Αναζήτηση σχολικου βιβλίου

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.242
Αντιδράσεις
5.959
Θυμάστε πως λεγόταν το βιβλίο των Θρησκευτικών Ε τάξης?Αναφέρομαι στις αρχές της δεκαετίας του 90.Για να βοηθήσω παραθέτω τα εξής:

Γ τάξη:Παλαιά Διαθήκη

Δ τάξη:Καινή Διαθήκη

ΣΤ τάξη:Ευαγγελικές Περικοπές

Δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο...Αν υπάρχει και κανένα εξώφυλλο, ευπρόσδεκτο!!!
 
πρεπει να ηταν το : ευαγγελικες περικοπες.

Ποτε δεν καταλαβα τι στο καλο ελεγε το συγκεκριμενο μαθημα.

Ενα θυμαμαι που μου εμεινε μεχρι και σημερα : πως καταλαβαινεις οταν μπαινεις σε μια εκκλησια σε ποιον αγιο ειναι αφιερωμενη.

Ολον τον υπολοιπο χρονο, το απολυτο κενο..

Υ. Γ. φωτο συντομα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλέ ναι, αυτό θυμάμαι εγώ... Που κάναμε το προναο κλπ (ουτε που θυμάμαι) και τα ράσα των παπαδων.
 
serano915 είπε:
Καλέ ναι, αυτό θυμάμαι εγώ... Που κάναμε το προναο κλπ (ουτε που θυμάμαι) και τα ράσα των παπαδων.

Ναι, από τις πολύ χρήσιμες γνώσεις, για έχεις να πορευθείς στο μέλλον.

Να ξέρεις βρε αδελφέ, ποιό ράσο να διαλέξεις που να είναι σύμφωνο με την νέα παπαδοκολεξιόν 2010... Ήμαρτον Παναγία μου...
 
patousaki είπε:
Ναι, από τις πολύ χρήσιμες γνώσεις, για έχεις να πορευθείς στο μέλλον.
Να ξέρεις βρε αδελφέ, ποιό ράσο να διαλέξεις που να είναι σύμφωνο με την νέα παπαδοκολεξιόν 2010... Ήμαρτον Παναγία μου...
:rofl: :rofl: :rofl:

Και τα μαθαίναμε κι απέξω!!! το επιγονάτιο, το επιμανίκιο, το αντερί... από τότε τα θυμάμαι! τι θαρρείς;;;; :p
 
Λες και θα ντυνόμασταν ποτέ με αυτά ή θα στρώναμε την Αγ. Τράπεζα!!!

Και να φανταστείς σε αυτό το μάθημα με σήκωσε ο δάσκαλος και το είπα νεράκι (τί φυτό και γω!!!!). Μετά delete....
 
λοιπον.. ενα που ειχα διαβασει τοτε απο αυτο το βιβλιο : Στην αγια Τραπεζα καθε ναου, για να ειναι αγια, θα πρεπει να υπαρχει και ενα λειψανο αγιου.

Χαρακτηριστικη η ατακα του δασκαλου, που θυμαμαι ακομη και σημερα : πηρανε εναν αγιο, τα κοκκαλα δηλ, και αφου τον κανανε μικρα κομματακια, τα μοιρασανε σε καθε αγια τραπεζα.

Δηλ. για να καταλαβεται παιδια, και στην εκκλησια του χωριου σας, η αγια Τραπεζα εχει λειψανα αγιου. Μηπως ξερετε και ποιανου?
 
Λογικα του αγίου που έχει το όνομα της η εκκλησία
 
Γ' Δημοτικού: Παλαιά Διαθήκη (Αντ. Μαθά - Λαζ. Γαβαλά)

Δ' Δημοτικού: Καινή Διαθήκη (Βασιλικής Στεφανίδου)

Ε' Δημοτικού: Εκκλησιαστική Ιστορία (Βασιλείου Σκιαδά)

ΣΤ' Δημοτικού: Λειτουργική και Κατήχηση (Βασιλείου Σκιαδά)

ΣΤ' Δημοτικού: Ευαγγελικές Περικοπές (Κων. Γρηγοριάδη)

Τα εγχειρίδια αυτά δίνονταν καθ'όλη τη δεκαπενταετία 1980-1995 (περίπου)
 
Λορένα είπε:
πρεπει να ηταν το : ευαγγελικες περικοπες.
Ποτε δεν καταλαβα τι στο καλο ελεγε το συγκεκριμενο μαθημα.

Ενα θυμαμαι που μου εμεινε μεχρι και σημερα : πως καταλαβαινεις οταν μπαινεις σε μια εκκλησια σε ποιον αγιο ειναι αφιερωμενη.

Ολον τον υπολοιπο χρονο, το απολυτο κενο..

Υ. Γ. φωτο συντομα..
Το βιβλίο των ευαγγελικών περικοπών αφορούσε μια σύντομη μετάφραση και ερμηνία των ευαγγελικών περικοπών που διαβάζονται κατά τη διάρκεια της λειτουργίας αλλα διαδασκόταν στην Στ' δημοτικού, όπως λέει και ο εκατόνταρχος παραπάνω. Πέρα από αυτό το βιβλίο είχαμε κι άλλο ένα αλλα δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο. Ίσως Λειτουργική και Κατήχηση όπου μαθαίναμε για τα διάφορα μέρη του ναού, τα ράσα (της κολεξιόν του 1500, δεν έχουν αλλαξει έκτοτε) το συμβολισμό των διαφόρων εικόνων κτλ.

serano915 είπε:
Καλέ ναι, αυτό θυμάμαι εγώ... Που κάναμε το προναο κλπ (ουτε που θυμάμαι) και τα ράσα των παπαδων.
Τωρα για το θέμα της χρησιμότητας των θρησκευτικών ως μάθημα... οκ δεν είναι ότι πιο χρησημο μαθαμε στο σχολείο αλλα και εδώ το θέμα ήταν ο τρόπος διδασκαλίας και όχι το αντικείμενο του μαθήματος. αν δηλώνεις χρηστιανός καλό είναι να ξέρεις τι πιστεύει ο χριστιανισμός (για να δεις αν τελίκά είσαι όντως χριστιανός) αν δηλώνεις άθεος καλό είναι να ξέρεις που διαφωνείς με το χριστιανισμό (έτσι δεν είναι?). Τωρα το να ξέρεις πώς λένε το τάδε άμφιο ναι είναι αδιάφορο (αν και παίζει να σε ρωτήσουν σε τηλεπαιχνίδι).
 
Αντίθετα εγώ πιστεύω ότι η Λειτουργική ήταν πολύ χρήσιμο μάθημα (όχι φυσικά με τον τρόπο που γινόταν), διότι οι ναοί, τα ράσα, οι εικόνες, είναι σημαντικό τμήμα της παράδοσής μας. Το βλέπω δηλαδή ως καθαρά πολιτιστικό μάθημα που με αυτή την έννοια ήταν χρήσιμο σε όλους τους Έλληνες, άσχετα με τα θρησκευτικά τους πιστεύω. Όπως, για παράδειγμα, σωστά διδασκόμασταν (πάλι με όχι σωστό τρόπο) την αρχιτεκτονική των αρχαίων ναών, ας μην ήμασταν δωδεκαθεϊστές. Αντίθετα η Κατήχηση ήταν αυτό που λέει το όνομά της, και κανονικά δεν θα έπρεπε να γινόταν στο σχολείο αλλά σε Κατηχητικά για όποιον ενδιαφερόταν, αλλά αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα για το οποίο ούτε αυτό το thread αλλά ούτε και το retromaniax είναι το κατάλληλο μέρος συζήτησης.
 
Δε διαφωνώ μαζί σου. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δε μπορούμε να βλέπουμε ό,τι διδάσκεται στο σχολείο υπό το πρίσμα του που θα μου χρειαστεί. Και δεν είναι κακό να μαθουμε για τη λειτουργική, την εκκλησιαστική ιστορία η τα βασικά πάνω στη δογματική.
 
Το σχολείο κανονικά πρέπει να δίνει γενική εγκυκλοπαιδική μόρφωση, άλλο αν έχει καταντήσει μέρος για να παρκάρουν οι γονείς τα παιδιά όσο εκείνοι είναι στη δουλειά, και αργότερα απλώς προθάλαμος για τα Πανεπιστήμια. Γι' αυτό συμφωνώ κι εγώ απόλυτα ότι δεν πρέπει να βλέπουμε ό,τι διδάσκεται στο σχολείο υπό το πρίσμα του πού θα μου χρειαστεί. Αν και πιστεύω ότι γενικά το να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε γύρω μας, είτε είναι ο νάρθηκας μιας εκκλησίας είτε ένα φυσικό φαινόμενο, είναι από μόνο του χρήσιμο.

Μια που μιλάμε για το βιβλίο της λειτουργικής, ένα πράγμα που με είχε νευριάσει πολύ στο δικό μας (γύρω στα 1970λίγο) είναι ότι για παράδειγμα ναού γοτθικού ρυθμού είχε την Αγγλικανική εκκλησία της Αθήνας. Τόσα καταπληκτικά δείγματα γοτθικής αρχιτεκτονικής υπάρχουν σε Γαλλία, Γερμανία και Αγγλία, αυτό το ασήμαντο κτήριο είχαν βρει να βάλουν? Θυμάτε κανείς σε μεταγενέστερα βιβλία αν επέμεναν να δείχνουν το ίδιο ή έμαθαν ότι υπάρχουν και κάτι Παναγίες των Παρισίων?
 
Εγώ πάλι από εκείνο το βιβλίο θυμάμαι το ζέον! Είχε και περίεργη ονομασία, και αν θυμάμαι καλά, το ανέφερε στα ιερά σκεύη με αύξοντα αριθμό (γράμμα) το ζ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα