρκο οτι κάπως αλλιώς το θυμάμαι. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το παιχνίδι, απλά σε μια αναζήτηση με κάτι φίλους, όλοι συμφωνήσαμε οτι δεν είναι κάποιο από αυτά. Αλλά παρ'όλα αυτά δεν έχω καμία αμφιβολία για την απάντηση του grand master Bill.
 
Απλα ειναι το πρωτο bomberman που κυκλοφορησε στα ηλεκτρονικα και αυτο πρωτοεφεραν εδω στα μερη μας φιλαρακι μου και μαλιστα εγω προσωπικα πρωτοεπαιξα την ιαπωνικη εκδοση με το original ονομα αυτο ειχαν φερει στο χωριο μου.Τωρα αν δεν ειναι αυτο που θυμασαι εσυ και ειναι καποιο αλλο και γνωριζει καποιος αλλος ας το ποσταρει.Παντως αυτο ειναι το πρωτο bomberman που κυκλοφορησε στα arcades απο την Irem.
 
Θεωρώ οτι μετά τη δική σου απάντηση δεν χωρούν αμφιβολίες. Εδώ δεν είμαι σίγουρος για πράγματα που έγιναν χτές, τώρα μιλάμε για 22 χρόνια πίσω. Ευχαριστώ και πάλι m8
 
maxouli είπε:
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα έπαιρνα όρκο οτι κάπως αλλιώς το θυμάμαι. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το παιχνίδι, απλά σε μια αναζήτηση με κάτι φίλους, όλοι συμφωνήσαμε οτι δεν είναι κάποιο από αυτά. Αλλά παρ'όλα αυτά δεν έχω καμία αμφιβολία για την απάντηση του grand master Bill.
Μήπως θυμάσαι το Bomb Jack ?

 
Οχι και έτσι. Ντάξει, έχουμε απώλεια μνήμης αλλά οχι σε τέτοιο βαθμό. Απλά, θυμόμουν τις πίστες του bomberman λίγο πιο απλοϊκές. Ίσως λίγο καλύτερες από του NES.

Αν σας πώ οτι αυτή τη στιγμή δοκίμαζα κάτι δισκέτες amstrad και έτρεξα το bomb-jack θα με πιστέψετε;
 
Δηλαδή θυμάσαι ότι έπαιξες κάποιο Bomber man στα ηλεκτρονικά αλλά δεν είχε τόσο καλά γραφικά όσο το "γνωστό" arcade bomberman?

Γιατί θα μπορούσε να είναι κάποιος κλώνος με λίγο διαφορετικό όνομα, ή κάποιο πειρατικό ίσως παιχνίδι με τον τίτλο bomber man.
 
Αυτή την εντύπωση είχα. Οτι δεν είχε τα "λαμπάκια" γύρω από την πίστα, οτι οι αντίπαλοι ήταν πιο απλά σχεδιασμένοι κλπ. Όπως είπα, δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το παιχνίδι και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
 
Παίζει να είχατε παίξει σε κανα Playchoice-10 με το Dynablaster για NES. Λέω τώρα ! Οι εκδόσεις για NES, Amiga, Dos κλπ του DynaBlaster ήταν όντως πολύ πιο λιτά σχεδιασμένες (με το χαρακτηριστικό πρασινάκι παντού για "γρασίδι")
 
To σκέφτηκα κι εγώ να ποστάρω για playchoice-10 αλλά δεν είδα στο MAME να υπάρχει για αυτό το παιχνιδι... Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι μπορεί και να μην τα έχει όλα στο MAME
 
Κατά 99,99% είναι αυτό που έχει ποστάρει ο Βασίλης. Να μην το έχει το mame είναι απίθανο, γιατί ήταν αρκετά διαδεδομένο παιχνίδι. Οπότε εγώ δεν θυμόμουν καλά, μου είχαν ενισχύσει τις αμφιβολίες και 2 φίλοι μου, γι' αυτό ρώτησα μήπως έχει και άλλος την ίδια εντύπωση.
 
Δεν υπαρχει bomberman η dyna blaster στο playchoice 10 αλλα δεν υπαρχρι ουτε στο NINTENDO VS System.Παντως 34 χρονων ειμαι ποτε στην ζωη μου και πουθενα δεν εχω δει playchoice 10 στην ελλαδα αντιθετα παιχνιδα απο το VS System εχω δει σε αλλα καμπινα βεβαια και ηταν το vs super mario bros που το ειχαμε στο χωριο μου.
 
Καταπληκτικά παιχνίδια τα Bomberman αν και δεν έχω αφιερώσει πολύ χρόνο σε αυτά. Άραγε το Neo Bomberman ειναι καλύτερο απο τη σειρά στο SNES-SFCM?
 
Για το θεμα του bomberman ισως θα επρεπε να μην αποκλεισουμε την περιπτωση ενος ακομα(???) "greek patent FTW !!"

οπως εδω στην περιπτωση του Alex Kidd in Miracle world

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23730-Alex-kidd-in-Miracle-World-(Review)-Video-Walkthrough-by-metalcandyman&p=376350&viewfull=1#post376350

,οποτε καλου κακου για δες ολες τις εκδοχες του Bomberman

http://www.mobygames.com/game-group/bomberman-games/offset,50/so,1d/
 
maxouli είπε:
Αυτή την εντύπωση είχα. Οτι δεν είχε τα "λαμπάκια" γύρω από την πίστα, οτι οι αντίπαλοι ήταν πιο απλά σχεδιασμένοι κλπ. Όπως είπα, δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το παιχνίδι και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
Για το θεμα του bomberman του maxouli ,ισως θα επρεπε να μην αποκλεισουμε την περιπτωση

ενος ακομα(???) "greek patent FTW !!"οπως εδω στην περιπτωση του Alex Kidd in Miracle world

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23730-Alex-kidd-in-Miracle-World-(Review)-Video-Walkthrough-by-metalcandyman&p=376350&viewfull=1#post376350

,οποτε καλου κακου για δες ολες τις εκδοχες του Bomberman

http://www.mobygames.com/game-group/bomberman-games/offset,50/so,1d/
 
Πίσω
Μπλουζα