Αναζήτηση: παλιό παιχνίδι με μπάλα και μπαλόνι [Time Bomb]

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
596
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Προ ολίγου είχα μια φλασιά και τώρα ζητώ τα φώτα σας.

Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση στο φόρουμ αλλά απέβη άκαρπη :(

Θυμήθηκα το εξής παιχνίδι:

στις αρχές της δεκαετίας του '90 υπήρχε ένα παιχνίδι, μια πλαστική μπάλα (σκληρό πλαστικό) με τρύπες, όπου μέσα της έβαζες μια νερόμπομπα γεμισμένη. Έκλεινες τη μπάλα, η οποία άνοιγε στη μέση, και ξεκίναγες το χρονόμετρο. Μαζεύονταν τα παιδιά που έπαιζαν σε κύκλο (ή τέλως πάντων σε σχηματισμό ώστε να είναι κοντά όσοι έπαιζαν ο ένας με τον άλλο) και πετούσαν ο ένας τη μπάλα στον άλλον μέχρι να τελειώσει ο χρόνος.

Με το που τελείωνε ο χρόνος, πεταγόταν μια βελόνα και έσκαγε τη νερόμπομπα, κάνοντας λούτσα αυτόν που την κράταγε τελευταίος. Ο βρεγμένος έβγαινε από το παιχνίδι, και το παιχνίδι συνεχιζόταν μέχρι να μείνει ένας τελευταίος στεγνός.

Σαν παιχνίδι δεν ήταν τπτ παραπάνω από μια "ρώσικη ρουλέτα", αλλά στο πιο δροσιστικό του!

Ξέρει κανείς πώς λέγεται αυτό το παιχνίδι; Θυμάμαι ότι το είχαν κάτι παιδιά που έμεναν απέναντι από το πατρικό του πατέρα μου, γύρω στο 1994-1995.
 
Αυτή εννοείς;

5795d8ded1c173274e1deda7c4fb5424_400x1000.jpg

pTRU1-14354458dt.jpg

Είχα και εγώ μια άλλα είμαι σίγουρος οτι ήταν της nerf. Δεν τη βρήκα παρ' όλα αυτά σε φωτόγραφία...

Θυμάμαι παίζαμε και τον χειμώνα αλλά χωρίς το μπαλόνι μέσα :p
 
Ναι αυτή! Νομίζω ότι ήταν όπως η πρώτη, σε τέτοιο σχέδιο, αλλά δε θυμάμαι να είχε τέτοια χρώματα.

Καλή φάση και για χειμώνα!

Γενικά είχε σασπένς, γιατί το χρονόμετρο είχε το χαρακτηριστικό ήχο, οπότε όσο τελείωνε ο χρόνος, τόσο πιο γρήγορο ακουγόταν το τακ-τακ του χρονόμετρου, κι έτσι σ'έπιανε ένας πανικός μη σκάσει πάνω σου η μπόμπα...
 
Πλάκα είχε αλλά είμασταν όλη την ώρα με μελανιές! Όσο ανέβαινε η αγωνία τόσο πιο δυνατά έσκαγε το πλαστικό στα δάχτυλα! :p
 
Ήταν η άτιμη από σκληρό πλαστικό, και ειδικά αν γέμιζε και νερό, θα έτσουζε πιο πολύ όταν θα έσκαγε στα χέρια μετά. Άουτς! :p
 
Ωραίο εύρημα, πότε είχε κυκλοφορήσει το παιχνίδι;

Δεν το θυμάμαι...
 
Εγώ πρέπει να το είχα πάρει γύρω στο 1993-1994 αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
 
Πίσω
Μπλουζα