Αναζήτηση: ποιο παλιό κομμάτι ακούγεται σε διαφήμιση [Πολύ ωραίο στυλ]

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία θα μπορούσα να το ρωτήσω, αλλά η τρέχουσα διαφήμιση γνωστής αλυσίδας καταστημάτων χρησιμοποιεί ένα κομμάτι που μου ακούγεται πολύ γνωστό, μήπως θυμάστε ποιο είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υποθέτω ότι το κομμάτι που ψάχνουμε είναι πριν το 1995? Αν ναι, οκ - αν όχι, φοβάμαι ότι θα πάει για κλείσιμο....

Στην ερώτησή σου τώρα: προσωπικά κάτι σε ημισκούμπρια μου θυμίζει, αλλά όχι κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι. Το στυλ περισσότερο θα έλεγα....
 
Μου θυμίζει εντονότατα κάποιο τραγούδι των 70s από Πουλικάκο ή Ανδρεάδη μάλλον, μόλις το βρω θα επανέλθω.
 
Αν αναφερεσαι στην τελευταια ραδιοφωνικη διαφημηση των Jumbo χρησιμοποιει/διασκευαζει το "Tu veux ou tu veux pas" ,

(Brigitte Bardot - Tu veux ou tu veux pas)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Πολυ ωραιο στυλ". Αυτο πρεπει να ειναι το κομματι:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
i stand corrected ,μια και πρωτη φορα ακουω το συγκεκριμμενο τραγουδι του Πουλικακου

{αλλο αν ειναι τελικα ψιλο(να μην πω χοντρο)-διασκευη }
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Πολύ ωραίο στυλ" είναι από το δίσκο του Γιάννη Λογοθέτη (ΛΟΓΟ) "Ελλαδέξ - Λευκαίνει καλύτερα" που κυκλοφόρησε το 1975. Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι σε μουσική Γιάννη Κιουρκτσόγλου. Ο ερμηνευτής του αναγράφεται ως "Δημήτριος (!) Πουλικάκος" ενω στα άλλα δύο τραγούδια του δίσκου που ερμηνεύει αποκαλείαι "Μίμης Πουλικάκος" και "Μήτσος Πουλικάκος" #) . Ήταν από τα πρώτα τραγούδια, αν όχι το πρώτο, που έκαναν γνωστό τον Πουλικάκο σε κοινό που δεν είχε πάρε-δώσε με τη ροκ σκηνή της εποχής (μεταξύ των οποίων και εγώ). Την εποχή εκείνη ο,τι έφτιαχνε ο Λογό γινόταν μεγάλη επιτυχία, κι έτσι το όνομά του ήταν το μόνο που εμφανιζόταν στο μπροστινό εξώφυλλο του δίσκου, πράγμα πολύ ασυνήθιστο για στιχουργό.
 
Εύγε Bambinella, αυτό είναι το τραγούδι !
 
Καλά, στη συγκεκριμένη διαφήμιση, λόγω και του ανάποδου τονισμού, τρόμαξα να αποκρυπτογραφήσω τον πρώτο στίχο : το "Τιμή JUMBO φτηνή" αρχικά μου ακουγόταν "Η Νίτσα Μπονφινή" :what::what: :bow:
 
(το '75 ε? Άρα δικαιολογούμαι που το συνέδεσα με κάτι πιο ...."φρέσκο"! :biglaugh:)

Κοίτα να δεις τι μάθαμε - ο Πουλικάκος τραγουδούσε κιόλας! :eek:
 
Μπα? Πώς είναι γνωστός τώρα? Ως ροκ τραγουδιστή τον γνωρίσαμε (ήταν εκτός των άλλων και μέλος των Εξαδάκτυλος). Δεν ξέρω τι έκανε με το ψευδώνυμο "Θείος Νώντας" αλλά πάλι ήταν κάτι σχετικό με μουσική.
 
Ήμουν σίγουρη ότι ήταν παλιό και εντός θεματολογίας του φόρουμ το αρχικό κομμάτι, σας ευχαριστώ πολύ!
 
Clemence είπε:
Ήμουν σίγουρη ότι ήταν παλιό και εντός θεματολογίας του φόρουμ το αρχικό κομμάτι, σας ευχαριστώ πολύ!
Θα συγχωρήσεις τις νεώτερες γενιές! Οι τύποι που λέω εγώ είναι 20 χρόνια μετά!.... #)
 
Ο Πουλικάκος τόνιζε το ψευδώνυμο "Μήτσος", και μάλιστα είχε βγάλει την ίδια εποχή και το δίσκο "Μεταφοραί - Εκδρομαι ο Μήτσος", με αυτό το χαρακτηριστικό εξώφυλλο, και με πρώτο τραγούδι το περίφημο "Σκόνη, πέτρες, λάσπη". Μια που δε βρήκα μαζί εξώφυλλο και το συγκεκριμένο τραγούδι, ακούστε κι άλλο ένα (ο δίσκος είναι εξαντλημένος).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δλδ δεν έχει σχέση αυτό με το ξένο τραγούδι που αναφέρθηκε αρχικά; Γιατί μοιάζουν πάρα πολύ!
 
Όχι, το "Tu veux ou tu veux pas" έτσι κι αλλιώς το είπε στα ελληνικά ο Δάκης, ως "Το θες ή δεν το θες".




 
Πίσω
Μπλουζα